کد خبر: 2740
تاریخ انتشار: ۰۳ تیر ۱۳۹۳

شرایط گواهی امضای الکترونیک صرافان

شرایط گواهی امضای الکترونیک صرافان

گروه بازارپول : روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخصوص گواهی امضای الکترونیک(توکنهای نماد) که جهت احراز هویت در هنگام ورود به سامانه سنا 2 مورد استفاده می‌گیرد، موارد ذیل را به کلیه صرافان دارای مجوز اعلام کرد :
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخصوص گواهی امضای الکترونیک(توکنهای نماد) که جهت احراز هویت در هنگام ورود به سامانه سنا 2 مورد استفاده می‌گیرد، موارد ذیل را به کلیه صرافان دارای مجوز اعلام کرد

1- توکنهای تولید شده برای شخص حقیقی صادر شده است و به مرور زمان در سامانه های مختلف اینترنت بانک و سایر سامانه‌های شبکه بانکی برای  احراز هویت به کار گرفته خواهد شد. بنابراین لازم است کاربران امضای الکترونیک خود را در اختیار دیگران قرار ندهند.
2- کاربران جدید صرافی باید گواهی امضای الکترونیک مربوط به خود را دریافت و از آن طریق وارد سامانه سنا شوند.
3- در صورت قطع همکاری کاربر با صرافی، توکن متعلق به کاربر می باشد. جهت جلوگیری از دسترسی این کاربر، مدیر عامل صرافی می‌تواند کاربر را از لیست کاربران صرافی در سامانه سنا2 حذف نماید.
4- با توجه به موارد ذکر شده، کاربرانی که قبلاً جهت دریافت توکن ثبت نام نموده اند(حتی در صورت قطع همکاری با صرافی) لازم است هرچه سریعتر نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
5- کاربران  توجه داشته باشند در صورت ثبت 3 بار اشتباه، PIN توکن به وضعیت قفل در می‌آید و ضروری است جهت خروج از این وضعیت کد PUK (موجود در پاکت همراه توکن) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که این کد نیز سه بار اشتباه وارد گردد، توکن اصطلاحاً می سوزد و لازم است کلیه مراحل ثبت نام و پرداخت وجه، مجدداً تکرار گردد.
6- شماره تلفن مرکز پشتیبانی سامانه سنا، 4848 6446 021 و شماره تلفن مرکز پشتیبانی گواهی امضای دیجیتال (توکن)؛  9-02188910658 می باشد.
7- در حال حاضر ثبت نام اولیه در محل بانک مرکزی متوقف شده است. لذا مراکز ذیل در شهر تهران جهت ثبت نام و اخذ گواهی امضای الکترونیک تجهیز و راه‌اندازی شده‌اند.(فهرست و نشانی مراکز در پایین صفحه)
8-  به مرور زمان مراکز دیگری در تهران و سایر استانها جهت ثبت نام و تحویل گواهی امضای الکترونیک فعال خواهند شد که مشخصات این مراکز به موازات راه اندازی، به اطلاع صرافان خواهد رسید.
9- مدیران و کاربران صرافی ها جهت دسترسی به سامانه سنا2 لازم است شخصاً و با همراه داشتن اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی جهت ثبت نام و دریافت گواهی امضای الکترونیک به مراکز فوق مراجعه نمایند. چنانچه به هر دلیلی از جمله مفقودی، سوختن یا خرابی توکن نیاز به ثبت نام مجدد باشد، مراجعه به بانک مرکزی الزامی است.
10- توکن کاربران صرافی توسط مدیر عامل صرافی(به شرح موجود در راهنمای کاربری) و توکن مدیرعامل صرافی از طریق تماس با تلفن 29952382 فعال سازی می گردد.