شهرک صنعتی تخصصی دریایی تاسیس می شود

0
۸۰۲ بازدید

«محمدرضا نعمت زاده» درحاشیه مراسم امضای قرارداد مشارکت همزمان برای تاسیس شرکت مشترک ساخت و تعمیر کشتی های پهن پیکر بین ایدرو، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش با اعلام این خبر افزود: هفته پیش بنا به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت، این مهم به تصویب دولت رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

گروه تولید-وزیر صنعت، معدن و تجارت از مصوبه دولت برای تاسیس شهرک صنعتی تخصصی دریایی در جنب شرکت کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزو ایکو) خبر داد.

«محمدرضا نعمت زاده» درحاشیه مراسم امضای قرارداد مشارکت همزمان برای تاسیس شرکت مشترک ساخت و تعمیر کشتی های پهن پیکر بین ایدرو، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش با اعلام این خبر افزود: هفته پیش بنا به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت، این مهم به تصویب دولت رسید.

وی ابراز امیدواری کرد شرکت های سازنده تخصصی و بخش خصوصی هرچه زودتر در این شهرک مستقر شوند و همچنین برای سر و شکل گیری این شهرک قول مساعدت و کمک داد.

نعمت زاده همچنین به حضور و مراجعه شرکت های خارجی برای انجام عملیات ساخت، تعمیرات و … در روزهای گذشته و استقرار در این شهرک خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به تدوین برنامه راهبردی صنایع دریایی، خاطرنشان کرد: مدت ۲ سال برای تدوین این برنامه تلاش شد که تا افق چشم انداز ۱۴۰۴ باید اجرا شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در سخنرانی خود در این آیین گفت: زمان آغاز به کار دولت یازدهم شرکت کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزو ایکو) به دلیل روش های خصوصی سازی که برای رد دیون سهامشان واگذار شده بود، در وضعیت نیمه تعطیل به سر می برد و هم شرکت صدرا تعطیل بود.

به گفته «محمدرضا نعمت زاده» ،با تلاش های انجام شده و برگزاری جلسات متعدد، صدرا دوباره فعال شد و اختلافات ایوزایکو با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش برطرف و به مشارکت مبدل شد.

وی درباره اهمیت این توافق، تصریح کرد: در گذشته به دلیل اختلافات بین این شرکت ها دست کم ۱۰۰ کشتی از خارج وارد شد، در حالی که با تعامل می توانستیم آنها را در داخل تولید کنیم؛ امروز و با امضای این قرارداد منافع مصرف کننده و تولیدکننده با هم ادغام شده و یک قرارداد برد- برد است.

نیاز صنعت کشتی سازی به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این آیین گفت: بر اساس برنامه راهبردی صنعت کشتی سازی کشور نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این صنعت تا سال ۱۴۰۴ نیاز است.

به گفته منصور معظمی، امروز شاهد مشارکت بسیار خوبی در صنعت کشتی سازی کشور هستیم زیرا روحیه تقابل به روحیه تعامل و مشارکت تبدیل شده است.

معظمی اضافه کرد: این برنامه با استفاده از خرد جمعی دست اندرکاران پس از هشت ماه مذاکره تهیه شد و از این پس توانمندی بیشتری را در صنعت کشتی سازی کشور شاهد خواهیم بود.

به گفته وی، یک شرکت مشترک بین ایدرو، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفتکش تشکیل می شود که سهم آنها به ترتیب ۲۰، ۴۰ و ۴۰ درصد است و در یک بند آن قید شده است بخشی از سهام شرکت های نفتکش و کشتیرانی به شرکای منتخب خارجی واگذار می شود.

مدیرعامل شرکت ایدرو ادامه داد: ۲ شرکت خارجی سهامدار این مشارکت خواهند بود که به طرف های قرارداد مشارکت امروز افزوده می شوند.

توافق با یکی از سازندگان شناورهای پهن پیکر از کره جنوبی

مدیر صنایع دریایی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) درحاشیه این مراسم به ایرنا گفت: شرکت کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزو ایکو) زیرساختی است که با بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری از پیش از انقلاب تاکنون در بندرعباس ایجاد شده است.

به گفته «سعید جعفری»، این شرکت از هفت شرکت تشکیل شده است و توانایی ساخت شناورهای کوچک تا سه هزار تن باربری و شناورهای تا ۷۵ هزار تن باربری را دارد.

وی بیان داشت: زیرساخت جدید ایجاد شده در این شرکت، ساخت شناورهای پهن پیکر با ظرفیت تا ۳۰۰ هزار تن است.

جعفری ادامه داد: بازار آماده ای برای تردد نفتکش های تجاری در خلیج فارس مهیاست و در وهله نخست به دنبال تعمیر و در مرحله بعد ساخت شناورهای بزرگ هستیم.

وی اضافه کرد: برای تحقق این امر به ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری نیازمندیم و با یکی از سازندگان شناورهای پهن پیکر از کره جنوبی به توافق رسیده ایم که پس از امضای قرارداد مشارکت سه جانبه، اضافه می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=60101