کد خبر: 6013
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳
گروه : ایران

سکوت مجلس در حوادث اسیدپاشی‌ اصفهان

سکوت مجلس در حوادث اسیدپاشی‌ اصفهان

نمايندگان مجلس ديروز بعد از يک هفته رسيدگي به امور موکلان‌شان در شهرها و روستاهاي مختلف به پايتخت بازگشتند و در جلسه علني روز يکشنبه چند طرح و لايحه از جمله طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر را مورد بررسي قرار دادند.


به گزارش ايسنا، طي چند روز گذشته خبرهايي در مورد وقوع چند اسيدپاشي در اصفهان منتشر شد و انتشار شايعاتي در همين رابطه در شبکه‌هاي مجازي و هشدار به بانوان در اين زمينه رعب و وحشتي را خصوصا در شهر اصفهان به وجود آورد، اين در حالي است که در جلسه علني ديروز مجلس هيچ اشاره‌اي به موضوع اسيدپاشي‌ها در اصفهان نشد.
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که در نطق‌هاي ميان دستور و تذکرات شفاهي و کتبي پايان جلسه حتي گاهي به جزئي‌ترين مسائل حوزه انتخابيه خود اشاره مي‌کنند و مشکلاتي را در مورد موکلان‌شان بيان مي‌کنند اما در مورد اسيدپاشي‌ها در اصفهان در جلسه علني ديروز مجلس سکوت کردند.
تنها اشاره‌اي که امروز به موضوع اسيدپاشي در اصفهان صورت گرفت از طرف محمدرضا خباز بود که به عنوان نماينده دولت در جريان رسيدگي به طرح حمايت از آمران به معروف و ناهيان از منکر سخن مي‌گفت.
خبرنگار پارلماني ايسنا در همين رابطه گفت‌وگوهاي کوتاهي را با نمايندگان استان اصفهان انجام داد و از آنها سوال کرد که چرا در مورد اسيدپاشي در اصفهان هيچ مطلبي را در جلسه علني روز يکشنبه  مطرح نکردند و خلاصه‌تر اينکه چرا در مورد اسيدپاشي در اصفهان سکوت کردند.
طباطبايي‌: اسيدپاشي‌هاي اصفهان سازمان يافته نيست
حميدرضا طباطبايي عضو مجمع نمايندگان استان اصفهان در همين زمينه به ايسنا گفت که اگر نطق و تذکري درباره موضوع اسيدپاشي در جلسه علني امروز مجلس مطرح نشده حتما نوبت دوستان نبوده است.
وي با بيان اينکه قطعا موضوع اسيدپاشي در اصفهان به صورت سازمان يافته نبوده است، گفت: به نظر من يک نفر که از نظر رواني هم مشکل دارد مرتکب اين جرم شده است.
نماينده مردم نائين در مجلس شوراي اسلامي که پيش از اين در اصفهان مسئوليت امنيتي داشته، اضافه کرد: با توجه به اينکه نوع اين فعل کريه و زشت است و ناامني ايجاد مي‌کند اين خبر سريعا در شهر منتشر شده اما ان‌شاءالله ظرف يکي دو روز آينده پليس عامل اين اتفاق را دستگير مي‌کند و نگراني‌ها نيز برطرف مي‌شود.
اين عضو مجمع نمايندگان استان اصفهان، اسيدپاشي را از نظر حقوقي جرح عمدي دانست و يادآور شد: اسيدپاشي مجازات سنگيني دارد و چندين سال حبس براي آن در نظر گرفته شده است؛ اگر هم يک عضو مثل چشم يا گوش از بين برود مي‌شود قصاص کرد اما اگر سوختگي ايجاد کند و قصاص قابل اجرا نباشد به ديه و حبس تبديل مي‌شود.
 کامران: اطلاعي ندارم
حسن کامران نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي در همين رابطه   گفت: من امروز براي دريافت اطلاعاتي در مورد اين خبر با مسئولين مربوطه تماس مي‌گيرم و اطلاعاتي دريافت خواهم کرد.
لارگاني: اسيدپاشي با هر عنواني که باشد محکوم است
عضو مجمع نمايندگان اصفهان با ابراز بي‌اطلاعي از وقوع اسيدپاشي‌ها در اصفهان، در عين حال اين حادثه را محکوم کرد.
سيدناصر موسوي لارگاني در اين رابطه گفت: من شخصا هيچ اطلاعي از اين حادثه ندارم اما به نوبه خود آن را محکوم مي‌کنم.
حيدرپور: اسيدپاشي‌هاي اصفهان از نظر نمايندگان اقدام مجرمانه است
عضو ديگر مجمع نمايندگان استان اصفهان در واکنش به وقوع اسيدپاشي در اصفهان، گفت: برداشت ما اين است که اين کار چه براي اغراضي مثل ناکامي عشقي يا مسائل خانوادگي باشد يا امر به معروف، از نظر نمايندگان يک اقدام مجرمانه است.
عوض حيدرپور گفت: نمايندگان اصفهان در اين زمينه سکوت نکردند، ديروز جلسه‌اي در اين رابطه در اصفهان برقرار بود و نمايندگان استان اصفهان اين موضوع را به صورت جدي با مبادي اطلاعاتي، امنيتي و عملياتي نيروي انتظامي و بسيج به بحث گذاشتند.
اسفناني: در کميسيون قضايي پيگير اين موضوع هستيم
يک عضو ديگر مجمع نمايندگان استان اصفهان نيز از بررسي موضوع اسيدپاشي‌ها در اصفهان در جلسه ديروز کميسيون قضايي و حقوقي مجلس خبر داد.
محمدعلي اسفناني در اين رابطه به خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: براي اينکه اين موضوع مسکوت نماند آن را در جلسه کميسيون مطرح مي‌کنيم و سعي مي‌کنيم اعضا را متقاعد کنيم تا کارگروهي براي بررسي موضوع تشکيل شود، اگر هم لازم بود به اصفهان سفر مي‌کنيم و با رييس کل دادگستري و دادستان اصفهان جلسه مي‌گذاريم و حتي مي‌توانيم با قربانيان اسيدپاشي ديدن کنيم تا اين پرونده با سرعت بيشتري پيش برود.
ايرانپور:سکوت نکرديم،‌وقت نطق نداشتيم
علي ايرانپور نماينده مبارکه و عضو مجمع نمايندگان اصفهان نيز در همين رابطه گفت: نمايندگان اصفهان در مورد اين اتفاق سکوت نکردند اما اسم‌مان براي بيان نطق و تذکر در نيامد وگرنه اين موضوع بسيار مهمي است و مسئولين نيز به جد اين موضوع را دنبال مي‌کنند.