سه سیگنال برای جهش نرخ دلار

0
۱۹۵ بازدید

بلوکه شدن دلارهای کشور افغانستان در آمریکا موجب شده است تا قیمت دلار هرات از قیمت دلار تهران پیشی گیرد و این موضوع موجب جذب دلارهای ایرانی شده است.

مرتضی ابراهیمی

حسین محمودی اصل گفت: عوامل مختلفی بازار ارز را تحت تاثیر قرار می دهد برخی از این عوامل ناشی از انتظارات تورمی و برخی دیگر ناشی از ایجاد التهاب بازار ارز توسط دلال ها است. اما مهمترین عامل افزایش نرخ ارز مربوط به عملکرد واقعی اقتصاد است.

حسین محمودی اصل، کارشناش ارشد بازار های مالی در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به مطلب فوق ابراز داشت: وقتی در بودجه ۱۴۰۱ اعلام می شود که نرخ تسعیر ارز دلار ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته شده است و این در حالی که در سال ۱۴۰۰ نرخ تسعیر ارز دلار قیمت ۱۷ هزار ۵۰۰ تومان بوده است و همچنین فروش نفت یک میلیون ۲۰۰ هزار بشکه لحاظ شده است و علاوه بر ان بودجه ۱۴۰۱ بدون در نظر گرفتن شرایط تحریم بسته شده است، سیگنال بسیار مهمی با بازار ارز می دهد.

این کارشناس بازار ارز افزود: این شرایط حاکی از ان است که ممکن است رفع تحریم ها به زودی محقق نشود و نرخ ارز نیز نسبت به سال گذشته افزایش معنی داری خواهد داشت.

این تحلیل گر بازار های مالی بیان داشت: شواهد حکایت از ناتوانی اقتصاد ایران می دهد، به خصوص در افزایش صادرات غیر نفتی شکست خورده ایم، که این موضوع نیز بر بازار ارز تاثیر گذار است.

محمودی اصل در ادامه تاکید کرد: با وجود افزایش سه برابری قیمت ارز در سال های اخیر اما صادرات کشور نتوانسته است افزایش یابد، طبعتا در چنین شرایطی چشم اقتصاد بر روی مذاکرات و رویکردهای سیاسی متمرکز می شود و نتیجه مذاکرات می تواند تاثیر عمده ای بر بازار ارز داشته باشد.

وی افزود: در شرایط تحریم و با افزایش قیمت ارز اگر می توانستیم صادرات غیر نفتی را حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش دهیم، بازار ارز تاحدود زیادی می توانست پایدار شود.

محمودی اصل در پایان تاکید کرد: بلوکه شدن دلارهای کشور افغانستان در آمریکا موجب شده است تا قیمت دلار هرات از قیمت دلار تهران پیشی گیرد و این موضوع موجب جذب دلارهای ایرانی شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=164851

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here