کد خبر: 100788
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۸

شناسایی، تهیه و معرفی داده‌های معدنی با فناوری فضایی

شناسایی، تهیه و معرفی داده‌های معدنی با فناوری فضایی

ایمیدرو و سازمان فضایی ایران تفاهمنامه همکاری امضا می‌کنند

گروه تولید-رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) از برنامه انعقاد تفاهمنامه بین این سازمان و سازمان فضایی با هدف شناسایی، تهیه و معرفی داده‌های معدنی خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، «خداداد غریب پور» در نشست هم اندیشی با رئیس سازمان فضایی گفت: ظرفیت عظیم اکتشافی پیش روی فعالان این بخش است و در این زمینه با همکاری سازمان فضایی، برنامه پایش سرزمینی را آغاز خواهیم کرد.

وی افزود: مدل همکاری بین این دو مجموعه، دسترسی به اطلاعات مرتبط با اکتشاف و استخراج محصولات معدنی را تسهیل خواهد کرد، همچنین تهیه نقشه‌های توپوگرافی برای دریافت اطلاعات خصوصیات فیزیکی محدوده‌ها، نقش مهمی در راهبری این حوزه دارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: با توجه به اولویت های وزارت، صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) مبنی بر توسعه عملیات اکتشاف طی سال جاری، شناسایی نواحی با پتانسیل بالا مواد معدنی، برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: در این زمینه تفاهمنامه و همچنین قرارداد همکاری بین ایمیدرو و سازمان فضایی ایران همسو با سیاست‌های مورد توجه بخش معدن و صنایع معدنی، طی ماه‌های آتی به امضا خواهد رسید.

**شناسایی و ارایه اطلاعات محدوده‌های با ظرفیت بالا

در این نشست رئیس سازمان فضایی ایران طی سخنانی گفت: سازمان فضایی ایران برنامه‌ریزی برای استفاده از فضا و گسترش فناوری‌های فضایی در کشور با استفاده از دانش بومی را مورد توجه قرار داده است.

«مرتضی براری» افزود: ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف همچون اقتصاد، کشاورزی، صنعت و معدن، محیط زیست و … در شمار خدمات این سازمان قرار دارد.

وی گفت: سازمان فضایی از سال ۱۳۵۱ تاکنون در حال پایش اطلاعات ماهواره‌ای است.

براری افزود: ظرفیت ارایه کل داده‌های سرزمینی با تمرکز بر شناسایی محدوده‌های دارای پتانسیل بالا مواد معدنی امکان پذیر است.

رئیس سازمان فضایی ایران اظهار کرد: در این راستا سازمان فضایی می‌تواند در کنار ایمیدرو، در توسعه امر اکتشاف موثر واقع شود.