سیب زمینی هایی که خریدار ندارد

0
۶۱۶ بازدید

سیب زمینی کاران این روزها در حالی زیر آفتاب سوزان در حال برداشت محصول خود هستند که قیمت پایین، آنان را بی انگیزه کرده است.

به گزارش ایرنا، سیب زمینی کاران خراسان شمالی در حالی مشغول جمع آوری محصول خود هستند که هفت هزار تن محصول تولیدی آنها خریدار ندارد.

آنان از قیمت پایین خرید محصول انتقاد کردند و خواستار رسیدگی مسئولان به این مشکل شدند.

تولیدکنندگان سیب زمینی در خراسان شمالی گفتند: با خاک یکسان شده اند و نبود صادرات را علت وضعیت بد بازار این محصول عنوان می کنند.

به گفته این کشاورزان، اگر صادرات باشد بازار کشاورزی هم تکان می خورد و تولید به تکاپو می افتد اما نبود صادرات بازار محصولات را با مشکل روبه رو کرده است.

یک سیب زمینی کار در این باره گفت: تولید سیب زمینی امسال نه تنها سود نداشت بلکه مقدار زیادی هم برای هزینه ها از جیب خود پرداخت کرده ایم.

امید اکبری افزود: از مرحله خرید بذر، کاشت و داشت هزینه های زیادی برای تولید صرف کردم اما تمام درآمدهای محصول صرف برداشت شده است.

وی تصریح کرد: روزانه ۱۵ نفر کارگر برای برداشت محصول سیب زمینی به کار گرفته ام که هر فرد به طور میانگین روزانه ۳۵۰ هزار ریال دستمزد دریافت می کند، هزینه های جابه جایی بار و خرید جعبه ها هم که اضافه می شود چیزی دست ما را نمی گیرد.

این کشاورز خاطرنشان کرد: پولی که برای فروش سیب زمینی نصیب من می شود، روزانه سه میلیون ریال است که همه صرف برداشت محصول می شود.

اکبری با بیان اینکه سیب زمینی کاران تمایلی برای برداشت محصول خود نداشتند گفت: قیمت پایین، ما را در برداشت سیب زمینی مردد کرده بود اما چاره ای جز این کار ندیدیم.

* مشکل نبود صادرات است

یک سیب زمینی کار دیگر در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: چند سالی است که بازار سیب زمینی وضعیت مناسبی ندارد و امسال هم بدتر از هر سال شده و تولید کنندگان را گلایه مند کرده است.

ابوطالب قنبرزاده اظهار داشت: امسال محصول سیب زمینی کاران به ازای هر کیلوگرم، سه هزار ریال و حتی کمتر خریداری شده است و تولیدکنندگان بشدت متضرر شده اند.

وی افزود: اکنون تنها مشکل سیب زمینی کاران، بازار است و تنها راه برای بهبود وضعیت بازار، انجام صادرات است که باید مسئولان برای انجام آن تلاش کنند.

این کشاورز گفت: پیش از این صادرات به کشورهای ترکمنستان افغانستان انجام می شد اما امسال صادراتی انجام نمی شود.

* قیمت خرید محصول پایین است

یک تولیدکننده دیگر در این باره گفت: به علت پایین بودن قیمت سیب زمینی، امسال از کاشت این محصول خودداری کردم، حتی سیب زمینی بذری که خواهان زیادی در سایر استان ها داشت، کشت نکرده ام.

یوسف شادلو اظهار داشت: کیفیت سیب زمینی های بذری تولیدی ام در سایر استان ها زبان زد است و امسال هم تولیدکنندگانی از اردبیل و سایر استان ها از من سراغ سیب زمینی بذری می گیرند اما به علت قیمت پایین خرید این محصول، تولیدی ندارم.

وی مشکل اصلی و مهم تولید سیب زمینی را بازار نامناسب آن عنوان کرد و اظهار داشت: تا زمانی که جلو صادرات بسته است و سیب زمینی از کشور خارج نمی شود، قیمت ها و بازار بهبود نمی یابد، برای اینکه وضعیت بازار تکان بخورد، باید صادرات انجام شود.

* کاهش سطح کشت سیب زمینی در استان

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در این باره گفت: سهم ابلاغی سطح کشت سیب زمینی استان امسال یکهزار و ۳۰ هکتار بود اما کمتر از این میزان کشت شد بطوریکه سطح زیر کشت سیب زمینی در این استان ۸۵۰ هکتار است.

محمدنقی کاظمیان اظهار داشت: امسال ۲۵۰ هکتار کشتزار استان زیر کشت سیب زمینی تابستانه رفته است و مابقی مربوط به سیب زمینی پاییزه است.

وی گفت: عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت سیب زمینی در بازار است و معمولا سیب زمینی تابستانه در این منطقه، زمانی برداشت می شود که این محصول از سایر استان ها همچون گرگان، وارد بازار می شود از این رو با افزایش عرضه قیمت ها کاهش می یابد.

کاظمیان با اشاره به اینکه بیشترین تولید سیب زمینی استان در فاروج است افزود: ۷۰ درصد این محصول در شیروان و فاروج به عنوان بذری و خوراکی کشت و در پاییز برداشت می شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: میانگین برداشت سیب زمینی در خراسان شمالی ۳۰ تن در هکتار است.

* باید بهره وری ارتقا یابد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی نیز درباره گلایه سیب زمینی کاران از قیمت پایین خرید این محصول گفت: رویکرد ما افزایش بهره وری و میزان تولید در واحد سطح است.

محمد جواد تشکری اظهار داشت: اکنون متوسط میزان تولید در واحد سطح ۳۰ تا ۳۵ تن است که این میزان تولید برای کشاورز صرفه اقتصادی ندارد اما اگر این میزان به ۵۰ تن برسد، سود بیشتری حاصل می شود.

وی افزود: سیب زمینی به عنوان ماده غذایی پر مصرف در جامعه است و رویکرد ما توجه به شرایط مصرف کننده است از این رو به جای افزایش قیمت تلاش داریم تا میزان بهره وری ارتقا یابد و از این طریق سود اقتصادی کشاورز بالا رود.

* پیگیری برای انجام صادرات

مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز نبود صادرات را از علت های مهم در پایین بودن قیمت سیب زمینی در بازار دانست و گفت: البته قیمت آنقدر پایین نبوده که سبب ایجاد مشکل خاص برای کشاورزان شود.

حضرتقلی حیدری اظهار داشت: امسال میزان تولید سیب زمینی در استان، بیش از نیاز مصرف نبوده است با وجود این، قیمت ها بسیار پایین است و علت آن، تزریق سیب زمینی تولیدی سایر استان ها به بازار است.

وی در باره حمایت از کشاورزان با خرید تضمینی محصولات افزود: برای خرید تضمینی سیب زمینی از کشاورزان، تصمیمی گرفته نشده است و شاید این اقدام انجام نشود اما برای انجام صادرات و عرضه این محصول در سایر استان ها پیگیری هایی انجام شده است.

حیدری تصریح کرد: در نشست هایی با مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی برگزار شد، زوایای مختلف مشکلات و اتخاذ راه حل برای حل آن در زمینه صادرات سیب زمینی و سایر محصولات بررسی شد.

وی افزود: مکاتباتی با مسئولان مرتبط با بازار محصولات کشاورزی استان های مختلف انجام شده تا سیب زمینی این استان به بازار سایر استان ها تزریق شود و از این طریق قیمت ها و وضعیت بازار بهبود یابد.

مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: آمادگی برای صادرات و ارسال محصولات کشاورزی استان به مناطق مختلف داخل و خارج کشور وجود دارد و امید است زمینه ها برای این کار فراهم شود.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=85750