کد خبر: 125263
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۹

شرکت‌های تولیدی دارو در فهرست سیاه بانک مرکزی

شرکت‌های تولیدی دارو در فهرست سیاه بانک مرکزی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از مهر، هاله حامدی‌فر، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: تغییر ناگهانی درصد رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و قرار گرفتن شرکت‌های تولیدی دارو در فهرست سیاه بانک مرکزی یکی از مشکلات صادرات دارو کشور است.

وی افزود: یکی از بزرگترین شرکت‌های دارویی کشور به دلیل عدم رفع تعهد ارزی ۱۸ هزار دلاری در فهرست سیاه بانک مرکزی قرار گرفته است. این‌گونه برخوردها با بزرگان صنعت دارو کشور، علاوه بر آنکه به تأمین ارز برای کشور لطمه وارد کرده، اعتبار شرکت‌های ایرانی در بازارهای صادراتی دارو که با تلاش فراوان به دست آمده را خدشه‌دار می‌کند.

حامدی‌فر گفت: مهلت چهار ماهه برای بازگشت ارز حاصل از صادرات برای صادرکنندگان دارو را غیرممکن عنوان کرد و با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده صادرکنندگان دارو، تعیین این مهلت چهار ماهه است.

این مقام مسئول ادامه داد: در بسیاری از کشورها، ۱۰ درصد مبلغ قرارداد به عنوان ضمانت حسن انجام کار نزد خریدار باقی می‌ماند و بازپرداخت برخی از کشورهای خریدار دارو از ایران دست‌کم شش ماه زمان می‌برد. وی افزود: در حال حاضر انتقال پول حاصل از صادرات دارو به سوریه، به عنوان یکی از بازارهای اصلی صادرات دارو، عملاً غیرممکن شده است.