سقوط وحشتناک ظرفیت نیروگاهی کشور ‏

0
۲۹۱ بازدید

وزیر نیرو‎:‎برق در دهه گذشته از قافله گرانی جا مانده است

 ‏گروه امورزیربنایی: وزیر نیرو با تاکید بر این‌که از سال ۸۹ تاکنون ظرفیت نیروگاهی کشور سقوط بدی را تجربه کرده است، گفت: پایین بودن قیمت برق عامل اصلی تحلیل رفتن توان سرمایه‌گذاری صنعت برق است‎.
‎حمید چیت‌چیان در اولین کنفرانس اقتصاد ایران با اشاره به این‌که برق نقش دوجانبه در اقتصاد و سیاست کشور دارد و تمام زیرساخت‌ها به برق وابسته است گفت: در حال حاضر ۳۱.۵ میلیون مشترک برق در کشور هستند و مصرف سالانه حدود شش درصد افزایش پیدا می کند‎.
‎وی با تاکید بر سقوط ظرفیت نیروگاهی کشور گفت: در سال ۱۳۸۹ رشد ظرفیت نیروگاهی ۸.۸ درصد نسبت به سال قبل‌تر، در سال ۱۳۹۰ معادل ۶.۶ درصد، در سال ۱۳۹۱ بالغ بر ۵.۷ درصد رشد نسبت به سال قبل ، در سال ۱۳۹۲ معادل ۲.۶ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۱ و در سال ۱۳۹۳ دو درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۲ داشته است و انتظار می رود رشد ظرفیت نیروگاهی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال جاری تنها ۱.۴ درصد باشد‎.
‎وزیر نیرو با تاکید بر این‌که اجرای قانون هدفمندی‌ توان اقتصادی بنگاه‌ها را دائما تحلیل داد، گفت:‌ امکان سرمایه‌گذاری کاهش یافته و از سال ۱۳۹۱ میزان مصرف برق از میزان افزایش ظرفیت تولیدی پیشی گرفته است‎.
‎چیت‌چیان با تاکید بر این‌که صنعت برق با چالش قیمت ها مواجه بوده است گفت: در طول دهه سال های ۸۲ تا ۹۲ قیمت بخش های مختلف مانند بنزین ۱۱ برابر، ارتباطات ۹ برابر و کالا و خدمات هشت برابر شده در حالی که قیمت برق تنها ۳.۷ برابر رشد داشته است‎.
‎وی با تاکید بر این‌که همه جای دنیا هزینه برق ۱.۵ برابر هزینه ارتباطات است گفت:‌در ایران هزینه ارتباطات شش برابر قیمت برق است‎.
‎وزیر نیرو با تاکید بر این‌که پایین بودن قیمت برق باعث افزایش هدر رفت انرژی و کاهش درآمدهای وزارت نیرو شده است گفت: صادرات برق نیز ۱۳۸ ریال درآمد برای وزارت نیرو ایجاد می کند؛ زیان تقلیل نیروگاه ها در این شرایط ۲۱۷ میلیارد کیلووات ساعت بوده که باعث شده ۳۵۵۰ میلیارد تومان کسری در صنعت برق ایجاد شود و با توجه به این شرایط در سال ۱۳۹۲ نیز ۶۶۰۰ میلیارد تومان کسری و در سال ۱۳۹۳ ۶۹۰۰ میلیارد تومان کسری داشته ایم. به گونه ای که در مجموع بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران، بیمه و … به ۲۴ هزار میلیارد تومان رسیده است‎.
‎چیت‌چیان در ادامه با تاکید بر این‌که حاضریم صادرات صنعت را به شدت رشد دهیم گفت: در سال جاری ۱۲ میلیارد کیلووات برق ساعت صادر کرده ایم‎.
‎وی در ادامه به راهکارهای مواجه با چالش‌های صنعت برق اشاره کرد و گفت: ارتقای بازده تولید برق ، کاهش تلفات شبکه انتقال و توزیع، اصلاح ساختار صنعت برق با خصوصی سازی بیشتر مدیریت مصرف و توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله این راهکارها هستند. ناچاریم به سمت اقتصاد کم کربنی حرکت کنیم چرا که طی پنج سال آینده از طریق نهادهای بین المللی به موضوع به خاطر موضوع دی اکسید کربن فشار زیادی به کشور خواهد آمد‎.
‎وزیر نیرو با اشاره به دیگر راهکارها گفت: تامین برق واحدهای بزرگ از طریق بورس انرژی و قراردادهای دو جانبه ، پرداخت مابه التفاوت قیمت‌های تکلیفی و واقعی، اصلاح نظام تعرفه های برق مطابق با قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها و استفاده از سازوکارهای مالی مناسب مانند صکوک اجاره برای پرداخت بدهی های انباشته نیز راهکارهایی هستند که باید پیش رو داشته باشیم‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8591