سیاه‌نمایی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران

0
۱,۰۱۳ بازدید

سلسله بمباران‌های مغرضانه رسانه‌ای باعث گردیده است حقیقتی مغفول بماند و آن حقیقت همان ماهیت اصلی انرژی هسته‌ای است…

وحید اصغری ینگجه- جامعه شناس– در این سالها، مسأله بمب هسته ای ایران محور اصلی فرضیه‌ای خام و تبدیل به ابزاری برای زدن اتّهام‌های گوناگون به ایران شده است. این فرضیه بر دشمنی میان واشنگتن-تهران یا تل‌آویو– تهران استوار است. بر این پایه، معادله خطرناکی طراحی شده که به گفته برخی کسان می‌تواند به جنگ جهانی سوم بیانجامد:

ایران+انرژی هسته‌ای = ایران‌+بمب هسته‌ای

یا هراس‌انگیزتر از آن:

ایران+بمب هسته‌ای = ایران+حمله اتمی به اسرائیل یا آمریکا

در این زمینه، پرسشهایی که می‌توان مطرح کرد این است که آیا تنها وجود دشمنی میان دو دولت که نمونه‌های آن در نظام بین‌الملل بسیار به چشم می‌خورد، می‌تواند توجیهی برای چنین پیشداوری شتابزده و جبران ناپذیری باشد؟ یا در فضای پرتنش حاکم بر روابط بین‌الملل کنونی، دستیابی ایران به چند بمب هسته‌ای ساده، در برابر زرادخانه پیشرفته هسته‌ای دشمن، جز نابودی حتمی، پیامد دیگری برای ایران خواهد داشت؟

در واقع، امواج هماهنگ جریان‌های دشمن‌سازی، سناریوی از پیش ساخته‌ای را طرّاحی کرده است که در آن جایگاه ستمکار و ستمدیده برعکس شده است. دولتی که دارای بزرگترین زرادخانه هسته‌ای جهان است و پیش از این نیز در کاربرد آن تردید به خود راه نداده است، مظلوم‌نمایی می‌کند و دولتی را که جنگ افزار هسته‌ای ندارد، و به علت‌های گوناگون نمی‌خواهد داشته باشد، در جایگاه ستمکار (مهاجم) می نشاند. رژیم  جعلی دیگری (اسرائیل) که خود جنگ‌افزار هسته‌ای غیرقانونی دارد و هیچگاه حاضر به امضای  ان پی تی نشده و پذیرای هرگونه بازرسی نبوده است، در مقام دادستان برای محکوم کردن دولتی برآمده است که منطقه عاری از تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه را برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ مطرح کرده (اسرائیل مانع اصلی در برابر تحقق این پیشنهاد بوده است)، هیچ‌گونه تسلیحات تخریب جمعی را در اختیار ندارد، عضو رسمی ان پی تی است و همه معاهدات اصلی که تحصیل تسلیحات تخریب‌جمعی را منع می‌کنند، از قبیل معاهده تسلیحات بیولوژیکی، معاهده تسلیحات شیمیایی، معاهده منع گسترش تسلیحات تخریب جمعی (ان پی تی) و معاهده جامع منع آزمایشات هسته‌ای، امضا کرده است و همواره پذیرای بازرسی‌های گوناگون و حتی پیش‌بینی نشده و بی‌پایان بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده است.

نگرانی‌ها از این بعد نظامی، که آمریکا و اسرائیل به آن دامن می‌زنند، برای سالها، مایه گفت وگو و کشمکش میان ایران و برخی از دولتهای غربی بوده است. آمریکا به‌عنوان تنها کشوری که از سلاح هسته‌ای علیه غیرنظامیان یک کشور غیرهسته‌ای استفاده می‌کند آن هم نه برای یک بار بلکه دوبار که طی آن، صدها هزار نفر طی چند ثانیه کشته شدند؛ با به کارگیری امکانات گسترده رسانه‌ای، تبلیغات گسترده‌ای بر ضد ایران انجام داده و به بهانه جلوگیری از ساخت بمب هسته‌ای به دست ایران، خواستار پایان گرفتن همه فعالیتهای هسته‌ای که آینده اقتصادی و توسعه پایدار ایران به آن وابسته است، شده است. در اینجا بار دیگر گزینه‌ای خام مطرح می‌شود که بر پیش‌فرضهایی نادرست، استوار است. جلوگیری از دستیابی دولتی به دانش صلح‌آمیز هسته‌ای با همه سودمندی و مزایای آن، که در متن NPT آمده است، تنها به این بهانه که ممکن است این دانش در زمینه نظامی هم به کار آید، مانند آن است که از فراگیری رانندگی خودرو، به بهانه اینکه شاید راننده روزی رانندگی یک تانک را نیز انجام دهد، جلوگیری کنیم.

این سلسله بمباران‌های مغرضانه رسانه‌ای باعث گردیده است حقیقتی مغفول بماند و آن حقیقت همان ماهیت اصلی انرژی هسته‌ای است. در این بین عده زیادی از مردم جهان می‌پندارند که انرژی هسته‌ای تنها یک سوژه سیاسی برای دولتمردان، خبرنگاران و رسانه‌هاست. گروه دیگر تنها بمب هسته‌ای، کشتار و نسل کشی را از انرژی هسته‌ای در ذهن دارند و آن را یک سلاح مرگبار خشن و خانمان سوز می‌دانند. متأسفانه زمینه‌های ذهنی این چنین باعث شده که ماهیت اصلی انرژی هسته‌ای ناشناخته بماند.

باید توجه داشت به‌رغم تصور عمومی، علوم هسته‌ای زمینه‌های کاری بسیار متنوع دارند. از جمله در کشاورزی، اصلاح بذرها و نباتات، دامپروری و دامداری، پزشکی و در زمینه درمان بسیاری از بیماری‌های مغزی، قلبی، ریوی، استخوانی و حتی درمان سرطان‌ها از طریق تولید رادیوداروها و… اما آنچه باعث حرکت سریع جهان به سمت انرژی هسته‌ای شده است بحران انرژی است . مسئله بحران انرژی موضوعی است که کلیه کشورها از فقیر و غنی با آن دست به گریبانند و بسیاری از معادلات جهانی اکنون تحت تأثیر بحران انرژی تغییر کرده است. به جرأت می‌توان گفت بسیاری از جنگ‌ها و لشکرکشی‌ها و چنگ و دندان نشان دادن‌ها در دنیای امروز بر سر انرژی و در رأس آن نفت است. این به‌خاطر تعیین‌کننده بودن نقش نفت به عنوان اولین منبع قوی انرژی است. کشوری که نفت دارد، تولید دارد و به تبع آن صادرات، رفاه و … دارد پس کشوری که نفت (انرژی) دارد آینده دارد، یعنی نفت= آینده

اما در اینجا مسئله‌ای دیگر هست که بشر را سخت نگران کرده و آن پایان‌پذیری نفت است. هم اکنون بسیاری از چاه‌های نفت عمر مفید خود را پشت سر گذاشته‌اند و به کمک تزریق گاز به این چاه‌هاست که به حیات خود ادامه می‌دهند. براین اساس عقل سلیم بشری ناگزیر است منبعی جایگزین برای نفت بیابد. در این بخش انرژی‌های‌نو زیادی معرفی شده اند، از قبیل: انرژی خورشیدی، انرژی باد، انرژی آب دریاها، انرژی زمین گرمایی، سوخت هیدروژنی و… اما در این میان انرژی که بخواهد جایگزین نفت شود باید شرایط خاصی داشته باشد. از جمله اینکه: به مقدار کافی در دسترس باشد، آلایندگی شدید نداشته باشد، هزینه دسترسی به آن بالا نباشد و دائمی باشد.

تحقیقات جهانی نشان می‌دهد تنها انرژی که دارای شرایط فوق باشد همان انرژی هسته‌ای است و انرژی‌های دیگر در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. پس اکنون با اطمینان کامل می‌توانیم بگوییم: انرژی هسته‌ای= آینده. شاید برخی بیاندیشند اکنون که ما دارای سوخت‌های فسیلی هستیم نیازی نیست اینقدر در بحث هسته‌ای سرمایه‌گذاری کنیم. اما جالب است بدانیم روسیه با داشتن بزرگترین ذخایر گازی جهان همچنین تولید روزانه ۸ میلیون بشکه نفت ۳۱نیروگاه هسته‌ای دارد. همچنین آمریکا با داشتن ذخایر غنی نفت دارای ۱۰۴ نیروگاه هسته‌ای است. این بدان معناست که آنها خیلی زودتر از ما به این حقیقت رسیده‌اند که: انرژی هسته‌ای= آینده

جالب است بدانیم مقدار انرژی که می‌توان از یک کیلوگرم اورانیوم  بدست آورد برابراست  با انرژی موجود در ۲۲۵۰۰۰۰ لیتر بنزین یا نفت و همچنین معادل انرژی  10000000 کیلو زغال سنگ برابر است که بسیار شگفت‌انگیز است. برهمین اساس اگر فرض کنیم یک بخاری نفت سوز در شبانه روز ۲۰ لیتر نفت بسوزاند در این صورت انرژی موجود در یک کیلوگرم اورانیوم معادل انرژی لازم جهت سوختن این بخاری به مدت ۳۰۰ سال خواهد بود. همچنین اگریک خودرو سمند با ۵ سرنشین در حال حرکت باشد در هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰ لیتر بنزین مصرف می‌کند؛ انرژی موجود در یک کیلوگرم اورانیوم معادل بنزینی است که این اتومبیل با ۵۰۰ بار دور زدن کره زمین مصرف می‌کند. اگر سرعت این خودرو را ۶۰ کیلومتر در ساعت در نظر بگیریم با انرژی موجود در یک کیلوگرم اورانیوم به مدت ۳۵ سال شبانه‌روز می‌تواند حرکت کند.

سخن آخر اینکه ایران که از نخستین‌های  گهواره تمدن و دانش بشری بوده است، برای بازیافت مقام والای علمی خود درجهان امروز، سخت می‌کوشد و پروژه‌های گسترده علمی و پژوهشی را نه تنها در زمینه هسته‌ای و نانوتکنولوژی  بلکه در زمینه دانش‌های جدید دنبال می‌کند. در پایان، در پیوند با بیوتکنولوژی دانش هسته‌ای، گفتنی است که با وجود فشارها و تهدیدهای خام و مغرضانه، زمان به عقب بازنمی‌گردد، صفحه‌ای در تاریخ ورق خورده است و از این پس، باید پذیرفت که «ایران کشوری هسته‌ای است.»

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=171146