سهم تولید از منابع بانکی کمتر از ۲۷ درصد است

0
۴۶۷ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، رحمانی در جلسه بررسی ابزارهای نوین تأمین منابع مالی و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن با اشاره به اقدامات انجام گرفته از ابتدای امسال جهت تأمین مالی واحدهای تولیدی از منابعی غیر از نظام بانکی، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید تسریع در به کارگیری روش های نوین در دستور کار قرار گرفته و عملیاتی ترین روش ها محور پیگیری ها باشند.

وزیر صنعت از عملی نشدن اهداف برنامه ششم خبر داد

گروه تولید-وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم بکارگیری روش‌های نوین برای تأمین مالی بنگاه‌های صنعتی تأکید کرد.

به گزارش جهان اقتصاد، رحمانی در جلسه بررسی ابزارهای نوین تأمین منابع مالی و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن با اشاره به اقدامات انجام گرفته از ابتدای امسال جهت تأمین مالی واحدهای تولیدی از منابعی غیر از نظام بانکی، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید تسریع در به کارگیری روش های نوین در دستور کار قرار گرفته و عملیاتی ترین روش ها محور پیگیری ها باشند.

وی اظهار داشت: تأمین منابع مالی مورد نیاز حوزه صنعت و معدن بیش از ۸۰ درصد وابسته به منابع بانکی بوده و این در حالی است که در برخی شیوه های تامین مالی شرایط سهل تر و قابل دسترس‌تر است و باید بنگاه ها بدان توجه بیشتری داشته باشند.

وی با تاکید بر استفاده از روش های نوین تامین مالی بنگاه های اقتصادی، گفت: ظرفیت‌های خوبی در سایر منابع مالی از جمله بازار سرمایه و صندوق‌های توسعه‌ای وجود دارد که ضرورت دارد در فرآهم آمدن مقدمات همکاری طرفین سرعت بیشتری به خرج دهیم.

رحمانی خاطر نشان کرد: طبق برنامه‌ ششم توسعه باید ۴۰ درصد منابع بانکی به حوزه تولید تخصیص می یافت که در سال ۹۷ کمتر از ۲۷ درصد محقق شده که البته بیش از ۷۰ درصد آن نیز تسهیلات تمدیدی است. این آمار خود نشان دهنده اهمیت توجه به سایر منابع تامین مالی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات به وجود آمده از محل افزایش حجم نقدینگی برای اقتصاد کشور، گفت: یکی از معضلات اقتصاد افزایش حجم نقدینگی است، تقریباً بالای ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که در همین راستا یکی از بهترین روش های کنترلی آثار مخرب آن هدایت این منابع سرگردان به حوزه تولید است.

رحمانی تصریح کرد: در برخی روش های نوین تجمیع منابع مالی خرد و هدایت آن به بخش تولید، مشوق های خوبی طراحی شده که باید این روش ها به مردم معرفی و ظرفیت های مالی سرگردان در سطح کشور مورد مصرف صنعت و معدن و زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار در کشور باشد.

**اصلی ترین موانع تولید

رحمانی چندی پیش نیز در یک برنامه تلویزیونی در این باره گفت: نقدینگی،بی ثباتی رویه ها، تامین سرمایه در گردش و مواد اولیه از اصلی ترین موانع تولید است.

وزیر صنعت با بیان اینکه پیگیر حل مشکلات تولید هستیم، گفت: مقام معظم رهبری با نام گذاری سال رونق تولید، جهت را نشان دادند و با توجه به سخنان ایشان، راهکار حل مشکلات و رفع معضل بیکاری، تورم ،ارزش پول ملی ، خودکفایی و … در گرو توجه به رونق تولید است.

وزیر صمت افزود: امروز استراتژی کلان نظام، رونق تولید است و پذیرفتن این موضوع تمام موانع را رفع می کند . برای اینکه بتوانیم تولیدی پایدار داشته باشیم، باید به ۳ موضوع مهم مواد اولیه، نقدینگی و بازار توجه ویژه ای کنیم.

وی تصریح کرد: بخش پژوهش اتاق بازرگانی از تمام تولیدکنندگان هر ۳ ماه یک بار نظر سنجی می کند  و اصلی ترین موانع تولید در این پژوهش نقدینگی ، بی ثباتی رویه ها و مواد اولیه است که وزارت صمت این موضوع را قبول دارد و در تلاش برای تسهیل آن است.

وزیر صمت در مورد مشکل نقدینگی کشور گفت: یکی از معضلات اقتصاد کشور نقدینگی است. تقریبا بالای ۲ هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد و اگر این موضوع کنترل نشود خطرناک است. این نقدینگی اگر به سمت تولید هدایت شود خیلی از مشکلات حل می شود.به گفته رحمانی برای رونق تولید باید به دنبال راهکارهای تشویقی رفت تا منابع آزاد به سمت تولید حرکت کنند.

وزیر صمت در خصوص تامین سرمایه در گردش گفت: بانک های دولتی و‌خصوصی باید به این موضوع توجه کنند و به کمک تولید بیایند و با منابعی که در اختیار دارند به این بخش رونق بدهند. چرا که اصلی ترین قدم به سمت رونق تولید همین موضوع است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: نظام تأمین مالی حوزه صنعت، امروز بیش از ۸۰ درصد وابسته به بانک هاست که نقطه تفاوت ما با سایر کشور‌های در حال توسعه است.

وی با تاکید بر استفاده از روش های جدید تامین مالی بنگاه های اقتصادی گفت: ما باید به سمت سایر منابع مالی، از جمله بازار سرمایه و صندوق‌های توسعه‌ای حرکت کنیم.

رحمانی ادامه داد: امسال یکی از محور‌های در حال پیگیری در وزارت صمت، تامین مالی واحد‌ها و سرمایه‌گذاری است که غیر از منابع بانکی، بازار پول مورد هدف است و به همین منظور با بورس اقدامات مشترکی را در دستور کار داریم.

وی اظهار کرد: از سویی دیگر تاسیس صندوق‌های توسعه‌ای استان‌ها در حال پیگیری است و ۳ استان به عنوان پایلوت این طرح در دست اقدام است.

وزیر صمت اظهار کرد: طبق برنامه‌های بالادستی مقرر بود ۴۰ درصد منابع بانکی به حوزه تولید تخصیص یابد اما در سال ۹۷ حدود ۲۷ درصد محقق شده که بخش اساسی آن هم تمدیدی بوده است.

وی با بیان اینکه باید دلایل و حتی مخاطرات عدم توجه و تخصیص مناسب منابع بانکی به بخش تولید به درستی شناسایی شود گفت: در دوره تهاجم اقتصادی که دشمن تولید کشورمان را مورد هدف قرار داده است، بسیاری از تولیدکنندگان در جایگاه رزمنده، میدان جنگ اقتصادی را خالی نکرده و با قدرت در حال کار و تلاش هستند که جای تقدیر ویژه دارد.

به گفته رحمانی مصوبه ۱۸ درصدی سود منابع بانکی که در شورای پول و اعتبار انجام گرفته، امروز به درستی اجرا نمی‌شود.

**تحریم ها فرصتی پیش روی تولید

وزیر صمت اظهار کرد: علیرغم شرایط تحمیلی، از یک منظر وجود تحریم ها به نوعی فرصت ساز است و با یک رویکرد اصولی می تواند به نفع کشور تمام شود.

وی افزود: افزایش نرخ ارز تبعات و آثار منفی و مثبتی دارد که در جای خود می توان از ظرفیت های صادراتی کشور برای توسعه اقتصادی بهره برد. امسال در قالب توسعه و تعمیق ساخت داخل که ذیل آن ده برنامه اساسی در حال پیگیری است می توانیم به رونق تولید کمک کنیم.

رحمانی تصریح کرد: طبق فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری، هر کالایی که در داخل ساخته شود، واردات آن ممنوع و یا محدود می شود و این امر با عنایت به حجم تولیدات داخلی مدیریت خواهد شد.

وی ادامه داد: هر کالایی که در داخل تولید شود و به وزارت صنعت، معدن و تجارت اطلاع رسانی گردد در صورت تولید کافی و به میزان نیاز داخلی، قطعا واردات آن ممنوع خواهد بود.

وزیر صمت گفت: جهت گیری کلی ما محدودیت واردات است و در سال ۹۷ میانگین کاهشی واردات بالغ بر ۲۲ درصد بوده که این امر در بخش واردات کالاهای مصرفی بیش از ۳۱ درصد است.

وزیر صمت گفت: امسال شناسایی توانمندی‌های تولیدی کشور در برخی اقلام کالایی وارداتی، همچون قطعات خودرو و لوازم خانگی و همچنین داخلی سازی آن‌ها در دستور کار است.

وی افزود: به همین منظور در قالب برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید، اقلام وارداتی و نیازمندی‌های بخش صنعت در معرض دید شرکت‌ها و افراد توانمند برای بومی سازی اقلام گذاشته شده است.

رحمانی ادامه داد: نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید برای اولین بار در کشور و بر پایه تقاضا محوری دایر شده است که محدود به زمان نیست و به طور دائم و با نمایش قطعات در خود شرکت‌های مطالبه کننده، نیازمندی‌ها و یا تشکل‌های مرتبط برقرار خواهد بود.

وی تصریح کرد: رعایت برخی الزامات تولیدی و استاندارد‌های مرتبط در خصوص اقلام معرفی شده در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید، مدنظر است و توسط یک دبیرخانه دائمی مورد رصد قرار خواهد گرفت.

وزیر صمت اظهار کرد: در شرایط کنونی باید نهضت ساخت داخل جدی گرفته شود تا نتایج ارزشمند آن به توسعه صنعتی کشور بیانجامد. خوشبختانه استقبال غیر قابل تصوری از نمایشگاه انجام گرفته و امروز در حاشیه پنل تخصصی فرصت‌های ساخت داخل بخش خودرو، قرارداد‌هایی با امکان ممانعت از خروج ۸۵ میلیون یورو ارز از کشور، منعقد شد.

رحمانی گفت: کالاهای ثبت شده برای تولید در قالب نمایشگاه فرصت های ساخت داخل در حوزه واردات هم، مورد رصد قرار گرفته و حمایت خواهند شد.

وزیر صمت ادامه داد: تفاهم نامه گسترش همکاری های رسانه ملی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق رونق تولید ملی و بهره گیری از ظرفیت های بالای این رسانه در ایجاد یک انگیزه عمومی در حمایت از کالای داخلی است.

رحمانی افزود:حمایت از صنایع کوچک در سطح کشور جزو برنامه اصلی وزارت صمت است و در این خصوص ایجاد خوشه های صنعتی با جدیت دنبال می شود.

وی گفت:در خصوص مصرف کالای داخلی طی یکی، دو سال گذشته، شرایط بهتری ایجاد شده است؛ البته نباید از موضوع برند سازی و تولید کالاهای ایرانی با برندهای معتبر داخلی غافل شویم.

رحمانی در خصوص افزایش صادرات گفت: واردات ما در سال ۹۷ کاهش چشم گیری داشت، اما صادرات کالا‌های غیر نفتی ما اصلا وضعیت خوبی نداشت و روند کاهشی داشته است.

وزیر صمت اظهار کرد: آمار صادرات ۳ ماهه اول امسال افزایش یافته و از تولیدکنندگان می خواهیم که وارد این حوزه شوند و با صحبت‌هایی که با بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز شده است به این بخش هم رونق بدهند.

وی در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ۷۰ درصد تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی و نهاده های دامی، ۲۳ درصد دارو، ۱ درصد کاغذ و ۶ درصد هم لاستیک و مواد اولیه آن بوده است و وزارت صمت و زیر مجموعه آن مصرف کننده این ارز نبوده اند.

رحمانی با بیان اینکه برخی اقلام برای مردم از طرف دولت باید به طور حمایتی پیگیری شود افزود: خیلی از کالا‌ها از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شده اند و اصل این موضوع بیشتر به کالا‌های حمایتی ختم می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی موارد دیده می‌شود که قیمت کالایی با افزایش نرخ ارز بالا می‌رود، ولی با کاهش قیمت ارز، افت قیمت نمی کند، گفت: این موضوع درست است اما کاهش قیمت ها در بازه زمانی رخ می‌دهد و در یک روز اتفاق نمی‌افتد.

وزیر صمت افزود: با رونمایی از سامانه‌های جدید، برنامه ریزی شده تا قیمت ها از مبدا تا  توزیع مورد بررسی قرار گیرد و شفاف شود.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=101733