سند تفاهمنامه کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر امضا شد

0
۲۴۸ بازدید

هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر با حضور رضا اردکانیان و احمد الکواری روسای ایرانی و قطری کمیسیون مشترک ۲ کشور در هتلی در شهر اصفهان برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، در این سند تفاهمنامه که به امضای مقامات ارشد ۲ کشور رسید در زمینه تشکیل کارگروه مشترک تجاری بین ۲ کشور، تاسیس مراکز تجاری بین بخش های خصوصی ۲ کشور، استقرار وابسته بازرگانی در سفارتخانه های ۲ کشور در تهران و دوحه و استفاده از بندرگاه های ۲ کشور برای توسعه صادرات و واردات کالا، توافق شد.

از دیگر مفاد این سند تفاهمنامه می توان به همکاری اتاق های بازرگانی و تشویق بخش خصوصی ۲ کشور برای سرمایه گذاری مشترک و بررسی راهکارهای مناسب برای تسهیل این توافق، توافقات سودمند برای توسعه همکاری ها در حوزه های برق، آب ، فاضلاب و گاز و توافقات سودمند در ارتباط با توسعه همکاری ها در زمینه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری از جمله برگزاری هفته فرهنگی و ترویج صنایع و هنرهای سنتی در اصفهان اشاره کرد.

همکاری در زمینه تولید نیازمندی های دارویی و تجهیزات پزشکی طرف قطری در ایران و تشویق بخش خصوصی ۲ کشور در این زمینه، توافق برای امضای یک سند همکاری در حوزه آموزش عالی و پژوهش های علمی، استفاده طرف قطری از امکانات بندری و راه آهن ایران برای ترانزیت و حمل کالا، توافقات گسترده در زمینه ارتباطات، فناوری اطلاعات، حفاظت و تعمیر کابل های فیبرنوری (زیر دریایی) از دیگر مفاد این سند بود.

همچنین در سند تفاهمنامه کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قطر در زمینه کشاورزی شامل استفاده از تجربه ها و دانش فنی در بخش های زراعی، دامی و شیلات، در زمینه محیط زیست و استفاده از تجربه ها و دانش ایران در این بخش ها، در زمینه اعزام نیروی کار ایران به قطر و تشکیل کارگروه مشترکی برای این موضوع و توافق برای انعقاد و موافقت نامه معاضدت حقوقی ۲ جانبه توافق شد.

هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر با حضور رضا اردکانیان و احمد الکواری روسای ایرانی و قطری کمیسیون مشترک ۲ کشور در هتلی در شهر اصفهان برگزار شد.

در این اجلاس یک روزه، هیات قطری متشکل از وزیر تجارت و صنایع دولت قطر و رئیس قطری کمیسیون مشترک، سفیر قطر در تهران، شیخ خلیفه بن جاسم آل ثانی رئیس اتاق بازرگانی قطر و نمایندگان ذی‌ربط حضور داشتند.

رضا اردکانیان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی و نمایندگانی از وزارتخانه‌های امور خارجه، اقتصاد و دارایی، صمت و همچنین نمایندگانی از بخش خصوصی نیز از سمت ایران در این اجلاس حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، این اجلاس که اولین جلسه کمیسیون مشترک همکاری‌های بین کشورها بعد از همه‌گیری کرونا در ایران بوده و وزارت نیرو متصدی آن است، یک سند به امضای روسای کمیسیون مشترک دو کشور رسید. نمایندگان دستگاه‌های ایرانی و قطری برای برگزاری این دوره از اجلاس بالغ بر یک ماه جلسات کارشناسی متعدد به صورت مجازی برگزار کردند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=121478