سه عامل کاهش قیمت طلا

0
۱,۰۹۴ بازدید

مرتضی ابراهیمی – قیمت طلا در بازارهای جهانی که روز دوشنبه با افت شدید یک درصدی روبرو شده بود، روز سه شنبه نیز به روند نزولی خود ادامه داد. بدین ترتیب  قیمت هر اونس طلا روز سه شنبه به ۱۲۵۶ دلار رسیده است.

به گزارش جهان اقتصاد، عوامل مختلفی موجب کاهش قیمت طلا شده است مانند افزایش ارزش دلار آمریکا و کاهش نگرانی ها نسبت به بحران کره شمالی و..

از جمله عواملی که موجب کاهش قیمت طلا شد افزایش نرخ تورم منطقه یورو است، زیرا افزایش نرخ تورم منطقه یورو می تواند موجب اتخاذ موضع سختگیرانه تری از سوی بانک مرکزی اروپا در نشست ژوئن شود.

همچنین آمارهای یورو استات نشان می دهد که اقتصاد آمریکا در سه ماه نخست امسال تنها ۰٫۷ درصد رشد کرده که این بدترین عملکرد اقتصادی این کشور در سه سال اخیر به شمار می شود. به نظر می رسد آمارهای ضعیف رشد اقتصادی آمریکا گمانه زنی ها نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در نشست های آتی را کاهش داده است.

قیمت طلا در هفته گذشته بیش از ۱٫۶ درصد کاهش یافت که این بیشترین افت قیمت طلا در دو ماه اخیر بوده است. البته به نظر می رسد تنش های سیاسی بین المللی به خصوص اوضاع کره شمالی و انتخابات ریاست جمهوری فرانسه هنوز می تواند در کوتاه مدت موجب تقویت قیمت طلا شود.

انجمن طلای چین در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: تولید طلای این کشور که بزرگترین تولیدکننده جهان به شمار می رود در سه ماه نخست امسال با ۹٫۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۰۱٫۱۹۷ تن رسیده است. همچنین تولید طلای چین در این مدت نشانگر تاثیر منفی افت قیمت جهانی طلا در ماه های قبل بوده است زیرا مصرف طلا در این مدت بیش از ۱۴٫۷ درصد افزایش داشته است. چین در این مدت برای جبران کاهش تولید داخلی، مجبور شده است تا واردات طلا را در سه ماه نخست امسال با ۶۴٫۵ درصد افزایش به بیش از ۱۰٫۴۶ تن افزایش دهد. با در نظر گرفتن واردات، عرضه کل طلای چین در سه ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته با افت ۵٫۹ درصدی روبرو شده است.

شاخص سهام در بازارهای آسیایی نیز با افزایش روبرو شده است، کاهش نگرانی ها نسبت به بحران هسته ای و موشکی کره شمالی و تقویت عملکرد مالی شرکت های فناوری تاثیر زیادی بر رشد شاخص سهام آسیا داشته است.

ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن نیز افزایش یافت و به بالاترین حد خود در یک ماه اخیر رسیده است. افزایش شاخص سهام موجب افت تقاضای سرمایه گذاری برای طلا شده است. افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا نیز تاثیر زیادی بر کاهش تقاضای طلا داشته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59220