سهم ارزش افزوده تولید صنایع کوچک درایران نصف دنیاست

0
۱,۲۹۸ بازدید

علی یزدانی دربیست و هفتمین همایش سراسری روسا و دبیران خانه صنعت، معدن و تجارت کشور در کردستان، اظهار کرد: بنگاه‌های تولیدی متوسط و کوچک باید حمایت شوند که از کارهای اساسی برای حمایت از این صنایع، سرمایه گذاری است.

‌مدیرعامل سازمان صنایع کوچک عنوان کرد

گروه تولید-مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: سهم صنایع کوچک کشور ۹۶ درصد از کل صنایع موجود در کشور بوده که سهم اشتغال آنها ۴۲ درصد است.

علی یزدانی دربیست و هفتمین همایش سراسری روسا و دبیران خانه صنعت، معدن و تجارت کشور در کردستان، اظهار کرد: بنگاه‌های تولیدی متوسط و کوچک باید حمایت شوند که از کارهای اساسی برای حمایت از این صنایع، سرمایه گذاری است.

وی برنقش تشکل های غیردولتی درتوسعه و سرمایه گذاری تاکید کرد و افزود: درحال حاضر۸۳۰۰ اتحادیه صنفی در کشور وجود دارد که شامل ۳۱خانه صنعت، ۳۵اتاق بازرگانی و ۳۱نظام مهندسی معدن در سطح کشور است که این قدرت بزرگی است که باید مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه تشکل‌های غیردولتی مهمترین ابزار سیاست گذاری در بخش‌های تخصصی اقتصادی هستند، عنوان کرد: ۸۴هزار و ۸۳۸ بنگاه کوچک و متوسط در کشور وجود دارد که ظرفیت اشتغال زیر ۱۰۰نفر و ۵۰ نفر را دارند.

وی تصریح کرد: سهم این صنایع ۹۶ درصد کل صنایع موجود در کشور است که سهم اشتغال آنها ۴۲درصد است و ۵۸ درصد اشتغال کشور  در ۳۵۱۰ واحد بنگاه بزرگ تولیدی در کشور است.

یزدانی ذکر کرد: سهم ارزش افزوده تولید صنایع کوچک ۱۶.۸ درصد است در صورتیکه در دنیا دو برابر این میزان است و سهم ارزش صادرات در صنایع کوچک ۱۰ درصد است.

وی با اشاره به اینکه تعریف صنایع کوچک در کشور ما صنایعی با اشتغال ۵۰ نفر است،  اعلام کرد: این درحالی است که در بسیاری از کشورها ۲۵۰ نفر و اشتغال ۶۰ درصد کشور است.

یزدانی با اشاره به اینکه در کشور ۹۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد، بیان کرد: در راستای خصوصی سازی یکی از اقداماتی که در قالب قانون انجام داده‌ایم، تشکیل  شرکت‌های خدماتی در این شهرک‌ها بوده است.

وی از تشکیل شرکت‌های فناوری در ۹ استان کشور خبر داد و افزود: امکان تشکیل این شرکت‌ها در همه استان‌ها وجود دارد و امکانات سرمایه گذاری نیز در آنها پیش بینی شده است.

یزدانی ادامه داد: ۲۴۴ شرکت تا کنون تشکیل شده و اتاق بازرگانی اقدامی را در جهت آسیب شناسی این شرکت‌ها آغاز کرده است.

یزدانی از جمله کارهایی که در حوره اقتصاد مقاومتی و نجات واحدهای کوچک است، تشکیل خوشه های اقتصادی اعلام و خاطرنشان کرد: ۳۸۸ خوشه صنعتی در کشور وجود دارد که ۳۷ مورد آنها در دست اجرا و ۶۵ مورد نیز تکمیل شده است.

وی یادآور شد: چنانچه حمایت‌ها و نظارت‌ها به طور مستمر از این خوشه‌ها صورت نگیرد، دچار مشکل خواهند شد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در پایان با اشاره به اینکه ۸۸ هزار و ۳۵۲ واحد تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت در کشور وجود دارد، اظهار کرد: ۸۰ هزار و ۴۸۰ صنایع کوچک و ۳ هزار و ۵۱۴ واحد بزرگ در کل کشور وجود دارد.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36673