شرایطی بانک مرکزی برای تأمین ارز کالاهای اساسی رسوبی به زیان واردکنندگان است

0
۲۰۹ بازدید

عضو هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: اگر بانک مرکزی به تأمین ارز قابل انتقال برای واردات کالا مصمم باشد می‌تواند تب تند کمبود و گرانی کالا در بازار را کاهش دهد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از مهر، داوود رنگی افزود: متأسفانه شرایطی که بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی رسوبی تعیین کرده، یکجانبه و به زیان واردکنندگان است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با بیان اینکه بانک مرکزی برای تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی رسوبی سه شرط را تعیین کرده است، اضافه کرد: براساس شروطی که بانک مرکزی تعیین کرده تأمین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی شامل عدم بیش بود و کسری تخلیه، تأمین ارز سه ماه پس از ترخیص و تعیین نوع ارز است.

رنگی با تاکید بر ضرورت تأمین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی گفت: در شرایطی که مسئولان برای اخذ وام با بهره و شرایط خاص از بانک جهانی نامه نگاری‌های متعددی را انجام می‌دهند، اما حاضر به استفاده از سرمایه و اعتبار واردکنندگان برای تأمین کالای مورد نیاز کشور نیستند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران افزود: متأسفانه مقادیر بسیاری از کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات رسوبی شده و در حال نابودی است، اما بانک مرکزی حاضر به حل مشکلات بازرگانان و فعالان اقتصادی نیست.

وی اضافه کرد: اگر بانک مرکزی به تأمین ارز قابل انتقال برای واردات کالا مصمم باشد می‌تواند تب تند کمبود و گرانی کالا در بازار را کاهش دهد.

رنگی با تاکید بر اینکه دولت باید برای جلوگیری از خراب شدن کالاهای رسوبی اقدامات لازم را انجام دهد، گفت: صادرکنندگان و فعالان اقتصادی بدون هیچ قید و شرطی حاضر به تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور هستند، اما بانک مرکزی با سیاست گذاری‌های اشتباه نه تنها از آن‌ها حمایت نمی‌کند بلکه سیاست‌های تنبیهی را در قبال واردکنندگان اتخاذ کرده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=119846