شهرنشین ها راهی روستاها می شوند

0
۴۵۲ بازدید

یک مقام مسئول در بنیاد مسکن مدعی شد

گروه امورزیربنایی

Infrastructures@jahaneghtesad.com

بنا به گفته کارشناسان دلایل تأثیر گذار بر مهاجرت روستاییان به شهرها در ایران از چهار بعد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی ، جمعیت شناختی و طبیعی ، کشاورزی قابل بررسی است که از این میان بعد اقتصادی نقش عمده ای ایفا می کند و پس از آن ابعاد اجتماعی، فرهنگی، طبیعی ، کشاورزی و جمعیت شناختی قرار دارند. ابعاد فوق بر حسب عوامل جاذبه، دافعه، تبعی و شخصی قابل تقسیم بندی است که عامل دافعه روستایی بیش از سایر عوامل در مهاجرت روستا، شهر مؤثر بوده است و سپس عوامل جاذبه شهری، شخصی و تبعی قرار دارند.

مهاجرت روستائیان به شهر تنها موجب تغییر مکان جغرافیائى نیست، بلکه همواره با تغییر شغل مهاجر و تحرک اجتماعى همراه خواهد بود. یک روستائى که اجتماع ده را ترک مى‌کند و به شهر مى‌آید، در بسیارى موارد شغل کشاورزى را رها مى‌کند و به‌جاى آن به شغل و حرفه‌اى که در شهر وجود دارد مشغول مى‌شود. از آنجا که مهاجرت روستائیان به شهر همواره با ترک زمین، گریز از روستا و رها کردن شغل کشاورزى همراه بوده و آسیب‌هاى فراوانى براى جامعه به بار آورده است.

این موضوع در کشورمان سالهاست به معضلی عظیم تبدیل شده است و عوامل بسیار مهمی چون بحران آب، عدم سوددهی کشاورزی به دلیل جولان دلالان، کمبود خدمات اجتماعی در روستاها و…. در این مهاجرت شدید نقش عمده ای داشته اند.

با این حال روز یکشنبه یک مقام مسئول در بنیاد مسکن مدعی شد که با اقدامات صورت گرفته درحوزه بازسازی مسکن روند مهاجرت شهرنشین ها به روستاها آغاز شده است!

معاون پشتیبانی و امور هماهنگی استان های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به بازسازی یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور گفت: روند مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها با اجرای این پروژه ها شروع شده است.

هادی درفشی در آیین معارفه مدیرکل جدید بنیاد مسکن استان اردبیل افزود: بنیاد مسکن تاکنون به طور میانگین سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن تعهد و برای اجرای آنها حدود ۱۳۰ هزار میلیارد ریال اختصاص داده است.

درفشی عنوان کرد: دولت به واحدهای مسکونی روستایی ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت با ۲ سال تنفس و بازپرداخت ۱۲ ساله اعطا می کند که باید این فرصت را به روستاییان معرفی و از آن در جهت تسریع در اجرای پروژه های روستایی استفاده کنیم.

وی در عین حال از اجرایی شدن تنها ۳۴ درصد از طرح های هادی در روستاهای سطح کشور خبر داد و گفت : قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور اجرای طرح های هادی روستاها به اتمام برسد اما امروز با هدف مورد نظر فاصله قابل توجهی داریم.

معاون پشتیبانی و امور هماهنگی استانهای بنیاد مسکن بیان کرد: فاصله میان اقدامات صورت گرفته و اهداف مورد نظر زیاد است و البته مشکلاتی مانند محدودیت منابع مالی طی سال های اخیر موجب اختصاص کمتر اعتبارات در زمینه توسعه روستایی و عقب ماندن از اهداف می باشد.

او اظهار کرد: ۳۳ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در سطح کشور داریم که طرح های هادی ۹۰ درصد آنها تهیه شده است.

وی با تاکید بر تکمیل پروژه های نیمه تمام در کنار توجه به نیاز سایر نقاط اظهار کرد: ۴۰۰هزار تن قیر رایگان از سوی دولت در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته و دستورالعمل توزیع آن نیز مشخص شده است.

درفشی افزود: اداره های کل بنیاد مسکن با استفاده از منابع دهیاری ها و مشارکت های مردمی باید در راستای بهسازی معابر اقدام کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14088