کد خبر: 2765
تاریخ انتشار: ۰۷ تیر ۱۳۹۳

شهید بهشتی حتی با دشمن‌ترین افراد به مذاکره و مناظره می‌نشست

شهید بهشتی حتی با دشمن‌ترین افراد به مذاکره و مناظره می‌نشست

رئیس جمهور در دیدار با خانواده شهید بهشتی گفت: شهید بهشتی با موافق و مخالف و حتی دشمن‌ترین افراد با سعه‌صدر به مذاکره و مناظره می‌نشست و مناظرات ایشان در صدا و سیما گواه این مدعاست.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری در آستانه سالروز شهادت آیت‌الله دکتر سید محمدحسینی بهشتی و در دیدار با خانواده آن بزرگوار ،ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی تصریح کرد: شهید بهشتی به حق سیدالشهداء انقلاب اسلامی و حادثه فجیع هفتم تیرماه ۱۳۶۰ بود.
روحانی با بیان فرازهایی از سخنان حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی درباره این شهید بزرگوار، به این عبارت که "بهشتی مظلوم بود و مظلوم زیست" اشاره کرد و اظهارداشت: به راستی ایشان یار و همدم حضرت امام خمینی(ره) بود و خداوند مقام این شهید خدوم و یاران گرانقدر ایشان را که با وی شهید شدند، متعالی گرداند.
رییس جمهوری با بیان خاطراتی از شهید بهشتی در حوزه علمیه قم تأکید کرد: در تاریخ حوزه‌‌های علمیه، شهید بهشتی از اولین شخصیت‌هایی بود که سبک نو فراگیری علوم اسلامی، احکام دینی و تحقیق را ایجاد و ترویج کرد.
روحانی با بیان این مطلب که شهید بهشتی با شخصیت والای خود برای همه مشکلات موجود چه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و چه بعد از پیروزی آن راه حل داشت، تصریح کرد: آیت‌الله شهید بهشتی انصافاً از شخصیت‌های استثنایی روحانیت، لااقل در دهه‌های اخیر بوده است.

رییس جمهوری به شیوه‌های مدیریت و تدریس شهید بهشتی در حوزه و مدرسه اشاره کرد و تربیت افراد چه در بخش مدیریت تبلیغ دینی و چه مدیریت اجتماع و جامعه را از شاخصه‌های برجسته و ممتاز ایشان برشمرد.
روحانی به نقش برجسته و تأثیرگذار شهید بهشتی در نهضت انقلاب اسلامی، پیروزی، استقرار و استمرار انقلاب و جلوگیری از انحراف آن اشاره کرد و سازماندهی و ساماندهی امور در شورای انقلاب و روحانیت مبارز را از دیگر ویژگی‌ها و نقش ایشان در انقلاب اسلامی دانست.
رییس جمهوری یکی از شاخصه‌های کم‌نظیر این شهید بزرگوار را بالا بودن آستانه تحمل ایشان ذکر کرد و گفت: شهید بهشتی با موافق و مخالف و حتی دشمن‌ترین افراد با سعه‌صدر به مذاکره و مناظره می‌نشست و مناظرات ایشان در صدا و سیما گواه این مدعاست.
روحانی اداره مجلس خبرگان و مشارکت فعال در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را که در دنیا می‌شود به این قانون اساسی افتخار کرد ، از کارهای بزرگ و ممتاز شهید بهشتی برشمرد.
رییس جمهوری شهید بهشتی را معمار قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: نقش شهید بهشتی در ساماندهی و تکمیل ساختار قوه قضائیه جمهوری اسلامی چه به لحاظ شکلی و چه به لحاظ محتوایی ممتاز و متمایز بود.
روحانی به حرکت‌های انحرافی توسط برخی از افراد و گروه‌ها در ابتدای انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: مقاومت و ایستادگی شهید بهشتی با تشکیل حزب جمهوری اسلامی و سخنرانی‌ها و مناظره هایی که ایشان برای تبیین تفکر و چارچوب اسلامی در برابر انحراف داشت، توانست انقلاب را از انحراف مصون داشته و بخش عظیمی از این دستاورد بزرگ، مرهون و محصول کار، تلاش و برنامه‌ریزی آن بزرگوار بود.
رییس جمهوری با بیان این مطلب که شخصیتی را در انقلاب اسلامی سراغ ندارم که به اندازه شهید بهشتی زخم زبان‌ها و تهمت‌های فراوانی را به ایشان روا داشته باشند ولی آن بزرگوار با صبر و سعه صدر آنها را تحمل کرده باشد، اظهار داشت: نقش شهید دکتر بهشتی در تاریخ انقلاب اسلامی به حق فراموش‌ناشدنی است و ایشان جزء مظلوم‌ترین شخصیت‌های انقلاب اسلامی هستند.
روحانی دانش علمی، تسلط بر علوم متعدد، زندگی هدفمند، کسب علم در محضر عالمان و استادان بزرگ اسلامی، اخلاق حسنه، وقار، تواضع، مدیریت با تدبیر و نظم را از دیگر ویژگی‌های قابل ذکر آن عالم فرزانه برشمرد و گفت: ملت ایران حادثه هفتم تیر را که یکی از سخت‌ترین و تاثرانگیزترین روزهای انقلاب اسلامی بود فراموش نخواهد کرد، بحمدالله خون آن بزرگوار و یاران گرانقدر آن توانست انقلاب اسلامی را آبیاری کند و جلوی خطرات و انحرافات آن را گرفته و تا امروز ادامه پیدا کند.در ابتدای این دیدار ، رییس جمهوری از کتابخانه تخصصی و آرشیو بنیاد نشر آثار آیت‌الله دکتر شهید بهشتی و موزه‌سرایی که شامل عکس و خاطرات آن شهید بزرگوار و نیز اتاق شورای انقلاب اسلامی که نخستین جلسات شورای انقلاب در این مکان برگزار می‌شد، بازدید کرد.
همچنین پسر بزرگ شهید بهشتی توضیحاتی در خصوص ویژگی‌ها و اخلاق حسنه و عملکردهای آن شهید بزرگوار به رییس‌جمهوری ارایه کرد.
در پایان این دیدار که روز جمعه و در فضایی گرم، صمیمی و توام با معنویت برگزار شد، رییس‌جمهور ضمن، ادای احترام به مقام آیت‌الله شهید دکتر بهشتی و همسر بزرگوار ایشان، برای شادی روح آن بزرگواران غفران و رحمت الهی را از خداوند متعال مسألت داشت.
همچنین رییس‌جمهوری در این دیدار که حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی معاون رییس جمهور در امور ایثارگران و رییس بنیاد شهید ، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری و حسین فریدون دستیار ارشد رییس جمهوری نیز حضور داشتند، در دفتر یادبود آیت‌الله شهید بهشتی متنی را نگاشت و عکس‌هایی را با فرزندان و سایر اعضای خانواده آنشهید به یادگار گرفت.