سوت قطار در همدان پیچید؛ مقصد بعدی سنندج

0
۸۸۴ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، حجت‌الاسلام حسن روحانی در آیین افتتاح خط آهن همدان – تهران افزود: تابستان امسال ۸۳۷ کیلومتر ریل جدید را به مردم تحویل می دهیم و علاوه بر این، امسال ۹۵۰ کیلومتر ریل انجام می شود.

تابستان امسال ۸۳۷ کیلومتر ریل جدیدتحویل می شود

گروه امورزیربنایی-رئیس جمهوری با بیان اینکه همه تلاشمان تحقق خواسته های مقام معظم رهبری است بر رفع موانع از پیش پای زندگی مردم تاکید کرد و گفت: زندگی را می توان راحت کرد، اینقدر زندگی مردم را سخت نکنید و در زندگی مردم مداخله نکنید.

به گزارش جهان اقتصاد، حجت‌الاسلام حسن روحانی در آیین افتتاح خط آهن همدان – تهران افزود: تابستان امسال ۸۳۷ کیلومتر ریل جدید را به مردم تحویل می دهیم و علاوه بر این، امسال ۹۵۰ کیلومتر ریل انجام می شود.

وی با بیان اینکه امسال یک هزار و ۷۰۰ کیلومتر ریل جدید تحویل می دهیم، افزود: امروز افتتاح راه آهن را در همدان داریم و در خرداد ماه در کرمانشاه انشاالله شاهد افتتاح راه آهن خواهیم بود.

وی ادامه داد: در تیرماه راه آهن در ارومیه، در مرداد ماه شاهد افتتاح راه آهن در رشت و در شهریور ماه در تبریز خواهیم بود.

رئیس جمهوری گفت: پنج راه آهن در پنج مرکز استان و در هر ماه تا پایان دولت یازدهم یک راه آهن افتتاح می شود.

روحانی با بیان اینکه مساله ریل بسیار مهم است و راه آهن برای اقتصاد کشور و سلامت مردم و محیط زیست، ترانزیت و ارتباط با دنیا از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی تصریح کرد: در بودجه سال ۹۶ و درآمد نیز در مجلس اعلام کردم که هر مقدار بیشتر روی آب فاضلاب محیط زیست و ریل باید سرمایه گذاری انجام شود و این موضوع ها به عنوان اولویت دولت یازدهم و برنامه پنج سال بود که طراحی و پیش بینی شده است و این کار بزرگ شاهد آن بودیم .

وی ادامه داد: راه آهن نباید ۲۰ کیلومتر و یا ۱۵ کیلومتری شهرها رها شود، سخت است باید زمین خریداری و تملک شود و این موضوع خرج دارد، راه آهن ۱۰۰ کیلومتری به قیمت هزار میلیارد تومان از تهران به اینجا می رسد و ۱۴ کیلومتر آن در شهر همدان ۳۰۰ میلیارد تومان می شود.

رئیس جمهوری ادامه داد: یکی از کارهایی که در دولت تصمیم گیری شد و وزیر راه بر آن تاکید و اصرار داشت ایستگاه راه آهن است.

روحانی افزود: در همه دنیا چه شرق و چه غرب در آسیا اروپا و یا آمریکا ایستگاه راه آهن یک نماد است و ساختمان آن باید مناسب و وسط شهر ساخته شود.

وی خاطرنشان کرد: این یعنی چی ایستگاه را وسط بیابان آوردند، ما این ساختمان های نیمه کاره را گفتیم رها کنند باید راه آهن بیاید قلب شهرها مردم احساس راحتی کنند و زندگی مردم آسان شود.

وی ادامه داد: مردم در آن سوی دنیا با پله برقی می روند و وارد مترو می شوند و با مترو به فرودگاه می روند و وارد فرودگاه می شوند.

وی تصریح کرد : بجز اتصال راه آهن، اتصال شبکه ارتباطی مد نظر باشد تا مردم همه با هم ارتباط داشته باشند با موبایل عکس کالا را برای مقصد بفرستد این ارتباط کار مردم را بسیار راحت کرده است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: این راه آهن به رشت متصل و سپس از رشت به آستارا متصل می شود و طرح مشترکی که با جمهوری آذربایجان داریم و همه بحث ها انجام شده و آماده کلنگ زنی است.

وی اضافه کرد: کلنگ زنی را به تاخیر انداختیم که ۲ رییس جمهور به منطقه بیاید و با این کار مسکو را به بندر عباس متصل می کنیم و این راه آهن به انزلی هم متصل می شود.

احداث ۱۰۰۰ کیلومتر شبکه ریلی جدید در دولت یازدهم

وزیر راه و شهرسازی نیز در آیین افتتاح راه‌آهن همدان- تهران با بیان اینکه ریل‌گذاری مسیر همدان-ملایر و همدان-سنندج به‌ زودی آغاز می‌شود، اظهار کرد: در دولت یازدهم ۱۰۰۰ کیلومتر شبکه ریلی جدید ایجاد شد.

عباس آخوندی با بیان اینکه در دولت یازدهم برای ۱۲۵۰ کیلومتر خط دوم، سوم و چهارم ریل تحویل داده شد، اظهار کرد: امسال ۱۸۰۰ کیلومتر ریل به مردم ایران تحویل می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم بیش از ۹۰۰ کیلومتر خطوط دوم سوم و چهارم اضافه خواهد شد، اضافه کرد: در مسیر بافق – اصفهان ۵۰۰ کیلومتر خط دوم رکورد بزرگی است.

آخوندی عنوان کرد: ۱۲۰ واگن مسافری و ۲۰۰۰ واگن باری جدید وارد سیستم حمل و نقل ریلی شد و برای خرید ۷۰۰۰ واگن باری قرارداد بسته‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۵۰۳ لوکوموتیو در کشور وجود داشت که ۱۳۰ لوکوموتیو دیگر اضافه شد و در حال حاضر ۶۳۴ لوکوموتیو در ‌کشور وجود دارد، تصریح کرد: مسیر کرمانشاه – اسلام‌آباد که مدت‌ها تعطیل بود، فعال شده تا بتوانیم خط عتبات را فعال کنیم.

وی عنوان کرد: راهکار اساسی کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا گرایش به سمت حمل و نقل ریلی است.

آخوندی افزود: با توجه به اینکه زیرسازی خط ریلی از همدان به طول ۶۴کیلومتر درحال انجام است تا دو سال دیگر به وعده رئیس‌جمهوری عمل می‌کنیم و اهالی سنندج صاحب راه‌آهن می‌شوند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59668