کد خبر: 117593
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۹

سقوط قیمت نفت رکورد زد

سقوط قیمت نفت رکورد زد

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش ۲.۹۶ درصدی،ویک دلارو ۲۳سنت کاهش داشت و به قیمت ۴۰دلار و۳۷سنت رسید

همچنین قیمت سبد نفتی اوپک در آخرین معاملات با کاهش  3 صدم درصدی وبا یک سنت کاهش به ۳۶ دلارو ۸۰سنت تثبیت شد.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش۳.۶۳درصدی وبا یک دلارو ۵۶ سنت کاهش به۴۱ دلارو۴۰سنت رسید.

قیمت نفت با تشدید شیوع ویروس کرونا در اروپا و آمریکا و وضع محدودیتهای جدید، در پایان معاملات روز چهارشنبه بیش از پنج درصد سقوط کرد و قیمت نفت برنت به پایینترین حد در چهار ماه گذشته نزول کرد.

عامل دیگری که فشارهای کاهشی در بازار نفت را تشدید کرد، رشد بیش از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته به دلیل افزایش تولید این کشور بود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به ۲۳ اکتبر، با افزایش تولید به بالاترین حد از ژوییه، ۴.۳ میلیون بشکه رشد کرده و به ۴۹۲.۴ میلیون بشکه رسیده است. این رشد بسیار بالاتر از رشد ۱.۲ میلیون بشکه بود که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده بودند.

اندی لیپو، رییس شرکت مشاوره “لیپو اویل آسوشیتس” در این باره گفت: افزایش تولید به رشد غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا منجر شد و با توجه به قرنطینه های جدیدی که در اروپا مشاهده می شود، این خبر بدی برای بازار نفت بود.

افت قیمتهای نفت منعکس کننده وضعیت مشابه در سایر بازارهای پرریسک بود. شاخصهای سهام آمریکا همگی نزول کردند و اس اند پی ۵۰۰ حدود ۲.۹ درصد کاهش ثبت کرد.

دلار آمریکا که ارز مطمئن به شمار می رود، تحت تاثیر چشم انداز قرنطینه ملی در آلمان و فرانسه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، ۰.۵ درصد رشد کرد. رشد ارزش دلار معاملات نفت را برای دارندگان ارزهای دیگر گرانتر ساخت.

آمریکا، روسیه، فرانسه و کشورهای دیگر طی روزهای اخیر رکورد بالای ابتلای روزانه به کووید ۱۹ را ثبت کرده اند و دولتهای اروپایی محدودیتهای جدیدی را برای مهار موج جدید شیوع پاندمی وضع کرده اند.

به گفته معامله گران، قیمتهای نفت از ضعیف شدن چشم انداز توافق سریع سیاستمداران آمریکایی در خصوص بسته کمک مالی جدید هم ضربه خوردند. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که توافق بسته کمک مالی کرونا احتمالا پس از انتخابات سوم نوامبر صورت خواهد گرفت.

در بخش عرضه هم انتظار می رود تولید نفت لیبی در هفته های آینده به یک میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند.