سیب زمینی و پیازهایی که رغبتی برای برداشتشان نیست

0
۳۵۸ بازدید

نماینده کشاورزان خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: کاهش شدید قیمت سیب زمینی و پیاز مانع برداشت این دو محصول از سوی کشاورزان خوزستانی شده است.

سعید حلفی در گفت و گو با ایرنا افزود: اکنون قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی در مزرعه به دو هزار و ۸۰۰ ریال و پیاز به سه هزار ریال رسیده که با این قیمت، برداشت محصول برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست.

وی بیان کرد: کشاورزان خوزستانی علاوه براینکه بابت کارگری خود سودی کسب نکرده اند، اصل سرمایه ای که پنج ماه هزینه کرده اند را نیز با این اتفاق از دست می دهند.

حلفی در خصوص کاهش قیمت سیب زمینی و پیاز اظهار کرد: وقتی دربخش سبزی و صیفی در خوزستان فاقد صنایع تبدیلی هستیم این گونه وقایع قابل پیش بینی است، چنانکه احتمال می دهیم در محصولات دیگر نیز چنین اتفاقی تکرار شود.

وی ادامه داد: در سال های گذشته نیز در خوزستان شاهد چنین رویدادی برای محصولاتی چون کاهو، کلم، هویج و … بودیم اما مسوولان هیچگونه اقدامی برای مقابله با این خسارت به کشاورزان نکردند.

نماینده کشاورزان خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز نسبت به تبعات کاهش شدید قیمت محصولات کشاورزی در خوزستان، هشدار داد و افزود: این مساله باعث می شود کشاورز از یک تولید کننده و کارآفرین به سربار جامعه تبدیل شود.

اکنون بیش از پنج هزار هکتار از اراضی حاصلخیز خوزستان زیر کشت سیب زمینی و حدود چهار هزار هکتار نیز به کشت پیاز اختصاص یافته است که پیش بینی شده از این سطح حدود ۱۲۵ هزار تن سیب زمینی و ۱۲۰ هزار تن پیاز برداشت شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12066