شهریور، ماه خونین بورس

0
۱۰۳ بازدید

از مهترین دلیل ریزش بازار سرمایه ادامه ریزش نرخ دلار است و ترس بازارهای مالی از ادامه مذاکرات برجامی موجب شده است تا شاهد ادامه ریزش بازار ارز باشیم.

مرتضی ابراهیمی

بازار سرمایه از ابتدای شهریورماه کار خود را با قرمز پوشی آغاز کرد، در ادامه ریزش بازار سرمایه شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته نیز با ریزش سنگین کار خود را شروع کرد و ۲.۵۵ درصد عقب نشست.

به گزارش جهان اقتصاد، از مهترین دلیل ریزش بازار سرمایه ادامه ریزش نرخ دلار است و ترس بازارهای مالی از ادامه مذاکرات برجامی موجب شده است تا شاهد ادامه ریزش بازار ارز باشیم.

دومین عامل ریزش بورس عرضه اولیه های گسترده ای است که در هفته های گذشته در بازار سرمایه روی داده است، حجم زیاد عرضه اولیه ها موجب شده است تا صف های خرید عرضه اولیه به چهار هزار میلیارد تومان برسد.

بدین ترتیب این دو عامل موجب شد تا شاخص کل بازار بورس در اولین روز معاملاتی هفته با ۳۷ هزار و ۹۹۱ واحد کاهش در کانال یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحدی توقف کند. همچنین شاخص هم‌وزن نیز مانند شاخص کل روند نزولی داشت و با ریزش ۱۰ ‌هزار و ۵۳۳ واحدی به ۴۳۹ هزار و ۹۳۲ واحد افت نماید

در نتیجه این معاملات حدود هشت میلیارد و ۱۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۷۳ هزار و ۲۲۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.

شاخص فرابورس نیز در روز گذشته بیش از ۵۲۸ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۲۱ هزار و ۴۶۸ واحد ثابت ماند.

لازم به ذکر است که ریزش های سنگین شهریور ماه موجب شده است شاخص کل از لحاظ تکنیکالی در شرایط مساعدی قرار نگیرد و بعد از پولبک به خط روند صعودی مجددا افت کرده است. حال که  شاخص کل بورس حمایت مهم را از دست داده است و این حمایت در کانال یک میلیون ۵۰۰ هزار واحدی قرار داشت و با شکسته شدن این کانال، نقطه حمایت بعدی در کانال یک میلیون ۳۰۰ هزار واحدی قرار دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=154503

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here