شمع‌گردانی بانوان پشت در مساجد، وهن مذهب است

0
۲۶۰ بازدید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره اعمالی که توسط برخی افراد در شب اول ماه ربیع الاول و پشت در مساجد انجام می‌شود، بر لزوم جلوگیری از انجام رفتارهایی که موجب وهن اسلام می‌شود، تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، در درخواست صدور استفتا از رهبر معظم انقلاب آمده است:
چند سالی است در شب اول ماه ربیع الاول حرکتی در بعضی مساجد باب شده است که شائبه بدعت و یا ترویج نوعی خرافه در آن می‌رود. ماجرا از این قرار است که در شب اول ماه ربیع الاول از حدود نیمه شب تا اذان صبح افرادی که غالباً خانم‌ها هستند با در دست داشتن شمع پشت درب مساجد مراجعه و با کوبیدن به درب مساجد و خواندن اذکاری توسل جسته و حاجات خود را طلب می‌نمایند، البته این عمل را تا هفت مسجد ادامه می‌دهند و خصوصاً این حال توسل در هنگام اذان صبح به اوج خود می‌رسد و معتقد هستند بدینوسیله اتمام ماه صفر و آمدن ماه ربیع الاول را خبر می‌دهند. نظر حضرتعالی در این باره چیست؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این زمینه پاسخ داده‌اند: عمل مذکور مستند روایی ندارد و شیوه‌ای قابل تأیید نیست. اگر چه اصل اذکار و ادعیه و طلب حاجات از خداوند متعال عمل پسندیده‌ای است، لکن اشکال در شیوه عمل به نحو یاد شده است، آقایان علمای اعلام (دامت افاضاتهم) و مؤمنین (ایدهم الله تعالی) با پند و اندرز و موعظه و نصیحت از رواج چنین رفتارهایی که چه بسا ممکن است منتهی به وَهْن مذهب گردد، جلوگیری کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8196