یکشنبه 03 تیر، 1403

کدخبر: 1330 13:22 1393/01/31
شرایط بخشودگی جرایم وام بانکی کشاورزان

شرایط بخشودگی جرایم وام بانکی کشاورزان

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
شرایط بخشودگی جرایم وام بانکی کشاورزان

شرایط بخشودگی جرایم وام بانکی کشاورزان

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارپول : با موافقت دولت و به منظور جبران خسارات وارده به کشاورزان، شرایط بخشودگی جرایم حق بیمه اجتماعی و دیرکرد تسهیلات بانکی پرداختی به کشاورزان آسیب‌دیده از حوادث غیرمترقبه اعلام شد .
هیأت وزیران به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و وزارت جهاد کشاورزی و به استناد بند «ج» تبصره «۱۱» قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور، آئین‌نامه اجرایی بند یاد شده را تصویب کرد.
بر اساس این مصوبه، در سطح ملی، فهرست استان‌ها و یا مناطقی از استان‌ها که از سال ۱۳۹۲ تحت تاثیر حوادث غیرمترقبه قرار داشته‌اند، توسط سازمان مدیریت بحران کشور تعیین و به استانداری‌ها و کارگروهی متشکل از اداره جهاد کشاورزی (دبیر کارگروه)، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک‌های عامل اعلام خواهد شد.
بر این اساس، در سطح منطقه‌ای، تشخیص کشاورزان متأثر از حوادث غیرمترقبه، بر عهده کارگروهی به مسئولیت فرمانداری شهرستان، اداره جهاد کشاورزی (دبیر کارگروه)، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک عامل خواهد بود.
همچنین، دبیر کارگروه، فهرست اسامی کشاورزان مشمول این آئین‌نامه را به بانک‌های عامل و یا واحدهای اداری مربوط منعکس می‌کند.
بر اساس این آئین‌نامه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، سازمان تأمین اجتماعی و واحدهای تابع استانی یا شهرستانی) اقدام لازم برای بخشودگی جرایم حق بیمه اجتماعی آن دسته از کشاورزانی که فهرست آنها توسط کارگروه مذکور اعلام شده است، به عمل خواهد آورد.
همچنین مدت معذوریت برای معافیت از پرداخت جریمه حق اجتماعی از سال ۱۳۹۲ تعیین می‌شود.
بر این اساس، بانک‌های عامل باید برای بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات بانکی پرداختی به کشاورزان اقدام کنند.
آن دسته از کشاورزانی که به تشخیص کارگروه یاد شده، خسارت وارده به آنها از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی تأمین، پرداخت و یا تعهد شده است، مشمول حکم این ماده نمی‌شوند.
همچنین، دوره زمانی تأثیرپذیری کشاورزان از حوادث غیرمترقبه برای بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات بانکی از سال ۱۳۹۲ تعیین می‌شود.
بر این اساس، بانک‌های عامل موظفند ظرف دو هفته پس از ابلاغ این آئین‌نامه، برای به ابلاغ آن به نمایندگان خود در شعب استانی و شهرستانی اقدام کنند.
همچنین، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی موظفند گزارش عملکرد این آئین‌نامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ارائه کنند.
 این مصوبه در تاریخ ۱۳۹۳٫۱٫۲۶ از سوی اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس‌جمهور - برای اجرا ابلاغ شده است.
بند «ج» تبصره «۱۱» قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور
کشاورزانی که در اثر حوادث غیرمترقبه از جمله خشکسالی خسارت دیده‌اند و قادر به پرداخت حق بیمه اجتماعی در موعد مقرر نشده‌اند از پرداخت جریمه برای مدت معذوریت معاف هستند و همچنین جریمه دیرکرد تسهیلات بانکی پرداختی به کشاورزان بخشوده می‌شود. آئین‌نامه اجرایی این بند با پیشنهاد معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و وزارت جهاد کشاورزی حداکثر طی دو ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |