شفافیت دستاورد تخصصی سازی صنعت بیمه

0
۲,۴۸۳ بازدید

ما نمی توانیم از مردم انتظار داشته باشیم که به کلیه مباحث تخصصی بیمه نامه ها و سرمایه گذاری اشراف داشته باشند و یا آنقدر توانمند باشند که بتوانند در حوزه های مختلف سرمایه گذاری کنند. این شرکت های بیمه هستند که بار چنین مسئولیتی را به دوش می کشند و از طرف بیمه گذار دست به چنین سرمایه گذاری های می زنند.

حامد هدائی_ روانکاو فروش ایران

چالش های پیش روی شرکت‌های بیمه در روند افزاش ضریب نفوذشان در کشور، بعضا آن‌ها را به این فکر انداخته است که شاید استراتژی‌های پیشین دیگر پاسخ گویی نیازهای جامعه بیمه گذاران کنونی نیست. آگاهی روزافزون عموم مردم به فرایند های سرمایه گذاری، ارتباط بیش از اندازه با وب و دنیای مجازی، بحران های مالی، شکست های اقتصادی و عدم پاسخ گویی بعضی از نهادهای مالی، روندی را ایجاد کرده است که نتیجه اش ، عدم اعتماد به بازارهای مالی و به خصوص شرکت های بیمه ای است.

هر چند نمی توان همه شرکت ها را با یک چوب راند و نمی توان در خصوص فرایند های پیچیده مالی به قضاوت نشست. با این حال، نماد عملکرد سلامت شرکتی، پاسخ گویی به تعهداتی است که یک مجموعه در قبال کارمندان و مشتریانش بر عهده دارد. در این بازار آشفته که رفع عدم اعتماد به صنعت بیمه، مهمترین دلمشغولی شرکتهای بیمه ای است. اگر کسی بتواند راهکاری برای شفافیت بیشتر ایجاد کند شاید بتواند وارد مرحله ای در عصر حاضر شود که داشتن رهبری بازار کمترین پاداش ممکنه آن است. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است که بتوانیم با ذهنی باز، تفکری از مدیریت را در صنعتمان ایجاد کنیم که بتواند بدون پیش داوری و تعصب های کورکورانه ، از تمامی پتانسیل های موجود و به روز دانشی، استفاده کند و شرکتش را به مرحله ای برساند که پاسخ گویی و شفافیت، در بند بند سازمانش به جریان بی افتد.

ما به سازمانهایی نیازمندیم که قادر باشند نسل آینده مشتریانی را که بسیار آگاه تر از قبل هستند به خود جذب کنند.  راهکار تخصصی سازی صنعت، شاید یکی از موضوعاتی باشد که صنعت بیمه نه تنها به آن نیازمند است، بلکه نوش دارویی است که باید قبل از مرگ سهراب آن را بنوشد. بر همین اساس ما برای یافتن سازمانی که می تواند ادعا کند شفافیت را سرلوحه کار خود قرار داده است به شرکت بیمه زندگی خاورمیانه سری زدیم تا با مدیرعامل آن به گفتگو بنشینیم.

نوروزی گفت: حدودا هشت سال پیش بود که فرآیند تخصصی سازی در صنعت بیمه شروع شد، تمایل عمده صنعت بیمه این بوده که فرایند تخصصی سازی را پیش بگیرد و حتی در مقطعی یک شرکت بیمه، حول این موضوع اقدام به تولید محصولات تخصصی کرد.

وی افزود: آن زمان بحث بیمه های اشخاص مورد توجه بود که یک شرکت بیمه آغاز گر چنین روند شد. ولی متاسفانه متولیان شرکت ذکر شده ، در ادامه روند ترجیح دادند به سمت انجام فعالیتهای جنران حرکت کنند تا بتوانند حضور بیشتری در این صنعت داشته باشند.

مدیرعامل شرکت بیمه زندگی خاورمیانه در ادامه گفت: شرکت ذکر شده با تمایل به جذب پورتفوی بیشتر از مسیر تخصصی سازی فاصله گرفت و این ماهیت آن طوری که باید در کشورمان به خوبی نهادینه نشد.

نورزی افزود: به این علت که بیمه مرکزی سیاست تخصصی سازی را به جدیت دنبال کرد، این صنعت وارد فرایند جدیدی شد که تخصصی سازی یکی از پیامدهایی است که امروز شاهد آن هستم .

مدیرعامل بیمه خاورمیانه شرح داد که فرایند تخصصی سازی در دو گام اساسی کلید خورد که گام اول آن با بیمه نامه های تخصصی اشخاص آغاز شد و در گام بعدی آن موضوع بیمه های زندگی به میان آمد که  خوشبختانه ما توانستیم به عنوان اولین شرکت تخصصی در زمینه بیمه نامه های زندگی، وارد این عرصه شویم.

نوروزی ادامه داد: در سالهای گذشته، شرکت های بیمه مایل به ورود به موضوعات تخصصی بودند ، اما متاسفانه در مقطعی خاص با چالش هایی مواجه شدن.

مدیرعامل بیمه خاورمیانه در ادامه با ذکر مثالی شرح داد: به عنوان مثال، شرکت یاد شده ای که برای اولین بار در سال های گذشته وارد فرایند تخصصی تولید بیمه نامه های اشخاص شد به علت نگاه های متفاوتی که این صنعت به چنین موضوعی یعنی تخصصی سازی داشت و با این موضوع که بیشتر شرکت های ما دولتی بودند، تصور می شد که تفکر غالب مدیریت دولتی مانع از این می شود که چنین فرایند پا بگیرد و به همین علت، این شرکت به منظور افزایش حجم پورتوفی خود و کاهش ریسک های ناشی از فروش خدمات تخصصی، فعالیت جنرال را در پیش گرفت.

مهدی نورزی علت لزوم شرکت های تخصصی را چنین شرح داد: به این علت که صنعت بیمه به دنبال ورد به عصر تخصصی سازی محصولات و خدمات بود به دنبال نوعی از شرکتها بودند که بتوانند با تولید محصولات و خدمات متنوع تری رضایت مشتریان خود را افزایش دهند و با ایجاد یک سری مزیت های ویژه، در چرخه رقابت با سایر شرکت های جنران، فصل جدیدی را در صنعت خدمات ایجاد کنند که افزایش کیفیت محصولات یکی از مزیت های جانبی آن خواهد بود.

نوروزی گفت: بر همین اساس، مجموعه خاورمیانه که مهمترین رکن آن بانک خاورمیانه است تصمیم گرفت که تاسیس شرکت بیمه زندگی خاور میانه را در دستور کار خود قرار دهد و موسسین این شرکت به دنبال این بودند که یک شرکت تخصصی با بنیه بسیار قوی و با نگاه کاملا نوآورانه و با توجه به تکنولوژی های روز دنیا تشکیل شود که بتوانند با تولید بیمه نامه های زندگی بلند مدت در یک بازار کاملا تخصصی نقش آفرینی کنیم.

نوروزی تصریح کرد که اگر بال اول فعالیت این مجموعه را بیمه گری در نظر بگیریم و بال دوم آن را سرمایه گذاری بدانیم، همین امر ما را ملزم به ایجاد یک مجموعه بسیار قوی می کند که بتواند چنین فعالیت هاییی را به خوبی مدیریت کند.

وی افزود: در همین خصوص بانک خاورمیانه در فرایند سرمایه گذاری حامی این شرکت است و در خصوص بیه گری ما به عنوان یک شرکت تخصصی می توانیم منابعی را که از مردم در غالب فروش بیمه نامه ها و پوشش هایی که می تواند به عنوان بیمه های زندگی  ارائه دهد در روند سرمایه گذاری و به منظور حفظ ارزش سرمایه مشرتیان به کار گیریم.

نوروزی ادامه داد: ما قادریم به وسیله همین منابع، وارد سرمایه گذاری های متنوع و ارزشمندی شویم و به همین واسطه می توانیم منافع بیمه گذاران را به خوبی تامین کنیم.

نورزی تصریح کرد که مشکل اساسی که شرکت های جنرال با آن مواجه هستند عاملی می شود که ما بتوانیم به عنوانی یک مزیت رقابتی در زمینه تولید خدمات تخصصی از آن بهره بگیریم.

وی افزود: چنین مزیت هایی می تواند از این قرار باشد که ما به عنوان یک شرکت کاملا تخصصی، می توانیم کلیه منابعی را که از عموم مردم جمع آوری می کنیم در مسیر تولید محصولات استراتژیک عمر و زندگی صرف کنیم.

نورزی گفت: شرکت بیمه زندگی خاورمیانه به این علت که در روند فروش سایر محصولات و خدمات بیمه هیچ گونه فعالیتی ندارد و تمام منابع در موضوع تولید بیمه نامه های زندگی تخصیص داده میشود.

وی افزود: با توجه به اینکه فروش سایر بیمه نامه ها جزء مجوز های این شرکت نیست ما می توانیم با تمرکز بر این فرایند، تمام پتانسیل هایمان را برای تولید خدمات بهتر به مشتریان صرف کنیم .

مهدی نوروزی با ذکر مثالی به اهمیت تخصصی سازی شرکت های بیمه پرداخت و تصریح کرد که ادامه این روند می تواند شرکت های بیمه را در مسیر پاسخ گویی به تعهداتشان، قدرتمند تر کند.

وی در  همین خصوص افزود: ما معتقدیم که این مزیت رقابتی عصر حاضر است که بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم که در مواقع بحران های احتمالی، از منافع بیمه گذاران حافظت کنیم و به خوبی پاسخ گویی تعهداتمان باشیم. به عنوان مثال اگر ما به عنوان یک شرکت جنرال فعالیت کنیم و به فرض این که حادثه ای مانند سیل اخیر رخ دهد، ناخواسته کلیه منابع، به سمت حادثه ذکر شده حرکت پیدا می کند و همین موضوع عامل ایجاد یک سری از مشکلات پیچده ای می شود که یک شرکت جنران در مقطعی خاص با آن باید دست و پنجه نرم کند. در چنین شرایطی پاسخ گویی به تعهدات اولین استراتژی یک شرکت است. ما معتقدیم که موضوع تخصصی سازی شرکت ها می تواند از آنها در چنین شرایطی حفاظت کند تا بتوانند در شرایط بحرانی سرویس های با کیفیت تری به بیمه گذاران بدهند.

نوروزی گفت: در یک شرکت تخصصی، ما با چنین مشکلاتی که در شرایط بحران برای سایر شرکت های جنرال ایجاد می شود مواجه نخواهیم بود و با توجه به بال سرمایه گذاری که شرکت به صورت کاملا نظام مند انجام می دهد می توانیم بستر مناسبی برای پاسخ گویی به بیمه گذاران ایجاد کنیم و به ایجاد فرایند مشتری مداری واقعی بپردازیم.

مدیرعامل بیمه زندگی خاورمیانه گفت: بیمه های زندگی به دلیل پیچیدگی  هایی که در حوضه ی محصولاتشان دارند و با محاسبات سطح بالایی بر اساس ذخایر ریاضی سر و کار دارند، می تواند عامل ایجاد ابهامات زیادی برای عموم مردم شود.

وی افزود: به همین علت این شرکت برای رفع چنین ابهاماتی در پلن های b2b و در بخش b2c به رفع چنین ابهاماتی پرداخته است تا بتواند یک چشم انداز کاملا مشخص با طرحی کاملا شفاف از تک تک منابعی که جمع آوری کرده را به نمایش بگذارد و به این وسیله بیمه گذاران بتوانند به راحتی از روند تخصیص سرمایه گذاری های خود توسط این شرکت آگاهی بدست بیاورند.

وی ادامه داد: در این روند، افزایش شفافیت فرایند های کاری، می تواند به افزایش اعتماد مشتریان بی انجامد و ما با در اختیار گذاشتن اطلاعات مربوط به بیمه نامه، می خواهیم به مشتریان کمک کنیم که بتوانند هزینه های مربوطه اش را به شکلی کاملا ساده و لحظه به لحظه تحلیل و مشاهده کند.این روند باعث می شود که بیمه گذار بتواند با اشراف بر اندوخته ی خودش، به این مجموعه اعتماد بیشتری داشته باشد.

مدیر عامل بیمه خاورمیانه گفت: هدف این شرکت، ساده سازی فرایند هاست و ما توانسته ایم این روند را با ابزارهای روز و فناوری های پیشرفته آی تی به خوبی پیاده کنیم.

وی افزود: ما این هدف را دنبال می کنیم که بیمه گذار بتواند لحظه به لحظه اتفاقاتی را که برای بیمه نامه اش رخ می دهد را رسد کند و از سودی که به عنوان مشارکت در منافع سالیانه به وی اختصاص داده می شود، باخبر شود.

مهدی نورزی ادامه داد: این برنامه در مراحل تست اولیه قرار گرفته و ما تا حدود زیادی توانسته ای در این مسیر گام های مثبتی برداریم با این حال روند تکمیل چنین برنامه ای به زمان نیاز دارد و تلاش ما مبنی بر این موضوع است که روند دسترسی به اطلاعات را توسط مشتریان بسیار ساده و آسان کنیم.

وی افزود: واقعیت این است که ما در بخش هایی توانسیته ایم به این کار جامه عمل بپوشانیم . به عنوان مثال،همین الان بیمه گذارهای ما می توانند با وارد کردن شماره بیمه نامه به بخش ها و پورتال مورد نظرشان وارد بشوند واطلاعات مربوط به بیمه نامه، تعهداتی که شرکت بیمه به آنها داده دست یابند.

نوروزی ادامه داد: حتی ما در این فرایند جدول تعهدات مان را به شکی کاملا واضح گذاشته ایم که محاسبه اندوخته روزشمارشان را در اختیارشان می گذارد. در عین حال ما در تلاشیم که این روند را  به سرعت تکمیل کنیم .

وی ادامه داد: در واقع نیازهای مشتریان و فید بک های که از آنها می گیریم، می تواند در توسعه این روند به شرکت بیمه خاورمیانه کمک فراوانی کند.

نوروزی گفت: فکر می کنیم که به زودی بتوانیم در بخش b2b و b2c سرویسهای بسیار جذابی در اختیار بیمه گذاران بگذاریم که شکل گیری همین موضوع عامل افزایش شفافیتی است که این شرکت به دنبال آن است.

مهدی نوروزی افزود: افزایش اعتماد به واسطه افزایش شفافیت شرکت بیمه زندگی خاورمیانه می تواند به رفع ابهام هایی که بیمه گذارها نسبت به بیمه نامه های عمر و زندگی دارند کمک فراوانی کند و با این روند می توانیم به افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور کمک فراوانی کنیم.

مدیر عامل بیمه زندگی خاور میانه گفت: ما توجه فراوانی به بحث های سرمایه گذاری در بیمه های زندگی کرده ایم و در واقعی به دنبال این هستیم که با فرهنگسازی بهتر در بین مردم به این سمت حرکت کنیم که آگاهی مردم را در خصوص عملیات های سرمایه گذاری شرکت های بیمه افزایش دهیم.

وی افزود: اگر مردم به این موضوع آگاه شوند، می توانند با درک بهتری به سمت شرکت های تخصصی حرکت کنند. در عین حال توجه بالایی به  امر آگاه سازی در کشور ما نشده و این موضوع را به بیمه گذاران شرح نداده اند که اگر اقدام به خرید بیمه نامه ای می کنند در مرحله اول نوعی پوشش را خریداری می کنند و در مرحله دوم وارد موضوعات سرمایه گذاری می شوند.

مهدی نوروزی در ادامه به روند و مسیر سرمایه گذاری عموم مردم پرداخت و شرح داد که اکثر مردم معتقدند زمانی که پولشان را به عنوان سپرده در بانک می گذارند و یا در اوراق سرمایه گذاری می کنند باید قادر باشند سود مشخص و ثابتی را از نهاد های مربوطه دریافت کنند . وی ادامه داد: با این حال زمانی که این سرمایه وارد یک سبد سرمایه گذاری می شود می توانند با تقسیم ریسک و کاهش آن از مزایای مالی بیشتری نسبت به سود ثابت بانکی برخوردار شوند و ما

مدیرعامل بیمه خاورمیانه تصریح کرد: واقعیت این است که در بازار سرمایه ، ارائه تضمین کار بسیار مشکلی است و بعضا  اتفاق می افتد که درحالت های خاص وقتی سود بانکی به علت اطمینان زیادی که در بازپرداخت آن وجود دارد مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد. هر چند چنین سودهایی بسیار کمتر از سایر سرمایه گذاری های دیگر باشد.

وی ادامه داد: در عین حال ما در بازارهای سرمایه معمولا با موضوعاتی مثل ریسک پایین، متوسط و بالا برخورد می کنیم  که بسته به هیمن موضوعات، طیف سرمایه گذاران می توانند در روند سرمایه گذاری های متنوعی که با خصوصیات شخصیتی شان همسو است وارد شوند.

نورزی افزود: طبیعتا همین قابلیت ، در گروه بیمه گذاران وجود دارد که بتوانند سبد متناسب با شرایطشان را انتخاب کنند و ما بر همین اساس می توانیم سرمایه گذایی متناسب با شرایطشان را در نظر بگیریم.

مدیرعامل بیمه خاورمیانه گفت: طی آیین نامه هایی که در حوزه سرمایه گذاری توسطه بیمه مرکزی ارائه شده است، مواردی برای ما مشخص شده که ما بتوانیم از تنوع سرمایه گذاری برای پخش کردن ریسک برخوردار باشیم .

وی افزود: بر همین اساس تنوع سرمایه گذاری های ما از حوزه بورس و اوراق گرفته تا املاک و مستغلات تا اینشرکت به صورتی است که می توانیم منافع کلیه بیمه گذارانمان را با شرایط مختلف تامین کنیم.

و ی ادامه داد: در هلدینگ خاورمیانه  به وسیله نشست ها ی تخصصی تصمیم گیریهای مربوط به سرمایه گذاری های مختلف گرفته می شود و حتی برای این که بتوانیم به بهترین شکل حقوق بیمه گذاران را در زمینه سرمایه گذاری های تخصصی حفظ کنیم از مجموعه های تخصصی خارج از این هلدینگ کمک می گیریم تا بتوانیم به بهترین شکل مسیر سرمایه گذاری های ایمن و سود آور را برنامه ریزی کنیم.

نوروزی گفت: خوشبختانه در دو سال گذشته ما بخش سرمایه گذاری مان نسبتا خوب عمل کرده و امسال پیش بینی مان این هست که بهتر از سال های گذشته سود سازی می کنیم که قاعدتا بهتر از سپرده گذاری بانکی است و بیمه گذاران می توانند شرایط بهتر در دیافت سودهای جذاب تر را تجربه کنند.

مهدی نوروزی گفت : واقیعت این است که  بخش سرمایه گذاری شرکت های بیمه به دلیل نوسانات و بعضا تورم هایی که در کشورمان داشتیم، شاید  جذابیت لازم  و مورد انتظار را برای بیمه گذاران ایجاد نکند. پیشنهاد ما این است که در مرحله اول بیمه نامه ها را به عنوان یک پوشش در اختیار مردم قرار دهیم، به عنوان مثال یک بیمه گذار بیمه خودرو به با تفکر و نیت سرمایه گذاری خرید نمی کند و برای حفاظت خود در برابر حوادث پیش آمده به این اقدام مبادرت می کند.

وی افزود: ما نمی توانیم از مردم انتظار داشته باشیم که به کلیه مباحث تخصصی بیمه نامه ها و سرمایه گذاری اشراف داشته باشند و یا آنقدر توانمند باشند که بتوانند در حوزه های مختلف سرمایه گذاری کنند. این شرکت های بیمه هستند که بار چنین مسئولیتی را به دوش می کشند و از طرف بیمه گذار دست به چنین سرمایه گذاری های می زنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102822