سهم اندک زنجیره صنایع غذایی از کل صنایع کشور

0
۲۹۶ بازدید

معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: صادرات ۲ میلیون تن محصول فرآوری شده در زنجیره صنایع غذایی، به ارزش حدود سه میلیارد دلار در سال‌های گذشته انجام شده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت غذا با محصولاتی به ارزش حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان، سهمی ۱۰ درصدی از ارزش تولید کل صنایع کشور دارد.

«مهدی صادقی‌نیارکی» در نشست بررسی وضعیت زنجیره صنعت غذا با تشکل‌های تخصصی صنایع غذایی، افزود: به دنبال تهیه و تدوین یک سند برای توسعه و تکمیل زنجیره تامین در صنعت غذایی هستیم.

وی بیان‌داشت: هشت هزار و ۷۰۰ واحد تولیدی در کشور در این صنعت در حال فعالیت هستند که ۳۷۰ هزار اشتغال‌زایی داشته‌اند.

صادقی نیارکی گفت: صادرات ۲ میلیون تن محصول فرآوری شده در زنجیره صنایع غذایی، به ارزش حدود سه میلیارد دلار در سال‌های گذشته انجام شده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت اضافه‌کرد: باید شرکت‌های مدیریت زنجیره با هدف حداکثرسازی زنجیره ارزش توسط شرکت‌های معتبر پیشران صنایع‌غذایی تشکیل ‌شود که از مرحله کشت و مواد اولیه تا رسیدن به دست مشتری کار را انجام دهند.

وی خاطرنشان‌کرد: جلوگیری از اتلاف منابع در طول این زنجیره و تنظیم بازار به صورت سیستمی و همچنین تطابق با فن‌آوری روزآمد در این جلسات راهبردی مد نظر است.

صادقی نیارکی گفت: مدیریت ترکیب بهینه محصول و تنظیم قیمت در محصولات پرمصرف، خروجی‌هایی است که برای مدل زنجیره تامین صنایع غذایی ترسیم خواهد شد.

وی با اشاره به بهره‌مندی از نظرات خبرگان این صنعت، ادامه‌داد: «باهم بزرگ شدن» باید به یک فرهنگ غالب در زنجیره صنعت غذایی تبدیل شود.

پیشتر وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام‌کرد: صادرات سالیانه صنایع غذایی ایران به پنج میلیارد دلار رسیده است و افزایش آن تا ۱۰ میلیارد دلار نیز دور از ذهن نیست.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=128222