سهم ۱۵ درصدی بازار سرمایه از تامین مالی

0
۳۷۳ بازدید

سیف در آیین رونمایی از از صندوق پس انداز خانه اولی ها عنوان کرد:

سهم ۱۵ درصدی بازار سرمایه از تامین مالی

بانک مسکن به ماهیت خود برگردد

گروه نهاد های مالی

رییس کل بانک مرکزی ایران در مراسم رونمایی از نخستین حساب صندوق پس انداز خانه اولی ها گفته است: ۸۵ درصد منابع مالی مورد نیاز بخش های مختلف اقتصادی در ایران توسط بانک ها تامین می شود در حالیکه در دنیا بیشتر منابع مورد نیاز از منابع بازارهای سرمایه تامین می شود. ولی الله سیف افزود: بخش مسکن یکی از مهمترین بخش های اقتصادی کشور است لذا ایجاد هرگونه تحرک در این حوزه باعث رونق و رشد اقتصاد ملی می شود. وی اظهار داشت: پس از یک دوره هشت ساله بار دیگر شاهد رشد اقتصادی در کشور بوده ایم و این دستاورد مهم را باید در سال ۹۴ نیز با رعایت انضباط مالی و پولی جدی بگیریم.

وی با بیان اینکه در سال جاری انضباط مالی و پولی و تصمیمات صحیح همواره در دستور کار ما خواهد بود، تصریح کرد: به همین منظور ما می توانیم در توسعه اقتصادی کشور گام های اساسی برداریم تا زمینه های تحرک دراقتصاد کلان و مسکن فراهم شود. رئیس کل بانک مزکزی اظهار داشت: نقش بانک مسکن در حوزه تخصصی ساخت و ساز بعنوان یک بانک توسعه ای اهمیت بسیاری دارد و این بانک باید به ماهیت اصلی خود بازگردد. سیف اظهار داشت: در سال های گذشته متاسفانه به بانک مسکن خسارات زیادی وارد شد زیرا این بانک از ماهیت خود فاصله گرفت و این سبب تجربه ناخوشایندی برای ما بود.

وی با اشاره به وضعیت تامین منابع مالی مورد نیاز مسکن مهر نیز اظهار داشت: مسکن مهر در آغاز کار دولت یازدهم مشکلات زیادی را برای نظام بانکی فراهم کرد به طوری که این پروژه بزرگ کل اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دارد و هنوز هم علیرغم اینکه در مسکن مهر مشکلات زیادی داریم در صددیم تمام واحدهای نیمه تمام آن به پایان برسد. وی همکاری بانک مرکزی، بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی را در حوزه ساخت و ساز کشور مهم ارزیابی کرد و گفت: باید هرگونه تصمیم در این حوزه به روز شود و مدل های مختلفی که برای خانه دار شدن مردم ارائه می شود، متناسب با شرایط اقتصادی و وضعیت کشور تغییر یابد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: هم اکنون کفایت سرمایه بانک ها در حد پایینی قرار دارد و این سبب شده فعالیت های نظام بانکی کشور تحت تاثیر بیشتری قرار گیرد در حالی که با افزایش ظرفیت سازی در این حوزه باید بنیه مالی بانک ها بیش از پیش تقویت شود.  سیف اظهار داشت: تقویت بنیه مالی، تزریق نقدینگی و افزایش سرمایه بانک ها نقش مهمی در تحرکات اقتصادی دارد تا نظام بانکی کشور در شرایط مناسبی بتواند به وظایف تخصصی و توسعه ای خود عمل کند.  مدیرعامل بانک مسکن نیز با اشاره به مزیت های افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، یادآور شد: با ابلاغ دستورالعمل افزایش سقف تسهیلات تمام شعب، بانک مسکن از روز گذشته اقدام به افتتاح حساب صندوق پس انداز یکم برای خانه اولی ها در سطح کشور کردند.

محمد هاشم بت شکن افزود: سقف این وام در تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ میلیون تومان و برای سایر مناطق شهری بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت ۴۰ میلیون تومان و سود تسهیلات آن نیز ۱۴ درصد تعیین شده است.  وی حداقل متوسط موجودی برای وام ۸۰ میلیونی را ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر دوره ۶ ماهه اعلام کرد و گفت: برای دریافت وام ۶۰ میلیونی ۱۰ میلیون تومان در هر دوره ۶ ماهه و برای وام ۴۰ میلیونی ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باید پس انداز شود.  مدیرعامل بانک مسکن در پایان با اشاره به آمادگی این بانک برای افتتاح حساب امانی پیش فروش مسکن، تصریح کرد: این بانک تا پایان خرداد ماه سال جاری طی دستورالعملی که به تمام شعب ابلاغ خواهد شد نسبت به افتتاح این حساب اقدام خواهد کرد

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13223