شرکت نفتی ادنوک اوراق قرضه منتشر می‌کند

0
۱۰۰ بازدید

شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) واحد جدیدی را ایجاد کرده است که نخستین اوراق قرضه این تولیدکننده اماراتی را در راستای تنوع سازی درآمدهای نفتی، خواهد فروخت.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، ادنوک جدیدترین شرکت ملی نفت در خاورمیانه است که پس از “آرامکوی سعودی” و “قطر انرژی” به دنبال ورود به بازار اوراق قرضه است.

آرامکوی سعودی ژوئن سال گذشته از انتشار نخستین اوراق قرضه اسلامی خود به دلار آمریکا، شش میلیارد دلار تهیه کرد. سفارش خرید برای این اوراق قرضه از ۶۰ میلیارد دلار فراتر رفته بود. همان ماه شرکت “قطر انرژی” (قطر پترولیوم سابق) در بزرگترین انتشار اوراق قرضه شرکتی در خاورمیانه و بزرگترین فروش بدهی بازارهای نوظهور در سال ۲۰۲۱، موفق شد ۱۲.۵ میلیارد دلار جمع کند.

تاکنون ادنوک عمدتا به وامهای بانکی برای تامین مالی برنامه‌های توسعه خود و افزایش ظرفیت تولید از چهار میلیون بشکه به پنج میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۳۰، تولید هیدروژن آبی و سبز و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تجدیدپذیر برای تامین نیروی فعالیتهایش، تکیه کرده است.

ادنوک اعلام کرد این شرکت نفتی اکنون شرکت “ادنوک موربان آر اس سی” را ایجاد کرده که مسئول صدور اوراق قرضه ادنوک در بازارهای سرمایه خواهد بود و انتظار می رود نخستین اوراق قرضه این شرکت نفتی دولتی را اواخر امسال عرضه کند.

انتظار می رود آژانس اعتبارسنجی “استاندارد اند پورز” رتبه اعتبار مالی “دابل ای” و مودیز رتبه Aa۲ و آژانس فیچ ریتینگز رتبه “دابل ای” را به ادنوک موربان اختصاص دهند.این شرکت با دقت شرایط بازار را زیر نظر خواهد داشت و فرصتهای احتمالی تامین سرمایه را بررسی می کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، ادنوک موربان روز سه شنبه دیدارهایی با سرمایه گذاران داشت و این دیدارها سرمایه گذاران در آمریکا، آسیا، اروپا و منطقه خاورمیانه و آفریقا را هدف می گیرد و توسط بانکهای جی پی مورگان و مورگان استنلی هماهنگ شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=170710