کد خبر: 11304
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴
گروه : کشاورزی

سه دهه مدیریت ضعیف عامل عقب ماندگی کشاورزی ایران

سه دهه مدیریت ضعیف عامل عقب ماندگی کشاورزی ایران

 خرما در حال حاضر برای کشاورز حداقل کیلویی 2 هزار تومان هزینه بر است اما پس از برداشت محصول حداکثر هزار تومان خریداری می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه مدیریت کشاورزی در طول سه دهه گذشته ضعیف بوده است، گفت: وزارت جهادکشاورزی به منظور بهره وری در تولید محصولات باید الگوی کشت استانی مورد توجه جدی قرار گیرد.

محمدرضا امیری کهنوج در گفت و گو با ایرنا با اشاره به راهکارهای اقتصادی کردن تولیدات کشاورزی در کشور، افزایش بهره وری در تولیدات کشاورزی را منوط به مدیریت و سیاست گذاری صحیح به منظور استفاده از دانش روز دنیا و حرکت به سوی کشاورزی علمی ذکر کرد.

وی ضمن تاکید بر مدیریت علمی و ترویج تفکر بهره وری در سیستم کشاورزی کشور، استفاده از راهکارهای منظم و علمی از تمام منابع به منظور ایجاد ارزش افزوده را بسیار ضروری خواند و گفت: تعریف الگوی کشت استانی در کشورمان با توجه به منابع آبی موجود، وضعیت کشاورزی را بهبود خواهد بخشید.

امیری کهنوج با بیان اینکه، چرخه بهبود بهره وری در کشاورزی نیازمند عزم جدی است و با شعار به جایی نخواهد رسید، گفت: آسیب شناسی قبل از راهکار های عملیاتی مناسب و توسعه نظام تحقیقات بهره وری در این زمینه بسیار مثمرثمر خواهد بود.

وی با اشاره به اعلام قیمت خرید تضمینی انواع محصولات کشاورزی برای سال آینده از سوی هیات دولت و اینکه پائین بودن قیمت خرید فعالان بخش کشاورزی را نگران کرده است، گفت: مشکل بزرگی که کشاورزان در حال حاضر با آن مواجه هستند بحث فروش محصولات تولیدی کشاورزی است چرا که با توجه به قیمت تمام شده برای آنها مقرون به صرفه نیست.

نماینده مردم کهنوج و منوجان در مجلس، به صرفه بودن تولید در کشاورزی را از جمله سایر الزامات افزایش بهره وری در کشاورزی دانست و با بیان اینکه، میزان سودآوری در افزایش بهره وری و تولیدات کشاورزی بسیار اثربخش است، به وضعیت اقتصادی تولید خرما در کشورمان اشاره کرد و گفت: خرما در حال حاضر برای کشاورز حداقل کیلویی 2 هزار تومان هزینه بر است اما پس از برداشت محصول حداکثر هزار تومان خریداری می شود.

وی با بیان اینکه وضعیت تولید درکشاورزی می تواند بسیار بهتر از این باشد، در عین حال با اشاره به تولید سالانه یک میلیون تن ذرت در کشور، گفت: این درحالی است که مصرف محصول ذرت در کشور بین یک میلیون و 700 هزار تا 2 میلیون تن در سال است و مابه التفاوت میزان تولید و مصرف از طریق واردات تامین می شود.

این نماینده مجلس با اشاره به خرید 500 تومانی هر کیلوگرم پیاز از سوی واسطه ها از کشاورزان منطقه جنوب کرمان و فروش بیش از یک هزار و 200 تومانی آن در بازار، یادآور شد: سود اصلی در بخش کشاورزی کشور همواره نصیب دلالان می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، عدم پشتیبانی مالی دولت از کشاورزان را باعث اجبار آنان به فروش محصولات کشاورزی با قیمت بسیار نازل به دلالان ذکر کرد و این مسئله را یکی از معضلات اساسی بخش کشاورزی ذکر کرد و گفت: به طورکلی مدیریت بخش کشاورزی در طول سه دهه گذشته ضعیف بوده است.

امیری کهنوج با بیان اینکه، حمایت مستقیم دولت از کشاورزان قیمت محصولات کشاورزی را به نفع مصرف کننده نیز کاهش خواهد داد، تاکید کرد: دولت باید ضمن حمایت از ایجاد تعاونی های روستایی یک میزان سود متعارف برای تولید محصولات کشاورزی در نظر گرفته و با خرید تضمینی محصولات کشاورزی تمام فعالان این عرصه را به کار خود دلگرم و دست دلالان و واسطه ها را از این بخش حیاتی کوتاه کند.

وی البته افزایش سرمایه گذاری در خصوص محصولات استراتژیک از جمله گندم و برنج به منظور تامین امنیت غذایی کشور حتی درصورت به صرفه نبودن را امری ضروری دانست و گفت: برنامه ریزی در این خصوص ضمن ایجاد اشتغال از خروج ارز نیز جلوگیری خواهد کرد.