کد خبر: 97121
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
گروه : ایران / سیاست

سپاه برآمده از مردم است؛ نباید نگران دروغ‌های دشمن بود

سپاه برآمده از مردم است؛ نباید نگران دروغ‌های دشمن بود

خبرگزاری ایکنا نوشت: سردار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ضمن تبریک ولادت باسعادت امام حسین(ع) و روز پاسدار و نیز ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز، به تشریح خدمات سپاه در سیل اخیر پرداخت و گفت: بخش عظیمی از جغرافیای کشورمان از واپسین روزهای سال گذشته تا روزهای اخیر درگیر سیل تقریباً کم‌سابقه‌ای شد و همه دستگاه‌های خدمات‌رسانی کشور با تمام توان و همت وارد میدان شدند. مردم هم نقش اساسی در کاهش تلفات و خسارات و کمک‌رسانی به سیل‌زدگان داشتند. در کنار این‌ها، سپاه هم با توجه به امکانات و سابقه‌اش در این حوزه‌ها و تجربه‌اش در مدیریت بحران‌های بزرگ وارد عمل شد.

موج جدید خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان پس از پیام سردار سلیمانی

وی ادامه داد: با تدبیری که در همان روز‌های اول از سوی فرمانده کل سپاه اتخاذ شد، استان‌های درگیر سیل و استان‌های معیّن در کنار واحدهای مجموعه مهندسی سپاه و قرارگاه سازندگی پای کار آمدند. از طرفی نیز معاونت بهداشت و درمان سپاه و واحدهای بهداری نیروهای زمینی و دریایی سپاه، بیمارستان‌های صحرایی خوبی را در آق‌قلا، گمیشان و پلدختر مستقر کردند.

سردار شریف اظهار کرد: در حوزه خدمات‌رسانی، جمع‌آوری کمک‌های مردمی، ارسال این کمک‌ها و کمک به تقسیم‌بندی و توزیع آن‌ها نقش نیروهای سپاه قابل توجه بود. تلاش اصلی ما این بود که هم تلفات و هم خسارات کاهش پیدا کند و این کار با ایجاد کانال‌های انحرافی و تلاش‌های اورژانسی برای لایروبی مصب رودخانه‌ها و ایجاد کانال‌های جدید انجام شد که در این بخش نیروهای واحدهای مهندسی نیروی زمینی و قرارگاه خاتم‌الانبیا اقدامات تحسین‌برانگیزی را انجام دادند. همچنین مجموعه واحدهای بسیج اقدامات ارزنده‌ای را برای جمع‌آوری و توزیع کمک‌های مردمی و کمک به مردم برای پاکسازی خانه‌ها و مغازه‌ها انجام دادند.

سخنگوی سپاه ابراز کرد: اقدام جدیدی هم که بعد از پیام سردار سرلشکر قاسم سلیمانی و حضور میدانی ایشان در خوزستان انجام شد، برپایی موکب‌های اربعین و استفاده از تجربه و امکانات ستاد بازسازی عتبات عالیات بود که موج جدیدی در کمک‌رسانی اتفاق افتاد و تاکنون حدود ۵۰ تا ۶۰ موکب فعال که قادرند در روز بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار پرس غذای گرم را در مناطق سیل‌زده توزیع کنند، به صحنه آمده‌اند و این کار تا زمانی که شرایط به حالت عادی برگردد تداوم می‌یابد.

وی تأکید کرد: شاید یکی از مهم‌ترین اقدامات واحدهای مهندسی سپاه بازگشایی مسیرها برای تسهیل کمک‌رسانی بود که مهم‌ترین آن در شهر معمولان استان لرستان اتفاق افتاد و با سرعت قابل توجهی این مسیر باز شد و کمک‌رسانی را تسریع کرد.

سردار شریف بیان کرد: مجموعه هوا و فضای سپاه نیز در نقل و انتقالات، بهره‌گیری از بالگردها، هواپیماهای ترابری و پهپادهایش حضور فعال و میدانی مطلوبی داشت و این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد و مجموعه فرماندهان سپاه در حال تلاش برای کمک‌رسانی ‌به مردم برای بازگشت به شرایط عادی هستند. همچنین، مجموعه سپاه برای اجرای فاز بعدی، که بازسازی خانه‌ها و کمک به بازگشایی جاده‌هاست، آمادگی کامل خود را اعلام کرده است.

نباید نگران دروغ‌های دشمن بود

سردار شریف درباره اینکه اقدامات امدادی سپاه در سیل اخیر تا چه حد شبهه‌افکنی‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی دشمنان مبنی بر جدا بودن سپاه از ملت را نشان داد، گفت: این اولین بار نیست که سپاه در بلایای طبیعی به یاری و کمک مردم آمده است، چون سپاه برآمده از مردم و بسیج برخاسته از دل مردم است. دشمن طبیعتاً در راستای طراحی‌ها و توطئه‌هایش همیشه تلاش می‌کند که برخی خدمات سپاه را نادیده بگیرد و برخی خدمات دیگر را با ایجاد شک و شبهه از طریق ابزار رسانه‌ای زیر سؤال ببرد. لذا نباید چندان نگران حرف‌های دروغین دشمنان بود.

مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران یادآور شد: آنچه امروز مردم درگیر در سیل استان‌های گلستان، لرستان، خوزستان و ...شاهد هستند قابل ارزیابی و مهم است و بالاتر از آن خداوند شاهد اعمال ماست. البته سپاه ادعای خاصی یه خاطر این اقدامات ندارد و این وظیفه انسانی، دینی، ایمانی و سازمانی آن است.

وی در پایان گفت: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به دستور و تدبیر مقام معظم رهبری روزانه اقدامات سپاه را رصد می‌کند و سپاه هم اقدامات خود را با نیت انقلابی آغاز کرده و تداوم می‌بخشد. دیگر دستگاه‌ها نیز با توجه به امکانات و ظرفیتی که دارند، در حال تلاش و خدمات‌رسانی هستند. به اعتقاد من در کنار تلفات، آسیب‌ها و خساراتی که سیل به دنبال داشت، یک نمایش وحدت در سراسر کشور شکل گرفت که قابل تحسین است و ظرفیت عظیمی برای خدمت‌رسانی به میدان آمد. همچنین بخش عمده‌ای از سفره‌های آب‌های زیرزمینی پر و سدهای کشور لبریز شد. لذا این خیر و برکات نیز در کنار تلفات و خسارات وجود داشت.