سهامداران حق شکایت از شرکت بورس را دارند

0
۸۴ بازدید

یک کارشناس حقوقی بازار سرمایه گفت: این شرکت حق ندارد به حقوق سهامداران بی احترامی کند و ملزم است که طبق دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات، هرجایی که شایعه ای منتشر میشود، طبق ماده دو مکرر سه دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شفاف سازی کند. درواقع شرکت بورس موظف بوده فارغ از اینکه ماینینگی بوده باشد یا خیر، این

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، حمید اسدی با بیان اینکه موضوع کشف ماینر در شرکت بورس اوراق بهادار تهران ابتدا توسط رسانه ها مطرح و گمانه زنی هایی در این خصوص ارائه شد، اظهار کرد: بعد از اینکه روابط عمومی شرکت بورس این موضوع را تکذیب کرد، سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بورس ها، به این موضوع ورود و در اطلاعیه ای اعلام کرد که این موضوع در کمیته تخلفات سازمان بورس بررسی خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق دستورالعمل رسیدگی به تخلفات مصوب مهر سال ۱۳۹۸ هیات مدیره سازمان بورس و اوارق بهادار، در صورت کشف تخلف، کمیته رسیدگی به تخلفات از نهاد ناظر و واحد نظارتی که آن تخلف را ارسال میکند و همچنین از خود متخلف دعوت میکند تا در کمیته رسیدگی به تخلفات حضور پیدا کنند و درخصوص موضوع تخلف و ابعاد آن، توضیحات و دفاعیات خود را ارائه دهند.

این کارشناس حقوقی بازار سرمایه با تاکید بر اینکه از بعد ماهیت، مساله ماینینگ قطع به یقین در حوزه فعالیت شرکت بورس نیست و این مساله طبق اساسنامه شرکت، خارج از موضوع فعالیت شرکت محسوب می شود، گفت: همین موضوع یک تخلف است و اگر احراز شود از چند بعد قابل رسیدگی است. نخست آنکه شرکت بورس باید نسبت به آن شفاف سازی میکرد و در سامانه کدال اطلاعیه ای جهت آگاهی و اطلاع سهام داران منتشر میکرد.

اسدی ادامه داد: طبق ماده دو مکرر سه دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات، ناشر که در اینجا شرکت بورس است، مسئولیت شفاف سازی درمورد شایعات را بر عهده دارد و در صورت انتشار شایعه و اخباری که ممکن است فعالیت شرکت را تحت تاثیر قرار دهد، باید جهت پیشگیری از سواستفاده از اطلاعات در سامانه کدال اقدام به شفاف سازی کند. این مورد الزام ناشر است و حتما باید شفاف سازی را انجام دهد وعدم شفافیت اطلاعات و عدم افشای اطلاعات صحیح در سامانه کدال یک یا چند مجازات انضباطی برای نشار در پی دارد. بنابراین اولین مساله این است که خود شرکت بورس باید این موضوع را در سامانه کدال و برای سهامدارانش شفاف سازی میکرد.

وی با بیان اینکه شرکت بورس دو بعد دارد، توضیح داد: یک بعد نظارتی برای تمام شرکت های بورسی که در بازار هستند و بعد دیگر، بعد سهامدارای و برای سهامداران خودش است. این شرکت حق ندارد به حقوق سهامداران بی احترامی کند و ملزم است که طبق دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات، هرجایی که شایعه ای منتشر میشود، طبق ماده دو مکرر سه دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شفاف سازی کند. درواقع شرکت بورس موظف بوده فارغ از اینکه ماینینگی بوده باشد یا خیر، این کار را انجام دهد.

این کارشناس حقوقی بازار سرمایه در ادامه با تاکید بر اینکه اگر اثبات شود که مساله ماینینگ اتفاق افتاده است، دو تبعات حقوقی برای شرکت بورس در پی دارد، اظهار کرد: یک بعد انضباطی است که فعالیت خارج از موضوع اساس نامه بوده است و دوم بعد کیفری است و این بعد کیفری از باب قانون بازار اوراق بهادار و ارائه اطلاعات خلاف واقع و عدم افشای اطلاعات است. درصورت اثبات، تبعات کیفری برای مدیران مربوطه خواهد داشت.

سهامداران حق شکایت از شرکت بورس را دارند

اسدی به این سوال که آیا سهامداران شرکت بورس میتوانند به دلیل تخلف انجام شده، از این شرکت شکایت کنند یا خیر، پاسخ داد: سهامداران از جهت رسیدگی انضباطی به موارد مطروحه در دستورالعامل اجرایی افشای اطلاعات و دستورالعمل انضباطی ناشران حق شکایت دارند و سازمان در این مورد ورود میکند و درصورت احراز تخلف حکم انضباطی صادر میکند.

وی تاکید کرد: سازمان بورس مدیریتی دارد تحت عنوان مدیریت نظارت بر بورس ها که درصورت وقوع تخلف موارد را به کمیته تخلفات ارجاع میدهد. درصورتی که سهام داران در سامانه های سازمان ثبت شکایت کنند این مدیریت مسئولیت رسیدگی به آن شکایت و پاسخگویی به سهامداران را بر عهده دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=155988

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here