سقوط قیمت نفت با صعود کرونای دلتا در جهان

0
۲۳۱ بازدید

گزارش‌ داخلی کمیته مشترک فنی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) در روز پنجشنبه (۲۸ مردادماه) نشان داد سطح پایبندی این ائتلاف به توافق کاهش تولید در ماه ژوئیه به ۱۰۹ درصد رسیده است، این رقم در ماه پیش از آن ۱۱۳ درصد بود.

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش ۲۳۷درصدی و یک دلار ۷۳سنت کاهش داشت و به قیمت۷۱دلار و ۱۶سنت رسید.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با افزایش ۳.۲۶درصدی وبا ۲ دلارو ۳۱سنت افزایش به ۶۸ دلارو۵۰سنت رسید.

قیمت نفت در معاملات هفته گذشته به دنبال صعود دوباره مبتلایان به کرونای دلتا در کشورهای جهان، حدود ۱۰ درصد پایین آمد.

کرونا همچنان مهمترین عنصر تاثیرگذار بر بازارهای مختلف جهان است و تا زمانی که پایان همه‌گیری این بیماری مشخص نشود نمی‌توان روند قیمت‌ها را در این بازارهای پیش‌بینی کرد.

بازار نفت شاید بیش از سایر بازارها از همه‌گیری ویروس کرونا تاثیر گرفته باشد زیرا با تعطیلی برخی از بخش‌های اقتصاد برای مقابله با شیوع این ویروس، تقاضا برای نفت خام کاهش چشمگیری پیدا کرد.

اگرچه روند واکسیناسیون و البته کاهش تولید اوپک پلاس توانست قیمت‌ها را تا ۷۰ دلار در هر بشکه بالا بیاورد، اما شیوع دوباره ویروس کرونا با سویه دلتا دوباره قیمت‌ها را کاهشی کرده است.

به دنبال آن قیمت نفت در هفته گذشته، کاهشی بود زیرا محدودیت‌های اعمال شده توسط کشورها برای مقابله با گسترش سویه دلتا ویروس کرونا سبب افزایش نگرانی‌ها درباره بهبود تقاضای سوخت شده است.

قیمت نفت خام همچنان تحت فشار است زیرا گسترش سریع سویه دلتا ویروس کرونا بر چشم‌انداز تقاضا تاثیر می‌گذارد.

از سوی دیگر، گزارش‌ داخلی کمیته مشترک فنی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) در روز پنجشنبه (۲۸ مردادماه) نشان داد سطح پایبندی این ائتلاف به توافق کاهش تولید در ماه ژوئیه به ۱۰۹ درصد رسیده است، این رقم در ماه پیش از آن ۱۱۳ درصد بود.

احتمال می‌رود دلیل این کاهش پایبندی، بازگشت ۴۰۰ هزار بشکه‌ کاهش عرضه داوطلبانه عربستان باشد. این کشور تعدیل کاهش تولید داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه‌ای خود را در بازه زمانی ماه‌های فوریه تا آوریل اجرا کرد.

این موضوع فشار مضاعفی بر قیمت نفت و کاهش آن داشته زیرا در شرایطی که تقاضا افت کرده، عرضه نفت به بازار افزایشی شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=151262