شهرداری تهران با پول دولت نوسازی کرد

0
۸۲۷ بازدید

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن انتقاد از سخنان یکجانبه شهردار تهران در حوزه نوسازی و بهسازی شهر تهران بیان کرد: اقدامات شهرداری تهران در حوزه نوسازی بر اساس ۵۰ هزار تسهیلاتی بود که از سوی دولت و نظام بانکی پرداخت شد و در این دوره به انجام رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی در واکنش به طرح اطلاعات نادرست ارائه شده از سوی برخی کاندیداهای انتخاباتی در نخستین مناظره تلویزیونی اعلام کرد: متاسفانه آمار و ارقام ارائه شده در نخستین برنامه مناظره انتخاباتی بسیار مبالغه‌آمیز و غیرکارشناسی بود؛ به همین دلیل لازم است که اصلاح شود و نگرانی موجود در سطح جامعه که ناشی از این اطلاعات اشتباه است را برطرف سازد.

ایزدی در ادامه با تأکید بر اینکه بر اساس گزارش‌های موجود، آمار جمعیت ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی ۹۱ شهر کشور در دهه ۸۰ برابر با ۶ میلیون نفر بوده است گفت: وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم در ادامه این روند ضمن انجام مطالعات دقیق‌تری در ۱۱۰ شهر کشور آمار جمعیت ساکن در سکونتگاه‌های غیر رسمی را ۱۱ میلیون نفر برآورد می‌کند.

ایزدی افزود: عدد ۱۹ میلیون اعلام شده به تمامی ساکنان مناطق ناکارآمد که در شرایط بدمسکنی هستند بازمی‌گردد و ارتباطی با آمار ۱۱ میلیون جمعیت سکونتگاه‌های غیررسمی در کشور ندارد.

این مقام مسئول با توجه به سخنان برخی کاندیداهای انتخاباتی در طول این مناظره تلویزیونی درخصوص تحولات جمعیتی در کشور اعلام کرد: برخی می‌گویند تغییرات جمعیتی سکونتگاه‌های غیررسمی به طور مثال بین سال‌های ۹۲ تا ۹۵ اتفاق افتاده ولی باید بگوییم که واقعیت به گونه‌ دیگری است، درحقیقت افزایش رقم سکونتگاه‌ها در وهله اول ناشی از گسترش سطح مطالعات در کشور بوده که مشخصا با افزایش تعداد شهرهای مورد مطالعه، رقم جمعیت ساکن در این مناطق نیز افزایش یافت. از سوی دیگر نیز با انتشار آمار جمعیت سال ٩۵ شاهد ثبات نسبی جمعیت شهرهای کشور در طول سال‌های اخیر هستیم، بنابر این تحولات جمعیتی که موجب بروز و تشدید پدیده حاشیه‌نشینی بوده به سال‌های اخیر باز نمی گردد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با تاکید براینکه وزارت راه و شهرسازی به استناد مطالعات کارشناسی و برآوردهای دقیق، جمعیت ساکن در مناطق حاشیه‌نشین را در ۱۱۰ شهر کشور ۱۱ میلیون نفر اعلام می‌کند گفت: قطعا اعلام هر آماری خارج از این رقم، اعدادی مبالغه‌آمیز و غیرکارشناسی از سوی این وزارتخانه تلقی می‌شود.

ایزدی در ادامه ضمن ابراز خرسندی از مطرح شدن معضل حاشیه‌نشینی به عنوان نخستین سوال کاندیداهای ریاست‌جمهوری در مناظره انتخاباتی و برجسته شدن اهمیت این مساله بیان کرد: با وجود اینکه این امر، اقدامی خوشحال کننده به شمار می‌رود ولی این نکته مهم وجود دارد که ببینیم از این امر در مناظرات از سوی برخی کاندیداهای حاضر استفاده ابزاری می‌شود و یا با نگاهی عمیق و کارشناسانه جهت یافتن مناسب‌ترین راه‌حل به آن نگاه نمی‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: به تصور من برخی کاندیداها برخوردی ابزاری با این بحث داشته و قصد دارند تا در بحبوحه انتخابات، اذهان عمومی را به شکل ناصحیح به سمت یکی از بزرگترین چالش‌های شهری موجود در کشور جلب کنند.

به گفته وی رفع این مشکل در یک دوره کوتاه مدت سه ماهه و یا سه ساله رفع نشده و در دوره انتخاباتی برطرف نخواهد شد.

ایزدی در ادامه اضافه کرد: من به هیچ عنوان منکر خدمات دستگاه‌هایی که در عرصه نوسازی و بهسازی فعالیت می‌کنند نیستم ولی از این موضوع دلخور می‌شوم که دستگاهی بخواهد یک طرفه قضاوت کرده و عملکرد سایر دستگاه‌ها را نادیده بگیرد.

به گفته این مقام مسئول اگر امر نوسازی در یک منطقه اتفاق افتاده و موفق شود قطعا با همراهی دستگاه‌های متعددی به انجام رسیده است.

ایزدی همچنین درباره سخنانی که درخصوص پروژه محله سیروس نیز در این مناظره ارائه شده بود گفت: این پروژه در دولت دهم آغاز شد و ما نیز در این دوره تلاش کردیم تا آن را به بهترین شکل ممکن به ثمر برسانیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59399