سهم پژوهش در ایران از تولید ناخالص ملی کم تر از نیم درصد است

0
۲۹۲ بازدید

گروه تولید-سرپرست پژوهشگاه استاندارد ایران گفت: سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی در ایران کم تر از نیم درصد بوده که چالشی اساسی در زمینه سرمایه گذاری و توسعه صنعت کشور است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از سازمان استاندارد، فرزانه انصاری روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد در یاسوج اظهار داشت: نیاز است نگاه ویژه ای به این مقوله شود زیرا هر چه سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی بیشتر شود رشد و توسعه صنعت را در پی خواهد داشت.

وی افزود: دولت به تنهایی در امر پژوهش سرمایه گذاری نمی کند و بخش خصوصی باید همگام با دولت در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

سرپرست پژوهشگاه استاندارد ایران بیان کرد: چرخه استاندارد زمانی موفق عمل می کند که زیر چتر تحقیق و پژوهش پیش برود و  در دنیای امروز یکی از راه های اصلی توسعه همه جانبه  انجام پژوهش های دانش محور است.

انصاری عنوان کرد: رعایت استاندارد توسط تولید کنندگان بیش از آن که به نفع مصرف کننده باشد، به نفع خود آن هاست زیرا که با انجام آن می توانند زمینه حضور حداکثری خود را در بازارهای ملی و بین المللی با برند های رقابت پذیر و معتبر فراهم کنند.

وی تصریح کرد: انتقال دانش از پژوهش های کاربردی به استاندارد ملی می تواند راهگشا باشد و با توجه به تحریم های ناعادلانه دشمن در شرایط کنونی استاندارد در صرفه جویی اقتصادی نقش اساسی دارد.

سرپرست پژوهشگاه استاندارد ایران ابراز داشت: در راستای حمایت از کالاهای دانش بنیان تفاهم نامه ای از سوی این پژوهشگاه با معاونت علمی ریاست جمهوری منعقد شده است.

انصاری گفت: تحریم های ناجوانمردانه بسیاری از دانشمندان ایرانی را بر آن داشته تا هم سو با تکنولوژی های جدید و دانش دیجیتال محصولاتی تولید کنند که در بازار های جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی تاکید کرد: به رابطه دانشگاه و صنعت در کشورکم تر پرداخته شده که می طلبد کار بیشتری در این زمینه انجام گیرد البته باید توجه داشت که حلقه مفقوده میان دانشگاه و صنعت استاندارد است.

مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد روز چهارشنبه با حضور مدیران عامل، مدیران کنترل کیفیت واحد های تولیدی آزمایشگاه های همکار و شرکت های بازرسی و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در یاسوج برگزار شد.

در این مراسم همچنین تفاهم نامه ای میان اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه وبویراحمد و دانشگاه آزاد اسلامی منعقد و در این راستا آزمایشگاه همکار استاندارد در این دانشگاه افتتاح شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102655