کد خبر: 5355
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳
گروه : فرهنگ

سودای بازیگری و موسسه های سود جو

سودای بازیگری و موسسه های سود جو

نسرین مقانلو در گفت و گو با جهان اقتصاد: بعضی از موسسه های بازیگری کلاه بردارند

محمود دهقان- بارها شنیده و دیده ایم که افرادی علاقه وافری به بازیگری و سینما دارند و به نوعی عشق سینما هستند! بازیگری هم مانند هر حرفه ای نیاز به آموزش دارد، بنابراین اولین قدم در راه بازیگر شدن رجوع و ثبت نام در یکی از موسسات بازیگری است، اما آیا این موسسات می توانند کسی را بازیگر کنند؟ خروجی این موسسات چه بوده است؟ کدام بازیگر را می شناسید که پس از اتمام دوره در این موسسات بازیگر شده باشد؟
این موسسات آیا کسی را کشف هم می کنند؟ آیا آنها به اخلاقیات در این حوزه هم اهمیت می دهند، یا فقط به فکر پول و کسب درآمد هستند؟
در سطح شهر ها موسسه هایی هستند که کلاس های بازیگری برگزار می کنند و این قول را به هنرجویان می دهند که آنها را بازیگر خواهند کرد و به تهیه کنندگان معرفی می کنند، اما همواره بعضی از هنرجویان از این کلاس ها راضی نبوده و گفته اند که از علاقه آنها به بازیگری سو استفاده شده است، در همین مورد و همین طور جایگاه اخلاقیات در این حرفه هم صحبت شدیم با نسرین مقانلو بازیگر کهنه کار سینما و تلویزیون که در ادامه می خوانید:
لطفا نظر خود را در مورد موسساتی که پول و هزینه‏ی زیادی از هنرجو می‏گیرند ولی هنرجو با دست خالی از این موسسات خارج می‏شد و حتی برای بازی در فیلمی هم به عنوان سیاهی لشگر معرفی نمی‏شود و مدرک معتبری هم نصیبش نمی شود بگویید؟
امروزه هر کسی به من برخورد کند و بخواهد بازیگر بشود من یکسری موسسات شناخته شده و معتبر را به آنها معرفی می‏کنم.
اما حرف شما درست است تعداد موسساتی که از علاقه مردم برای بازیگری سواستفاده می کنند بسیار زیاد شده است، این نوعی کلاه برداری است.
بگذارید یک اتفاق را که برای خودم افتاد برایتان تعریف کنم، 2 سال پیش از طریق چند تا از دوستان و جوانانی که من را می شناختند و در محل ما سکونت‏ داشتند شنیدم یک موسسه در نزدیکی محل زندگی من تاسیس شده که در بنر تبلیغاتی این موسسه عکس من به عنوان استاد چاپ شده! حسابی از شنیدن این خبر جا خوردم به این موسسه رفتم و مدیریت که خانم و آقایی بودند از دیدن من جا خوردند با آنها مفصل صحبت و تاکید کردم که کار آنها درست نیست و مدیون من و تمام مردم و هنرجو ها هستند. خلاصه اینگونه موسسات که از هرچیزی سواستفاده می کنند کم نیست و در حال رشد هستند.
خود شما که سابقه زیادی در تلویزیون و سینما دارید، تا به حال تدریس کرده اید؟
بارها برای تدریس در موسسات با من تماس گرفته شده بود ولی من در جواب همه‏ی آنها گفته بودم که خودم یک شاگرد هستم این حرفه به قدری وسیع و بزرگ است که ما هر روز از آن درس می‏آموزیم. در یکی دو سال پیش تماسهای زیادی از این موسسات داشتم ولی در هیچ یک حضور پیدا نکردم. بد نیست به یک خاطره‏ای که از موسسه‏ی دوست و همکارم آقای خمسه دارم برایتان بگویم، یک روز در فیلمبرداری فیلم عصر پاییزی بودیم آقای خمسه با چند تا از شاگردان خود سر فیلمبرداری حضور پیدا کردند و گفتند اینها از طرفداران شما هستند و آمده اند تا چند کلمه‏ای از شما راجع به بازیگری بشنوند. من هم بعد از اتمام کار پیش بچه‏ها رفتم و با اونها راجع به این حرفه مقدس و اخلاق یک هنرمند صحبت کردم، بعد از تمام شدن صحبت‏ها آقای خمسه از من خواست که در کلاسهایشان برای تدریس شرکت کنم ولی من گفتم کلاس های بیان و تکنیک را شما بر پا کنید من هم کلاس اخلاق هنری برای هنرجوها می‏گذارم. آقای خمسه هم استقبال کردند ولی به دلیل مشغله‏ی زیاد این کار را نتوانستم انجام بدهم. این را گفتم که بعضی وقت ها اخلاق هنری و اخلاقیات این کار از خود تکنیک ارزش بیشتری دارد و هنرجوها حتما باید از آن آگاه باشند.
به اخلاق هنرمند اشاره کردید، شما چه صحبتی در این مورد با هنرجویان جوان دارید؟
مهمترین چیز در کار هنرمندان و هنرجوها که هنرمندان آینده‏اند مردم‏داری است و داشتن رابطه‏ی اجتماعی خوب با مردم رو همیشه پایدار داشته باشند.
امروز هم اگر ما به جایگاهی رسیدیم اول لطف خدا دوم تلاش خودمان و سوم لطف مردم بوده است، چون مردم انتخاب می‏کنند آنها هستند که یکی را بالا می برند و جایگاه می‏دهند و همین مردم می‏توانند یک هنرمند را زمین بزنند. وقتی مردم دارند ما را می‏بینند و تایید می‏کنند ما مدیون آنها هستیم. شهرت رو یک شبه می‏توانیم به دست بیاوریم ولی محبوبیت بین مردم کار یک شب نیست.
آیا بازیگر شدن راحت است؟ و هنرجوها پس از اتمام دوره در موسسه ها می توانند بازیگر شوند؟
بازیگری و بازیگر شدن اصلاً مهارت راحتی نیست یک هنرمند باید اول بتواند نقش انسان بودن خودش را اجرا کند بعد نقش دیگری را بازی کند.
این حرفه بسیار مقدسه برای من، هنرمند باید اول درست اجتماع را ببیند و درک کند. درسته که پول هم بخشی از کار ما است و ما برای بقا زندگی همگی کار می‏کنیم من در آمریکا زندگی می‏کنم ولی برای اینکه من یک رسانه‏ام، یک پیام آور هم هستم بنابراین به ایران میام و بازی می‏کنم چون به مردم بابت محبت و لطفی که به من دارند مدیونم من چندین سال است که در این کار هستم و درد بچه‏های تئاتر و بسیاری از مشکلات آنها را دیدم و حس کردم. در گذشته و ابتدای کارم کسی به من کمک نکرد و من خودم کم‏کم خودم پیشرفت کردم. اگر ما با مردم نباشیم و آنها رو نفهمیم قطعاً شایستگی کار برای آنها را نداریم.
برای خوب بازی کردن لازم است تو متن و بطن داستان و افراد واقعی باشی، با اونها زندگی کنی بخندی و گریه کنی چون اینها واقعیت زندگی هستند، از نظر من بازیگر باید با نقش ارتباط عمیق برقرار و همزاد پنداری کند اما همان طور که گفتم بازیگری علاوه بر تکنیک و بیان که خیلی مهم‏اند و با یک نگاه کردن اشتباه به دوربین ممکن است کار خراب شود به اخلاق نیز نیاز دارد.
و در آخر احترام به مردم و پیشکسوت از مهمترین اخلاقیات است، امیدوارم به لطف خدا همه ستاره قلب مردم باشیم. و همین طور امیدوارم کمتر از موسسات سود جو بشنویم و مسئولین در ساماندهی و مجوزهای لازم قاطع باشند.