سهم اپراتور دوم در بازار ۴۳ درصد است

0
۵۲۲ بازدید

گروه امورزیربنایی-مدیرعامل اپراتور دوم، با اشاره به ورود ایرانسل به عنوان اپراتور به عرصه ارتباطات کشور بیان کرد: روزی که ایرانسل وارد عرصه شد، تلفن همراه یک کالای لوکس بود و پس از آن بود که به یک کالای مصرفی تبدیل شد، شکل‌گیری ایرانسل به خاطر یک تجربه مشترک با سرمایه‌گذاری خارجی موفق باعث رفع انحصار، انتقال دانش فنی حوزه اپراتوری و کسب تجارب مفید برای توسعه سریع‌تر تکنولوژی و فناوری شده است.

به گزارش جهان اقتصاد، بیژن عباسی آرند در نشست خبری سیزدهمین سالروز راه اندازی شبکه تلفن همراه اپراتور دوم تلفن همراه، با اشاره به مشترکان این اپراتور بیان کرد: چشم‌اندازی که پیش روی این اپراتور ترسیم کرده‌ایم، ارائه دنیایی از خدمات دیجیتالی جدید به مشتریان است. ایرانسل با ۵۰ میلیون مشترک در حال حاضر سهم ۴۳ درصدی در بازار موبایل را دارد. ما بر اساس سیاست وزارت ارتباطات تلاش کردیم تا روستاهای تحت پوشش ایرانسل را نسبت به سال گذشته افزایش دهیم و در طول یک سال گذشته، ۱۲۸۷ روستا به شبکه ۲G، ۱۹۷۵ روستا به شبکه ۳G و ۱۰۰۷ روستا به شبکه ۴G متصل شده‌اند.

مدیرعامل اپراتور ایرانسل با اشاره به پروژه رومینگ ملی بیان کرد: رومینگ ملی برای دسترسی به خدمات ارتباطی در روستاها و مناطقی شکل گرفت که پوشش شبکه وجود نداشت و ایرانسل به منظور سهولت در دسترسی به خدمات ارتباطی مشترکان خود در سفرهای داخلی و خارجی اقدام به ارائه خدمات رومینگ به سایر اپراتورها و اخذ خدمات کرده است. در حال حاضر مجموع مشترکان نسل چهار روستایی به ۷.۷ میلیون نفر رسیده است.

عباسی آرند با اشاره به خدمات اپراتور ایرانسل برای زائران اربعین بیان کرد: طی این مدت، یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از سرویس رومینگ ایرانسل استفاده کردند که رشد ۸۷ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد، مصرف دیتا نیز ۳۶ ترابایت بوده و هفت میلیون دقیقه مکالمه و هفت میلیون پیامک در این مدت انجام شده است.

وی با بیان این که در حال حاضر ایرانسل به ۶۲۰۰ ترابایت مصرف اینترنت روزانه رسیده است، افزود: متوسط سرعت دانلود شبکه ۴G در حال حاضر ۳۵ مگابیت‌برثانیه است و ایرانسل برای رفتن به تبدیل شدن به اپراتور دیجیتال، برای خدمات فروش و خدمات پس از فروش خود شبکه جامع دیجیتالی ایجاد کرده که اکنون به شکل پایلوت کار می‌کند.

مدیرعامل اپراتور ایرانسل با بیان اینکه شهر هوشمند از اهدافی است که در کشور دنبال می‌شود، ادامه داد: ایرانسل از ظرفیت‌های زیرساختی خود برای شهر هوشمند و اینترنت اشیا در ۲۰ مرکز استان استفاده کرده است. انقعاد تفاهم‌نامه همکاری برای نصب هزار کنتور هوشمند گاز مبتنی بر اینترنت اشیاء در شهر همدان، ارائه پوشش شبکه اینترنت اشیا در جنگل گلستان به منظور مشارکت و حمایت از پروژه ملی تشخیص حریق و حوادث طبیعی در جنگل‌ها، انعقاد قرارداد پیاده‌سازی ۵۰۰ سنسور پارکینگ حاشیه‌ای هوشمند مبتنی بر شبکه اینترنت اشیاء در شهر مشهد، تست موفقیت‌آمیز سرویس روشنایی هوشمند معابر مبتنی بر شبکه اینترنت اشیاء با رویکرد کاهش هزینه‌های نگهداری از دیگر اقدامات مربوط به شهر هوشمند است.

عباسی آرند با اشاره به درآمدهای دولت از اپراتور ایرانسل اظهار کرد: طی ۱۳ سال گذشته و تا پایان شهریورماه سال جاری، ۳۲۱ هزار میلیارد ریال پرداخت مستقیم و مجموع۴۲۰ هزار میلیارد ریال درآمدهای مستقیم و غیر مستقیم از ایرانسل به دولت پرداخت شده است. همچنین ۲۳۳۷ شغل مستقیم در تهران و شهرستان‌ها، ۵۷ هزار شغل غیرمستقیم در زنجیره ارزش صنعت ارتباطات فناوری اطلاعات، ۳۰۰۰ شغل برای افراد ایرانی و غیر ایرانی و ۱.۵ میلیون شغل غیرمستقیم از طریق سرمایه‌گذاری توسط ایرانسل ایجاد شده است.

پس از ارائه آمار توسط مدیرعامل ایرانسل، نشست پرسش و پاسخی برگزار شد. در این نشست، مدیرعامل اپراتور ایرانسل درباره سوالی مبنی بر نقش این اپراتور در خدمات ارزش افزوده بیان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ابلاغیه‌ای برای شرکت‌ها فرستاد که اطلاع‌رسانی‌های لازم به کسانی که عضو این سرویس‌ها هستند صورت بگیرد. البته رویکرد وزارتخانه این نیست که شرکت‌هایی که سرویس فاخر ارائه می‌دهند، متضرر شوند، بلکه بیشتر هدفشان فعالیت‌های مخرب است.

عباسی آرند با اشاره به توسعه نسل پنجم اینترنت موبایل بیان کرد: توسعه نسل پنج در حال حاضر در معدود کشورهایی فعال شده و لازمه توسعه آن درکشور زیرساخت‌هایی است که باید در کشور وجود داشته باشد و قدم دیگر، دسترسی به تجهیزات شبکه است. البته با توجه به تحریم‌ها، وندورهایی که با ما کار می‌کنند، یک سری محدودیت‌ها دارند که امیدواریم برطرف شود. همچنین برای این که متخصصان ما بیشتر با این فناوری آشنا شوند، دوره‌های آموزشی با بعضی دانشگاه‌ها برگزار کردیم.

وی با اشاره به مشکلات مربوط به شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت بیان کرد: رویکرد اپراتورهای موبایل به سمت FMC یا Fixed-mobile convergence شدن است و ما می‌خواهیم هم در حوزه ثابت و هم موبایل خدماتی را ارائه دهیم. البته ما هم معتقدیم که اینترنت موبایل در ایران ارزان است. پس از هند، ما ارزان‌ترین تعرفه دیتا را داریم، اما از طرفی جامعه ما هم پذیرش افزایش قیمت را ندارد. در این شرایط شاید آینده‌ای را برای اینترنت ثابت متصور نباشیم، اما ترکیب ارتباطات ثابت و سیار می‌تواند گزینه خوبی باشد.

مدیرعامل اپراتور ایرانسل همچنین با بیان اینکه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کف و سقف تعرفه اینترنت را تعیین می‌کند، افزود: بازار ما کاملا رقابتی است. هرچند ما خودمان جزو کسانی هستیم که معتقدیم قیمت دیتای موبایل باید بالاتر برود؛ زیرا اگرچه هزینه اپراتورها که عمدتا ارزی است در چند سال اخیر و خصوصا با افزایش نرخ ارز افزایش یافته، اما درآمدهایمان که عمدتا ریالی است، افزایش نیافته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102744