سومین همایش مالی اسلامی فردا برگزار می شود

0
۶۸۶ بازدید

مرتضی ابراهیمی – علی صالح آبادی، مدیر عامل بانک توسعه صادرات عصر دیروز هفتم آذرماه جاری در جمع خبرنگاران در نشست خبری سومین همایش مالی اسلامی اظهار داشت: انجمن مالی اسلامی ایران حدود سه سال است که تشکیل شده  و هر ساله همایش تخصصی مالی اسلامی را برگزار می‌کند.  همایش سوم این انجمن در تاریخ ۱۲ آذرماه، از ساعت ۸ تا ۱۴ در سالن دکتر تورانی دانشگاه الزهرا برگزار می‌شود. محور اصلی سومین همایش مالی اسلامی، توسعه ابزارهای مالی اسلامی و نقش آنها در افزایش تولید ملی و اشتغال خواهد بود.

وی ادامه داد: محور اصلی سومین همایش مالی اسلامی توسعه ابزارهای مالی اسلامی و نقش آنها در افزایش تولید ملی و اشتغال است و سایر محورهای این همایش شامل نقش ابزارهای مالی اسلامی در تولید ملی، نقش ابزارهای مالی اسلامی در اشتغال و آسیب شناسی ابزارها و عقود اسلامی رایج در بازار پول، بیمه و سرمایه ایران، است.

رئیس انجمن مالی اسلامی افزود: : مسائلی مانند فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی ابزارهای مالی اسلامی و بازارهای مالی ایران و جهان و مزایای تکافل و راه‌های افزایش سهم آن در بازار ایران دیگر محور‌های این همایش هستند.

صالح آبادی گفت: فرصت ارسال مقالات به این همایش تا پایان مهرماه جاری وجود داشت که تا ۱۰ آبان تمدید شد و در مجموع ۵۳ مقاله به همایش ارائه شد که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات به پنل‌های این همایش اشاره کرد و گفت: دو پنل برای این همایش در نظر گرفته شده که اولین مورد با عنوان آخرین تحولات طرح بانکداری اسلامی و اثرات نقش جدید شورای فقهی بانک مرکزی و دومین مورد، نقش ابزارها و بازارهای مالی اسلامی در افزایش تولید و اشتغال است.

وی یاد آور شد: همانند سال گذشته به یک شخص حقیقی و یک شخص حقوقی جایزه مالی اسلامی تعلق خواهد گرفت. برای اولین بار جایزه پژوهش برتر در حوزه مالی اسلامی در این همایش گنجانده شده است و برندگان این جایزه از میان افرادی که پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری آنها در حوزه مالی اسلامی بوده است انتخاب می‌شود.

به گفته رئیس انجمن مالی اسلامی: کسانی که علاقمند به حوزه مالی اسلامی هستند می‌توانند از فایل‌های بارگذاری شده در سایت انجمن استفاده کنند. همچنین پایگاه اطلاع رسانی این همایش نیز اخبار و اطلاعات مربوط به همایش را منتشر می‌کند. سایت انجمن مجموعه خوبی از اطلاعات حوزه مالی اسلامی فراهم آورده که در دسترس دانشجویان، پژوهشگران و فعالان ح.زه مالی اسلامی قرار دارد.

دکترصالح آبادی در ادامه سخنرانان همایش را معرفی کرد.شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار و داود دانش جعفری وزیر اسبق اقتصاد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  و دکتر دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی از سخنرانان افتتاحیه و کارشناسان پنل های این همایش هستند.همچنین در صورت عدم بروز مشکل در سفر پروفسور محمد کبیر حسن از دانشگاه نیواورلئان و برنده جایزه بانکداری اسلامی از بانک توسعه اسلامی به احتمال زیاد میزبان وی خواهیم بود.

رئیس انجمن مالی اسلامی در ادامه درباره فعالیت‌های انجمن مالی اسلامی گفت: تا کنون ۱۷ نشست ماهانه انجمن با موضوعات مختلف حوزه مالی اسلامی برگزار شده و فصلنامه علمی پژوهشی انجمن نیز با همکاری سازمان بورس و دانشگاه امام صادق منتشر می‌شود. در حوزه بانکداری اسلامی هم با همکاری دانشگاه امام صادق اقدامات خوبی انجام شده و مشغول مذاکره با موسسه عالی آموزش بانکداری اسلامی برای توسعه ارتباطات در زمینه بانکداری مالی و اسلامی هستیم.

وی اعلام کرد: علاوه بر فعالیت های یاد شده  به همت دانشگاه امام صادق، انجمن مالی اسلامی و سازمان بورس دوره های DBA , MBA را تعریف کرده ایم که ظرف چند ماه آینده فراخوان جذب خواهد داشت و پذیرفته شدگان طی گذراندن این دوره مدرک معتبر دریافت خواهند کرد.

دکتر صالح آبادی رونمایی از سامانه بازار کار مالی اسلامی بعنوان یکی دیگر از دستاوردهای انجمن نام برد و گفت: این سامانه با  هدف معرفی زمینه‌های فعالیت فارغ التحصیلان مالی، معرفی موسسات و مدیران موفق فعال در حوزه مالی، ایجاد بانک اطلاعاتی از عرضه و تقاضای کار در تابستان سال جاری راه‌اندازی شد.

کمیته بازار کار مالی اسلامی به عنوان یکی از ۹ کمیته زیرمجموعه انجمن مالی اسلامی تلاش کرده است تا فضای اشتغال در نظام مالی ایران را جهت معرفی افراد شایسته و با دانش به نهادهای مالی توسعه دهد.

بر این اساس کمیته بازار کار انجمن مالی اسلامی با طراحی این سامانه  تلاش کرده است با ایجاد یک بانک اطلاعاتی از متقاضیان کار و نیروی کار در نظام مالی به توسعه شبکه همکاری بین بخش‌های تحقیقاتی و محیط کسب و کار کمک کند.

وی ادامه داد: این درگاه اینترنتی سعی نموده تا به نوعی عرضه و تقاضای نیروی کار در بازارهای مالی اعم از بازار سرمایه، بازار پول و بازار بیمه را نظام‌مند کرده تا دانش آموختگان و فعالان نظام مالی فرصتی برای معرفی خود بیابند و از طرف مقابل نیز شرکت‌ها و نهادهای مالی سامانه‌ای نیز برای جذب نیروی کار با دانش و دارای رفتار حرفه‌ای داشته باشند.

رئیس انجمن مالی اسلامی در پایان گفت: اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا حرکت به سمت بانکداری مالی اسلامی وجود دارد. حتی کشورهای اروپایی با هدف جذب سرمایه مسلمانان تلاش دارند بانکداری اسلامی را شناسایی و توسعه دهند. و هر کس بتواند در این زمینه گامی بردارد بسیار با ارزش است و انجمن مالی اسلامی با همه ظرفیت خود آماده حمایت از آنهاست.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=73866