شرایط بغرنج فولادسازهای ایرانی

0
۳۸۳ بازدید

مدیرارشد تولید شرکت فولاد مبارکه اصفهان با انتقاد از واردات بی‌رویه فولاد به کشور گفت: افزایش واردات فولاد به کشور، بزرگ‌ترین شرکت فولادی منطقه خاورمیانه را با بحران روبرو کرده است.

مختار بخشیان در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: شرایط موجود کشور برای فولادسازها بغرنج و خاص شده است.

وی با اشاره به توان تولید بالا و همچنین کیفیت کم‌نظیر محصولات فولادی این شرکت افزود: در سال‌های اخیر به دلیل کاهش نرخ جهانی فولاد و واردات بی‌رویه فولاد از نیمه دوم سال قبل، شرکت‌های تولیدکننده فولاد با بحران مواجه شدند.

وی با انتقاد از واردات بدون کنترل فولاد به کشور از ورشکستگی برخی از واحدهای تولیدی کوچک فولاد و همچنین بحران در شرکت‌های بزرگ فولاد کشور خبر داد.

وی از تصمیم این شرکت برای کاهش تولید فولاد خبر داد و بیان کرد: در حال حاضر بیشتر واحدهای تولیدی فولاد در کشور با حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد از توان خود به فعالیت می‌پردازند.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه اصفهان تندیس مقاومت این ملت در زمان جنگ اقتصادی است، گفت: در حال حاضر و با سیاست‌های غلط اقتصادی پیش گرفته شده توسط دولت، این شرکت در زمان جنگ اقتصادی و تحریم‌ها توسط نهادهای داخلی در حال زمین خوردن است.

مدیر ارشد تولید شرکت فولاد مبارکه اصفهان در تشریح دلایل کاهش جهانی قیمت فولاد در جهان اظهار کرد: سه عامل اصلی تعیین‌کننده قیمت فولاد انرژی، مواد اولیه و نیروی انسانی است.

وی ادامه داد: کاهش قیمت اصلی مواد اولیه مانند سنگ‌آهن از ۱۶۸ دلار به ۴۷ دلار در خارج در حالی اتفاق افتاد که قیمت مواد اولیه در ایران از ۷۸ تومان به ۲۴۰ تومان افزایش یافت.

بخشیان کاهش قیمت انرژی به یک سوم قیمت گذشته در خارج از کشور و افزایش صد درصدی قیمت حامل‌های انرژی در داخل را از دیگر عوامل اثرگذار در کاهش قیمت فولاد عنوان کرد.

وی تصریح کرد: قیمت نیروی کار در خارج از کشور افزایش قابل توجهی نداشته اما قیمت نیروی کار در ایران هر ساله افزایش می‌یابد.

مدیر ارشد تولید شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: افزایش سه برابری قیمت مواد اولیه، دو برابری انرژی و ۵۰ درصدی دستمزدها از یک سو و از طرف دیگر پایین آمدن تعرفه واردات رقابت را برای ما سخت کرده است.

وی شرایط موجود را بهاری برای دلالان و واسطه‌گران و همچنین خزانی برای تولیدکنندگان توصیف کرد و افزود: واردات فولاد با ارز مبادله‌ای به کشور تیشه به ریشه تولید فولاد در کشور زده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14164