سیاه‌نمایی دلواپسان درباره پیشرفت فیزیکی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

0
۷۹۵ بازدید

 

گروه نفت

energy@jahaneghtesad.com

با نزدیک شدن به زمان افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس (که کشور را در مسیر خودکفایی بنزین قرار داده است) فعالیت‌های تخریبی دلواپسان آغاز شد.

به گزارش جهان اقتصاد، آ‌ن‌ها از طرفی در پی زیر سوال بردن نقش دولت یازدهم در تحقق این طرح بودند و همزمان گزارشاتی درباره افتتاح ناقص پروژه منتشر می‌کردند. اما آنچه اهمیت دارد توجه به این نکته است که خودکفا شدن در تولید بنزین بیش از هر چیز گامی در جهت پیشرفت و توسعه کشور است و سیاه‌ نمایی‌ها درباره این موضوع، در بدایت امر تلاش برای زیر سوال بردن منافع ملی و تقدم منافع جناحی بر آن است.

وزیر نفت چه در مراسم افتتاح ۵ فاز پارس جنوبی و چه در مراسم افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس بر ملی بودن دستاوردها تاکید کرده است. زنگنه در مراسم اول با بیان اینکه افتخار این طرح متعلق به تمام مردم و فرا دولتی است، از همه وزیران و مدیران دخیل در این پروژه تشکر کرد. وزیر نفت در مراسم افتتاحیه اخیر نیز چنین رویکردی را در پیش گرفت و با اشاره به تلاش‌هایی که از سال ۹۲ برای ایجاد اختلاف بین وزارت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا آغاز شده بود، از سردار عبداللهی با عنوان «دوست و برادر عزیرم» قدردانی کرد.

مواجهه با دستاورهایی که مستقیما به منافع ملی مربوط اند باید تنها با نگاه فرا جناحی و ملی صورت گیرد. در این راستا، جشن خودکفایی بنزین متعلق به همه مردم است و سیاه نمایی درباره عدم تحقق آن و توسل به دروغ پردازی برای ضربه زدن به امید مردم، گناهی نابخشودنی است.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی که از ابتدای سال جاری به شدت مشغول پاسخگویی به دروغ پردازی‌ها و شفاف سازی امور مربوط به حوزه اش است، با تداوم انتشار گزارش‌های غیر واقع و غیر مسئولانه از افتتاح ناقص پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط برخی رسانه‌های خاص، گزارشی به منظور تنویر افکار عمومی ارائه کرده است.

بر این اساس، پروژه احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در سال ۱۳۸۵ برای تصفیه میعانات گازی در سه فاز ۱۲۰ هزار بشکه ای مجموعا با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در دستور کار قرار گرفت. این پروژه شامل سه بخش ۱- احداث خط لوله ۳۶ اینچی به طول حدود ۴۰۰ کیلومتر به منظور انتقال خوراک پالایشگاه از عسلویه به بندرعباس ۲- احداث آبگیر به منظور انتقال آب مورد نیاز پروژه از خلیج فارس ۳- ایجاد سه واحد پالایشی ۱۲۰ هزار بشکه ای میعانات گازی جهت تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین، ۱۳٫۵ میلیون لیتر نفتگاز، ۳٫۳ میلیون لیتر نفت سفید با استاندارد یورو ۴ و ۲ هزار تن گاز مایع در روز می‌باشد.

در واحدهای فرآیندی که موضوعیت اصلی پالایشگاه است، کلِ پیشرفت طرح تا مرداد ۹۲ کمتر از ۴۸ درصد، میزان پیشرفت فیزیکی برای فاز اول حدود ۴۴ درصد و در بخش تولید آب، برق و بخار حدود ۶۲ درصد بوده است که با پیشرفت ۷۵ درصدی اعلام شده که یک عدد کاملا غیر واقعی است، در تناقض است.

میزان سرمایه جذب شده تا مرداد سال ۹۲ در بخش واحدهای فرآیندی ۱۲۳۰ میلیون یورو و در بخش غیر فرآیندی حدود ۷۴۰ میلیون یورو بوده و در ابتدای سال ۹۶ هزینه های انجام شده در واحد فرآیندی بیش از ۲۵۰۰ میلیون یورو و در بخش های غیرفرآیندی بیش از ۸۷۰۰ میلیون یورو بوده است که نشان دهنده همت سهامدار و سرمایه گذار برای تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه است. در این راستا علیرغم آنکه پروژه متعلق به بخش خصوصی است وزارت نفت تمام مساعی خود را جهت تسهیل تامین منابع مالی به عمل آورده است.

در حال حاضر و با راه اندازی فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس که از پیشرفت بیش از ۹۷ درصدی برخوردار می باشد، درصد پیشرفت فیزیکی واحدهای فرآیندی کل پروژه بیش از ۹۰ درصد است که مبین پیشرفت فیزیکی ۴۳ درصدی پروژه از مرداد ماه سال ۹۲ تاکنون است.

میزان نصب تجهیزات پالایشگاه در مرداد ماه سال ۹۲ حدود ۹۶۰۰ تن از ۷۴۰۰۰ هزار تن تجهیزات مورد نیاز بوده است که مبین عملکردی حدود کمتر از ۱۳ درصد می‌باشد و در بخش نصب تجهیزات دوار نیز از ۶۶۰۰ تن حجم برآوردی صرفا ۷۰۰ تن نصب شده بود که بیانگر عملکرد حدود یک درصد می‌باشد.

با توجه به موارد فوق ملاحظه می‌شود عملا در بخش واحدهای فرآیندی که باز هم تاکید می‌شود بخش اصلی پروژه را شامل می‌شود پیشرفت قابل قبولی در فاصله زمانی سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ صورت نپذیرفته و این امر در رابطه با دیگر نیازهای پروژه از قبیل سیستم‌های کنترل ابزار دقیق، سیستم‌های برقی و  …  نیز صادق است.

و اما در خصوص بحث خودکفایی در تولید بنزین و بی نیازی از واردات این فرآورده استراتژیک به عنوان یکی از ارکان برنامه وزارت نفت ذکر این نکته ضروری است که در سال ۱۳۹۲ میزان واردات بنزین سوپر برای جبران کمبود تولید، ۳٫۵ میلیون لیتر در روز بوده که ۵٫۶ میلیون لیتر در روز نیز ریفرمیت از پتروشیمی‌ها به عنوان اکتان افزا دریافت شده است که اواخر سال ۹۲ و اوایل سال ۹۳ با توجه به مصوبه هیات محترم دولت نسبت به قطع دریافت ریفرمیت پتروشیمی‌ها با توجه به معضلات زیست محیطی اقدام شد و اکنون این برنامه وزارت نفت نیز با بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج و فازهای دو و سه آن تا پایان امسال محقق می‌شود.

بهره برداری از فاز نخست ستاره خلیج فارس با توجه به ایجاد زمینه برای ورود ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین، قطع واردات بنزین، ایجاد ارزش افزوده و افزایش کیفیت بنزین داخل در راستای منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در حوزه اقتصاد مقاومتی است. همچنین یک طرح ملی و نقطه قوت کشور محسوب می‌شود که با دستان توانمند سازندگان داخلی به مرحله اجرا در آمده است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59246