کد خبر: 9984
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳

شرایط خرید سربازی برای مشمولان غایب

شرایط خرید سربازی برای مشمولان غایب

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت که این کمیسیون در مصوبه‌ای میزان جرایم تعیین شده برای معافیت از خدمت سربازی مشمولان غایب ۸ سال و بیشتر از آن را تعیین کرد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی مفتح در حاشیه جلسه علنی چهارشنبه مجلس به ارائه توضیحاتی در مورد مصوبه کمیسیون تلفیق پرداخت و گفت: کمیسیون تلفیق در حال برگزاری آخرین جلسات‌اش است و قطعاً گزارش کمیسیون جهت بررسی در صحن علنی بعد از تعطیلات ۲۲ بهمن آماده می‌شود. وی ادامه داد: در جلسات قبل در مورد معافیت از خدمات سربازی مصوبه‌ای داشتیم که جزئیات آن مشخص شده است. سخنگوی کمیسیون تلفیق توضیح داد: طبق مصوبه کمیسیون کسانی که ۸ سال به بالا غیبت از سربازی دارند با پرداخت جریمه از خدمت سربازی معاف می‌شوند، در واقع جرایمی را به تصویب رساندیم تا بر اساس آن فردی که بیش از ۸ سال غیبت از سربازی داشته بتواند با پرداخت این جرایم معافیت بگیرد.
به گفته مفتح، این جرایم برای غایبان زیر دیپلم ۱۰ میلیون،‌ دیپلم ۱۵ میلیون، فوق دیپلم ۲۰ میلیون، لیسانس ۲۵ میلیون، فوق لیسانس‌۳۰ میلیون، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون است که با پرداخت این جرایم این دسته از افراد از خدمت سربازی معاف می‌شوند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق با تأکید مجدد بر این‌که این میزان از جرایم برای مشمولان غایب بیش از ۸ سال است،‌ گفت: به ازای هر سال غیبت مازاد بر ۸ سال، ۱۰ درصد به مبلغ جریمه اضافه می‌شود. غیبت بیش از ۶ ماه نیز یک سال محسوب می‌شود. برای مشمولان متأهل ۵ درصد و برای مشمولان دارای فرزند به ازای هر فرزند ۵ درصد از مجموع جرایم کم می‌شود. وی افزود: نکته دیکر آن است که دارندگان این نوع کارت‌های معافیت از نمایندگی مجلس، عضویت در شوراهای اسلامی و انتصاب در سمت‌های مدیریتی اعم از سیاسی و اداری دستگاه‌های موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری محروم هستند و نمی‌توانند همچون فردی که خدمت سربازی را انجام داده از تمامی مزایا برخوردار باشند.