کد خبر: 99869
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۸
گروه : ایران / جهان / سیاست

سیاست تهاجمی همراه با مقاومت فعال جمهوری اسلامی، آمریکا را منزوی کرده است

سیاست تهاجمی همراه با مقاومت فعال جمهوری اسلامی، آمریکا را منزوی کرده است

خبرگزاری ایکنا نوشت: حسین کنعانی‌مقدم، کارشناس مسائل سیاسی و دبیرکل حزب سبز، درباره گذار ایران از سیاست «صبر راهبردی» با گذشت یکسال از خروج آمریکا از برجام با دادن دو ضرب‌الاجل ۶۰ روزه به اروپا و کاهش برخی تعهدات برجامی خود گفت: استراتژی انقلاب اسلامی همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند مقاومت است که امام راحل پایه‌گذار این دکترین بودند و اگر می‌خواهیم در مسیر انقلاب حرکت کنیم، راهی جز پایداری، ایستادگی و مقاومت در مقابل دشمنان نداریم.

انعطاف در انتخاب تاکتیک؛ خصوصیت قدرت انقلابی

وی ادامه داد: منتهی هر از چند گاهی باتوجه به شرایط و تحولات بین‌المللی تاکتیک‌هایی انتخاب می‌شود تا بتوان در این مسیر به حرکت خود ادامه داد. زمانی با «نرمش قهرمانانه» گزینه مذاکره انتخاب می‌شود و زمانی هم که لازم باشد با ایستادگی و مقاومت و نبرد در محور مقاومت که جبهه‌ای از دریای مدیترانه تا شرق آسیاست با دشمن رو در رو می‌شویم. این قابلیت استفاده از تاکتیک‌های مختلف برای رسیدن به آن اهداف کلان و یا تعیین راهبردهای جدید برای مقابله با دشمن یکی از خصوصیات قدرت انقلابی است که متناسب با زمان و شرایط و موقعیت‌های مختلف می‌تواند راهبردهای گوناگونی را گزینش کند.

کنعانی مقدم اظهار کرد: از آنجا که به طور مرتب در داخل و خارج ایران را متهم به این می‌کردند که به دنبال این است که قوانین بین‌المللی را نقض کند یا در مقابل پیشنهادهای مختلف آمریکا از خودش سرسختی نشان می‌دهد، ایران برجام را پذیرفت و براساس این راهبرد عملاً دشمن را خلع سلاح کرد، زیرا آمریکا با خروج از برجام به دنیا نشان داد که آن‌ها هستند که خلاف قوانین بین‌المللی عمل می‌کنند.

تدابیر نظام آمریکا را به انزوا کشاند

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: اکنون با گذشت یکسال از خروج آمریکا از برجام، مجموعه مسئولان کشور در یک اجماع ملی به این تصمیم رسیدند که باید یک سیاست تهاجمی همراه با مقاومت فعال را در عرصه بین‌المللی اتخاذ کنند و این راهبرد به طور عملی جواب هم داده است و ایران توانسته در خیلی از صحنه‌های بین‌المللی آمریکا را منزوی کند و بهانه‌هایی که در اختیار داشت تا ایران را بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ تحت فشار قرار دهد یا با برگزاری جلسه اضطراری شورای حکام، پرونده ایران را به شورای امنیت بفرستد بی‌اثر شد.

دبیرکل حزب سبز یادآور شد: این‌ها نشان‌دهنده تدبیر وعقلانیت مسئولان و رهبر معظم انقلاب است که به تناسب شرایط بهترین راهبرد و تاکتیک را در هنگامه جنگ چندلایه و تمام‌عیار اقتصادی، سایبری، روانی و تهدیدات نظامی انتخاب می‌کنند و با تکیه بر توان داخلی مقابل دشمن ایستادگی کنند و همین باعث ناکامی آمریکایی‌ها در صحنه بین‌المللی شده و این آمریکایی‌ها بوده‌اند که با مخالفت‌های کشورهای مختلف حتی متحدان خود در مجامع جهانی مواجه شده‌اند.

هم‌افزایی جبهه دیپلماسی و نظامی، سدی محکم مقابل دشمن

کنعانی‌مقدم درباره نقش هماهنگی نیروهای دیپلماتیک و نظامی در موفقیت‌های چند وقت اخیر کشور و خط بطلان بر انگاره دوگانگی میان این دو عرصه گفت: وقتی همه نیروها حول محور ولایت قرار بگیرند این هم‌افزایی به خوبی خودش را نشان می‌دهد و حوادث اخیر به روشنی اثبات کرد که دیپلماسی، قدرت نظامی، صنعت، احزاب و گروه‌های سیاسی و مجموعه مردم یک مسیر را انتخاب کرده‌اند و آن هم مسیر مقاومت برای عزت و شرف کشور است.

وی تصریح کرد: وقتی این اجماع و وحدت ملی رخ می‌دهد دشمن از تفرقه‌اندازی و اختلاف‌افکنی میان نیروهای مختلف کشور ناامید می‌شود. در اتفاقات اخیر مشاهده شد سیاست خارجی در مسیر این قرار گرفت که راه مد نظر رهبر معظم انقلاب را با قاطعیت دنبال کند و نیروهای نظامی نیز که تحت امر رهبری انقلاب هستند به پیشبرد این سیاست‌ها کمک کردند و به نظر می‌رسد وحدت، انسجام و هماهنگی میان جبهه دیپلماسی و جبهه نظامی در عمل دشمن را با یک سد محکم مواجه کرده و مواضع قاطع و اقدامات صریح در صحنه دیپلماسی با پشتیبانی نیروهای مسلح، آمریکا و اروپا را در وضعیتی قرار داده که باید تکلیف خود را با تعهدات خود در برجام روشن کنند، وگرنه ایران با حمایت همگانی مردم و اتفاق نظر مسئولان بدون ملاحظه هیچ قدرتی به مسیر خود در کاهش تعهداتش در برجام ادامه خواهد داد.

گفت‌وگو از مهدی مخبری