شفافیت مالی شرط اصلی ورود شرکت‌ها به فرابورس است

0
۵۲۸ بازدید

مرتضی ابراهیمی – معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران در نشست تخصصی چالش‌های ورود استارت‌آپ‌ها به بورس از طرح ویژه برای پذیرش استارت‌آپ‌ها و شرکت‌‌های کوچک و متوسط در فرابورس خبر داد و گفت: برای استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط یک بازار ویژه به نام بازار SME طراحی شده است و تنها تفاوتی که با سایر بازارهای فرابورس دارد آن است که در این بازار امکان سرمایه‌گذاری و خرید سهام توسط مردم وجود ندارد اما نکته مهم این است که تنها شرط فرابورس برای پذیرش در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط شفافیت مالی است.

به گزارش جهان اقتصاد، «نشست تخصصی چالش‌های ورود استارت‌آپ‌ها به بورس» با حضور سیدمهدی علم‌الهدی معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران، فریدون قاسم‌نژاد مدیرعامل شرکت افرانت، مجید حسین‌نژاد مدیرعامل شرکت علی بابا، اکبرهاشمی مدیر مسئول هفته‌نامه شنبه و محمد ابوالحسنی تهیه‌‌کننده دیرین دیرین برگزار شد.

در این نشست قاسم نژاد مدیرعامل شرکت افرانت با اشاره به اینکه ورود به بورس باعث تکامل و رشد شرکت و بنگاه اقتصادی می‎شود، گفت: برای ورود به فرابورس ۱۵ سال خود را آماده کرده بودیم و اکنون در حال آماده شدن برای ورود به بورس هستیم. ورود به فرابورس و بورس سختی‌هایی دارد ولی این مشکلات شبیه مشکلات کوه‌نوردی است؛ چرا که با رعایت دستورالعمل‌های فرابورس زمینه‌های رشد، بالا رفتن سطح و تکامل یک بنگاه اقتصادی فراهم می‌شود.

قاسم‌نژاد‌ افزود: امروزه ۹۰ درصد شرکت‌های موفق بین‌المللی در بورس عضویت دارند و امیدوارم فضایی فراهم شود که شرکت‌های ایرانی صرفا به بورس داخلی بسنده نکنند و به فکر پیوستن به بورس‌های بین‌المللی باشند.

در ادامه ابوالحسنی، تهیه‌کننده دیرین دیرین با اشاره به اینکه استارت‌آپ‌ها چندان به دنبال حضور در فرابورس و بورس نیستند، اظهار کرد: استارت‌آپ‌ها ابتدا به دنبال توسعه و قوام‌بخشی به شرکت خود هستند و بعد از رسیدن به بلوغ و رشد می‌توانند به فکر ورود به بورس باشند.

**الزام سوددهی؛ دلیل اصلی عدم استقبال استارت‌آپ‌ها از بورس

قاسم‌نژاد دلیل عدم استقبال استارت‌آپ‌ها و بنگاه‌های ایرانی از ورود به بازار سرمایه را الزام سوددهی به سهام‌داران دانست و گفت: این در حالی است که در عرصه بین‌المللی یک شرکت ممکن است برای سهام‌داران سال‌ها سود ندهد، برای مثال سهام‌داران گوگل و فیسبوک به خاطر توسعه‌بخشی شرکت اصلا به فکر سود نبودند ولی در ایران به دلیل الزام قانونی، شرکت‌ها موظف‌اند حداقل ده درصد سود خود را به سهام‌ داران بدهند.

در ادامه ‌حسین‌نژاد، مدیرعامل شرکت علی‌بابا اجرای آیین‌نامه‌های بورس را سخت و یکی از علت‌های عدم استقبال استارت‌آپ‌ها برای ورود به بورس دانست.

معاون پذیرش و ناشران شرکت فرابورس ایران در بخش دیگری از این پنل عدم آشنایی و شناخت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌ها با فرابورس را از علت اصلی ترس برای عضویت آن دانست و گفت: ذهنیتی که نسبت به فرابورس و بورس شکل گرفته این است که این سازمان‌ها خلاقیت شرکت‌های عضو را می‌گیرند و هزینه‌های زیادی به شرکت تحمیل می‌کنند، در حالی که مسئله به عدم شناخت و آشنایی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها از فرابورس بر می‌گردد.

**استارت‌آپ‌ها پس از ثبات نسبی وارد فرابورس شوند

علم‌الهدی با بیان اینکه استارت‌آپ‌هایی که در مراحل اولیه شکل‌گیری قرار دارند و هنوز قوام نیافته و به درآمد ثابت نسبی نرسیده‌اند، شرایط دشواری در صورت ورود به فرابورس تجربه خواهند کرد، تصریح کرد: بهتر است ابتدا یک شرکت و استارت‌آپ به بلوغ و ثبات نسبی برسد و بعد وارد فرابورس شود.

وی اضافه کرد: مهمترین الزام یک شرکت برای ورود به فرابورس شفافیت صورت‌های مالی است، بنابراین هر شرکت و استارت‌آپی از ابتدای تاسیس تلاش کند نظام صورت‌های مالی شفافی داشته باشد و این تمرین خوبی برای ورود به فرابورس است.

در ادامه معاون پذیرش و ناشران فرابورس در پاسخ به سوال مدیرعامل شرکت علی‌بابا مبنی بر اینکه آیا عضویت در فرابورس خلاقیت و چابکی یک استارت‌آپ را نمی‌گیرد؟ گفت: نه اصلا این‌طور نیست، فرابورس یک سری آیین‌نامه‌ها دارد ولی به گونه‌ای نیست که دست یک شرکت را بسته نگه دارد.

از سوی دیگر قاسم‌نژاد درباره مزایای عضویت استارت‌آپ‌ها در بورس گفت: زمانی که یک استارت‌آپ در حال واگذاری به یک شرکت شبه دولتی قرار دارد از آنجا که وقتی وارد بورس شود قیمت می‌خورد بنابراین تردید برای خرید و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ را به حداقل می‌رساند.

علم‌الهدی در پایان به بازار شرکت‌های کوچک و متوسط اشاره کرد و گفت: این بازار در واقع یک فرصت برای شرکت‌های نوپاست تا دوران گذار خود را برای ثبات و قوام خود بگذرانند و تمرین لازم برای حضور در فرابورس را نیز انجام دهند. متاسفانه نسبت به بورس و فرابورس مقاومت وجود دارد و شرکت‌ها برخلاف بانک‌ها با این دو سازمان ارتباطی خوبی ندارند و امیدوارم با این بازار این مقاومت را بشکنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=80748