کد خبر: 5813
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳
گروه : ایران

سید حسن خمینی: جامعه ما امروز محتاج تفکر علوی است

سید حسن خمینی: جامعه ما امروز محتاج تفکر علوی است

   يادگار امام با اشاره به ظهور گروه‌هايي چون داعش در جهان اسلام گفت: دليل پيدايش اين گروه‌ها خروج ازاعتدال و عدم رعايت اصل جمع ضدين و فراموشي ابعاد متفاوت انساني است.


يادگار امام با اشاره به ظهور گروه‌هايي چون داعش در جهان اسلام گفت: دليل پيدايش اين گروه‌ها خروج ازاعتدال و عدم رعايت اصل جمع ضدين و فراموشي ابعاد متفاوت انساني است.
به گزارش  ايلنا، حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني در ديدار با مديران و دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد يادگار امام با اشاره به در پيش رو بودن عيد غدير خم، "جمع ميان اضداد" را يکي از صفات ذکر شده براي مولي الموحدين(ع) عنوان کرد و اظهار داشت: اين يک تعبير کنايه آميز بوده و مي خواهد بگويد که وجود علي(ع) آنقدر بزرگ است که صفات متفاوتي در آن جمع شده است.
وي درباره شجاعت و پهلواني اميرالمؤمنين(ع) افزود: ايشان فرزندي به نام محمد حنفيه داشتند که شخصي پهلوان بود و در جنگ جمل وقتي اطراف شتر عايشه ازدحام زيادي شده بود پرچمدار لشکر بود؛ ايشان در آن هنگام از پدرشان مي پرسند چرا پرچم را فقط به من مي دهي؟ علي(ع) به او پاسخ مي دهند که حسن(ع) و حسين(ع) فرزندان پيامبر(ص) هستند و بايد نسل ايشان را ادامه دهند؛ اما تو فرزند مني.امروز نيز فرزندي پيامبر(ص) در ميان مسلمانان داراي احترام بوده و حتي اهل تسنن از آنها با عنوان "شريف" ياد مي کنند؛ آنها در طول اين 1400 سال مانند نخ تسبيح عامل وحدت و حفظ ديانت شده اند. محمد حنفيه نقل مي کند که آنقدر اطراف شتر عايشه ازدحام شده بود که چيزي را نمي شد ديد؛ ناگهان کسي پرچم را از دستم گرفت و با شکافتن جمعيت به جلو رفت که ديدم پدرم علي(ع) است.
به گزارش   پايگاه اطلاع رساني جماران، يادگار امام سپس به ساير ابعاد شخصيتي امام اشاره کرد و افزود: همين پهلوان وقتي که سرزمين هاي زيادي همچون ايران، روم، شام و... به سرزمين هاي اسلامي اضافه شدند، بدليل آنکه مردم آن مناطق به خوبي عربي سخن نمي گفتند دست به کار شد و به تدوين ادبيات و زبان عربي پرداخت.
وي همچنين با اشاره به ديگر صفات علي(ع) مانند زهد و تقوا، فصاحت و بلاغت در سخن و... گفت: يکي از بزرگان تعبير لطيفي دارد که مي گويد بزرگترين معجزه پيامبر(ص)، علي(ع) است؛ زيرا وجود چنين شخصيتي در کنار پيامبر(ص) نشان مي دهد که حوزه مغناطيسي پيامبر چقدر وسيع بوده استو شخص اميرالمؤمنين نيز تعابير زيبايي از روابط خود با پيامبر(ص) دارند.
سيد حسن خميني گفت: روز عيد غدير، روز اميرالمؤمنين(ع) و پيامبر(ص) است و بزرگي اميرالمؤمنين(ع) فخر پيامبر(ص) است، زيرا در دامن او چنين شخصيتي تربيت يافت.
يادگار امام با اشاره به ذو ابعاد بودن شخصيت علي(ع) اظهار داشت: امروز در دنياي اسلام از چنين مسأله اي غافل هستيم و آنچه با نام داعش امروز پيدا شده است محصول چنين غفلتي است؛ اگر دو سال پيش به ما مي گفتند در قرن فعلي کساني پيدا مي شوند که برده داري و بريدن سر انسانها را رواج مي دهند، باور نمي کرديم؛ زيرا فارغ از تأسف آور بودن تمام کردن اين کارها به نام اسلام، مي توان گفت که دليل پيدايش اين گروهها خروج از اعتدال و رعايت اصل جمع ضدين و فراموشي ابعاد متفاوت انساني است.
وي ادامه داد: يکي از علماي عراق در خصوص داعش گفته است خيلي از افرادي که امروز به عراق آمده اند و قبلا نيز کمونيست بوده اند که ايرادي ندارد؛ اما مسأله اين است که آنها مي گويند فقط ما مسلمانيم و شما را مي کشيم!
سيد حسن خميني تصريح کرد: اين فرهنگ داعش است که خود را حق مطلق مي داند و ديگران را داراي حق حيات نداند که ممکن است اين منش در ديگران نيز به انحاء و اشکال گوناگون وجود داشته باشد؛ لذا جامعه ما امروز محتاج تفکر علوي است و اگر امروز علي(ع) و بزرگاني چون امام راحل ياد مي کنيم ما هستيم که محتاج آنان هستيم؛ نه آنها محتاج ما و شايد به همين خاطر است که پيامبر(ص) مي فرمايند "ذکر علي(ع) عباده".
وي در پايان به دانشجويان جديدالورود به دانشگاه آزاد واحد يادگار امام توصيه کرد که سال جديد و حرکت و زندگي خود را آميخته به نام علي(ع) و جميع صفات ايشان کنند.
در ابتداي اين ديدار حجت الاسلام و المسلمين دکتر موسوي رئيس واحد يادگار امام شهرري دانشگاه آزاد گزارش کوتاهي از فعاليت هاي اين واحد ارائه کرد.