سیاست‌های تشویقی افزایش جمعیت، تسریع و اجرایی می‌شود

0
۱۱۹ بازدید

‌وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان‌کرد: پیشگیری از بسته شدن پنجره و سالمندی جمعیت و مراقبت از سالمندان جامعه باید ۲ راهبرد اصلی در کشور باشد که البته وظیفه تخصصی شورای ملی سالمندان، پیگیری موضوع دوم است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، «حجت‌الله عبدالملکی» در یازدهمین جلسه شورای ملی سالمندان کشور، یکی از نگرانی‌های اصلی کشور در سال‌های آینده را کاهش نسبت جوانان به سالمندان و بسته شدن پنجره جمیعتی برشمرد.

‌وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان‌کرد: پیشگیری از بسته شدن پنجره و سالمندی جمعیت و مراقبت از سالمندان جامعه باید ۲ راهبرد اصلی در کشور باشد که البته وظیفه تخصصی شورای ملی سالمندان، پیگیری موضوع دوم است.

وی گفت: باید مراقب سالمندی جمعیت در کشور باشیم، نرخ پیری جمعیت ایران به‌شدت و سرعت در حال افزایش است و این روند باید با سیاست‌گذاری مناسب اصلاح شود.

عبدالملکی اضافه‌کرد: همه ارکان کشور باید در مسیر افزایش جمعیت حرکت کنند تا مانع بسته شدن پنجره جمعیتی ایران شوند.

جمعیت ۹ میلیون نفری سالمندان

وی در ادامه، با اشاره به جمعیت حدود ۹ میلیون نفر سالمند در جامعه، بر پیگیری و رسیدگی وضعیت اقتصاد سالمندان، درمان و بیمه تکمیلی سالمندان تاکید کرد.

عبدالملکی خاطرنشان‌کرد: در مرحله نخست باید شرایط «به ‌زیستن» برای این افراد فراهم شود که تحقق آن نیازمند تبیین، آموزش و فرهنگ‌سازی سبک زندگی سالمندی و مناسب‌سازی است.

وی یادآور شد: دبیرخانه شورای ملی سالمندی باید نقش هماهنگی و اندیشه‌ورزی داشته باشد و در حوزه عملیاتی نیز با نظارت رئیس سازمان بهزیستی کشور این روند پیگیری می‌شود.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه‌داد: در حوزه حقوقی از قوانین بالادستی تا قوانین اجرایی، موضوعات مرتبط با سالمندی را پیگیری می‌کنیم.

وی بر حمایت از اقدامات مبتکرانه، نوآورانه و دانش‌بنیان در حوزه سالمندی تاکید کرد و گفت: باید میزان نیازمندی سالمندان در همه دهک‌های درآمدی احصاء شود تا بتوانیم برای سالمندان نیازمند برنامه‌های حمایتی ویژه ارائه کنیم.

عبدالملکی، سالمندان را تاریخ مجسم جوامع دانست و گفت: بر اساس آیات و روایات نیز سالمندی یک پدیده ارزشمند به شمار می‌رود.

وی یادآور شد: نفس سالمند بودن و افزایش تعداد سالمندان کشور پدیده مثبتی است که نشان‌دهنده ارتقای سطح رفاه، سلامت و افزایش امید به زندگی در کشور است.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: افزایش نرخ امید به زندگی و تعداد سالمندان از شاخص‌های پیشرفت کشورها محسوب می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=170722