سیستم‌های سرمایشی معادل ۴ کشور همسایه برق مصرف می‌کنند

0
۸۶۲ بازدید

وی ادامه داد: میانگین رشد سالانه مصرف برق ۵ درصد معادل ۳ تا ۴ هزار مگاوات است، این در حالی است که سال گذشته ۵ هزار مگاوات کمبود برق داشتیم که به دلیل کاهش نزولات آسمانی تولید برق سدهای برق آبی حدود ۵ هزار مگاوان کاهش نشان داده بود و شرایط را سخت می‌کرد.

معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو هشدار داد

گروه امورزیربنایی-معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به اینکه مدیریت مصرف برق به میزان ۲۰۰۰ مگاوات باعث شد از احداث نیروگاه در کشور خودداری و ۲۵ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی برای کشور حاصل شود، گفت: امسال با تغییر ساعت اداری در تهران ۳۰۰ مگاوات صرفه‌جویی صورت گرفت و امیدواریم این برنامه سال آینده نیز اجرا شود.

به گزارش جهان اقتصاد، همایون حائری در مراسم افتتاح پروژه‌های شرکت توزیع برق تهران بزرگ به ارزش ۱۱۵ میلیارد تومان با اشاره به اینکه با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب شرایط صنعت برق گویای پیشرفت کشور در این سالها بوده است، گفت: ظرفیت نصب شده برق در کشور اوایل انقلاب ۷ هزار و ۲۴ مگاوات بود که اکنون ظرفیت ۸۰ هزار و ۳۰۰ مگاواتی را نیز رد کرده ایم که نشان از رشد ۱۶.۵ درصدی این حوزه دارد.

معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مقایسه صنعت برق در شرایط کنونی نسبت به ابتدای انقلاب نشان دهنده رشد و توسعه این صنعت برق است، اظهار داشت: پیک مصرف برق در ابتدای انقلاب اسلامی ۳ هزار و ۴۸۰ مگاوات بود که اکنون به ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات رسیده است.

وی ادامه داد: میانگین رشد سالانه مصرف برق ۵ درصد معادل ۳ تا ۴ هزار مگاوات است، این در حالی است که سال گذشته ۵ هزار مگاوات کمبود برق داشتیم که به دلیل کاهش نزولات آسمانی تولید برق سدهای برق آبی حدود ۵ هزار مگاوان کاهش نشان داده بود و شرایط را سخت می‌کرد.

معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو با بیان اینکه میزان پیک مصرف برق در ایران ۵۷ هزار مگاوات است که از این میزان ۲۳ هزار مگاوات آن مربوط به مصرف سیستم‌های سرمایشی است، تاکید کرد: این میزان مصرف سیستم‌های سرمایشی معادل رقم پیک مصرف  ۴ کشور همسایه است، بنابراین با تعامل مناسب میان شرکتهای توزیع برق و استانداری‌ها موفق شدیم، برنامه پیک سایی را به خوبی اجرا کنیم.

حائری ادامه داد: رشد مصرف برق در سال ۹۶ حدود ۲،۹ درصد رسید و این عدد نشان داد که صرفه جویی ۲ هزار مگاوات در پیک یعنی عدم ساخت نیروگاه به میزان ۲۵۰۰ مگاوات و عدم هزینه ۲۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

**تبدیل مصرف بی‌رویه برق به فرهنگ

استاندار تهران هم با بیان اینکه سالانه ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می شود، گفت: مصرف بی رویه آب و برق به یک فرهنگ تبدیل شده است که باید نگاه جدیدی به آن صورت گیرد.

انوشیروان محسنی بندپی به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارزش ۱۱۵ میلیارد تومان با بیان اینکه آمادگی کافی برای همکاری با صنعت برق کشور در راستای فرهنگ‌سازی، کاهش تلفات و انجام اقدامات مدیریت مصرف را داریم گفت: سالانه ۲۵۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می شود و مهاجرپذیر بودن استان تهران باعث شده تا ۱۷ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن شوند.

وی با تاکید بر اینکه معتقدیم که باید ساز و کاری لحاظ شود که با ایجاد یک همکاری بین فرمانداری، استانداری و صنعت برق وضعیت تأمین برق کشور مدیریت شود ادامه داد: سالانه ۱۰۰ هزار مشترک به مشترکان برق استان تهران اضافه می شود پس این موضوع کار را برای تامین برق و کنترل مصرف سخت و دشوار می کند.

محسنی بندپی با تاکید بر اینکه ایران کشور پرمصرفی است و مصرف زیاد آب و برق به فرهنگ تبدیل شده که باید نگاه جدیدی به آن صورت گیرد ادامه داد: ایران طی این ۴۰ سال علی‌رغم تمام توطئه‌های دشمنان توانست به جایگاه والایی دست پیدا کند و در صنعت برق توانسته ایم از جهات مختلفی موفقیت‌هایی را به دست آوریم که این یکی از مهم‌ترین اقدامات کشور در حوزه زیرساخت‌ها بوده است.

محسنی بندپی با بیان اینکه تأمین آب و برق که یکی از مهم‌ترین نیازهای استان تهران است افزود: باید کارهای اساسی در این حوزه صورت بگیرد که مهم‌ترین و کارآمدترین کار در این برهه زمانی، ایجاد مدیریت مصرف و جلوگیری از مصارف بی‌رویه است.

وی خاطر نشان کرد: متأسفانه در بسیاری از بخش‌ها همچون آبیاری در بخش کشاورزی و کاهش آب به حساب نیامده، نتوانستیم اقدامات مناسبی را انجام دهیم. بنابراین کاهش تلفات در حوزه برق که نقش بسیار مهم و حیاتی در این صنعت دارد، یک گام بزرگ در این حوزه است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در ادامه از افتتاح پروژه‌های متعددی در حوزه صنعت برق تهران خبر داد و گفت: این پروژه‌ها با اعتباری حدود ۱۱۵ میلیارد تومان به منظور بهسازی و نوسازی، پایداری شبکه برق و هوشمندسازی شبکه صورت گرفته است.

حسین صبوری اظهار کرد: ۳۰۰ دستگاه پست برق ۲۰ کیلوولت، ۶۰۰ کیلومتر شبکه توزیع با هدف تأمین برق ۸۰ هزار مشترک جدید و تأمین پایداری شبکه و گذر از پیک سال ۱۳۹۸ احداث شده است.

وی هم‌چنین از افتتاح سامانه‌های مانیتورینگ هوشمند و رونمایی از اپلیکیشن همراه برق خبر داد و افزود: به منظور کنترل مصرف ۵۵ هزار مشترک پرمصرف، به نصب کنترل‌های هوشمند اقدام کرده‌ایم که تاکنون ۶۰ درصد از مشترکان به این کنتورها مجهز شده‌اند و ۳۰ هزار مشترک دیگر باقی مانده است که نهایتاً تا دو سال آینده این مشترکان نیز به کنتورهای هوشمند مجهز می‌شوند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: این اپلیکیشن نیز در راستای رؤیت قبض و انجام تمام خدمات مورد نیاز مشترکان تهرانی راه‌اندازی شده است. علاوه بر این باید گفت که با توجه به شرایط خاص تهران و نقش انرژی الکتریکی در این حوزه، این شرکت برنامه دارد بتواند خدمات استاندارد را در چارچوب توسعه تکنولوژی ارائه دهد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در این حوزه، بیان کرد: بر اساس این طرح، ۳۰۰۰ نقطه از شهر تهران به‌صورت اتوماتیک کنترل خواهد شد که این مساله در راستای رفع خاموشی‌های احتمالی می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=95033