سونامی سنگین مسکن حاصل بی‌برنامگی در حوزه زمین

0
۳۰۵ بازدید
maskan

دبیرکانون سراسری انبوه‌سازان کشور گفت:دولت باید زمین‏های تحت تملک خود را با هماهنگی و برنامه ریزی برای بخش خصوصی به مسکن‏های در خور جوانان تبدیل کند تا بتواند تعادل را در بخش مسکن ایجاد کند، تعادلی که اکنون غیرقابل پیشبینی و بی ثبات است.

فریده خدادادی-درسال‏های اخیر به دنبال رشد فزاینده جمعیت نقاط شهری وضعیت بازار زمین و مسکن تغییر یافته است و از طرفی توسعه شهرها تحت‌تاثیر بازار مسکن و زمین است.

به گزارش جهان اقتصاد؛ مسکن به عنوان ضروری‌ترین کالای مصرفی و ضروری مردم در تمامی دوران‏ها شناخته شده ‏است.متاسفانه مشکل مسکن در کشور را می‏توان با افزایش قیمت واحدهای مسکونی و نرخ اجاره بها در سطح شهرها احساس کرد.شهرهای بزرگ کشور از مسایل مختلفی همچون تمرکز بسیار بالای جمعیت،گرانی قیمت زمین ‏و مسکن و افزایش اجاره بها رنج می‏برند که نه تنها شهر را برای تامین مسکن اقشار کم درآمد جامعه با مشکل مواجه نموده، بلکه برساختوسازهای جدید در زمین‏های اطراف نیز تاثیرگذار بوده است بنابراین، به کارگیری سیاست‏های مناسب مسکن در شهر برای رفع کمبودهای فعلی و برآورد نیازهای آینده امری ضروری بوده است.

خبرنگارجهان اقتصاد درادامه بررسی این موضوع با فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشوربه گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

دبیرکانون سراسری انبوه سازان کشور با اشاره به نبود برنامه مشخص در حوزه مسکن در ۱۲ سال گذشته اظهارکرد: در ۲ سال گذشته در ارتباط با بحث طرح اقدام ملی بحث‏‏هایی شده اما هنوز به سرانجام نرسیده است تا بتوان فراز و فرودهای آن را بررسی کرد.

پورحاجت بیان کرد: اتفاقی که در پروژه مسکن مهر در کشور رخ داد، بخش عمده ای از زمین‏هایی که مالکیت آن تحت عنوان صفر دراختیار دولت بود، در اختیار مردم و بخش خصوصی کشور در راستای تولید مسکن قرار گرفت. پیش از آن سیاست ‏های تحت عنوان اجاره به شرط تملیک وسیاست‏هایی که سازمان ملی و مسکن دنبال کرده بود، را شاهد بودیم.

** قوانین فراموش شده در حوزه مسکن

وی افزود: در ۱۲سال گذشته با وجود یک وزارت کارآمد در حوزه مسکن و شهرسازی در کشور اصل۳۱ قانون اساسی که به تکلیف تمامی دولت‏ها برای تامین مسکن و سرپناه اشاره دارد، به دست فراموشی سپرده شده است و از سوی دیگر در قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن مصوب ۱۳۸۷ یا در قانون جهش تولید مسکن در مقام اجرا اتفاق مثبتی رخ نداده است زیرا صلابت لازم حوزه مسکن و شهرسازی را در وزارت راه نداشتیم و با توجه به این که بخش عمده‌ای از زمین‏ها در اختیار دولت است، نقش آن در این حوزه مهم قلمداد می‏شود.

دبیرکانون سراسری انبوه‌سازان کشورافزود: دولت‏ ها باید به مواردی از قبیل حاشیه‌نشینی می‏پرداختند که این مساله را نیز کنار گذاشتند و حتی قوانین بالادستی از قبیل قانون احیای بافت‏های فرسوده که در دو سند بزرگ کشور تکرار شده، به فراموشی سپرده شده است و از طرفی وزارت راه برنامه منسجمی را برای این حوزه دنبال نکرده است و بیشتر در قالب گفت‏وگو در فضای رسانه‏ای در صدد رفع مشکلات مردم بوده که نتایج آن گفتگوهای رسانه‌ای کمبود بالغ بر۵میلیون واحد مسکونی در کشوراست و امروز یکی از سونامی‏ های سنگین که در کشور رخ داده است، در نتیجه بی برنامگی‏هایی دولت در حوزه زمین است.

پور حاجت گفت: براساس قانون اساسی فعالیت‏های اقتصادی مبتنی بر سه حوزه تعاون، بخش خصوصی ودولت باید صورت پذیرد که این مهم اکنون انجام نشده است.

به گفته وی، دولت باید به عنوان مالک بزرگ زمین‏های تحت تملک خود را با هماهنگی و برنامه ریزی برای بخش خصوصی به مسکن‏های در خور جوانان تبدیل کند تا بتواند تعادل را در بخش مسکن ایجاد کند، تعادلی که اکنون غیرقابل پیشبینی و بی ثبات است.

** احیای وزارت مسکن و شهرسازی در دستور کار مجلس

پورحاجت، با اشاره به صحبت‏های اخیر کمیسیون عمران مجلس و هیات رییسه مجلس مبنی بر تفکیک وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: احیای وزارت مسکن و شهرسازی در دستور کار مجلس است که این مساله می‏تواند نوید خوبی برای بازارمسکن و شهرسازی باشد والبته باید این مهم زودتراز این زمان‏ها اتفاق می‏افتاد باوجود این که در چند سال گذشته بارها تکرار کردیم که وزارت راه و شهرسازی توان برنامه ریزی برای حوزه مسکن را ندارد و امروز نمایندگان مجلس به این نتیجه دست یافتند که باید این وزارتخانه‏ها در جهت توسعه شهری و حفظ حقوق مردم تفکیک شود.

** شرایط حوزه مسکن و شهرسازی مناسب نیست

دبیرکانون سراسری انبوه سازان کشور گفت: در۱۲سال گذشته قیمت مسکن بالغ بر۱۴ برابر شده است که این از نبودبرنامه منسجم در این حوزه حکایت دارد، با وجود این که بازار مسکن یک بازار درون زا است و حجم بیشتری از درگیری اقتصادی را می‏تواند داشته باشد.آمارها نیزشرایط مناسبی در حوزه مسکن و شهرسازی را نشان نمی‏دهد.

پورحاجت عنوان کرد: با توجه به صحبت‏های رییس جمهورمنتخب، آیت‌الله رییسی که در مناظرات خود به تولید یک میلیون واحد مسکونی اشاره کرده بود، به نظر می‏رسد تحقق این امر ارتباط مستقیمی با احیای وزارت  مسکن و شهرسازی دارد تا بتواند برنامه‌ریزی  منسجمی را برای تولید این تعداد واحد مسکونی داشته باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=147760