سقوط سهم واردکنندگان رسمی در بازار ایران

0
۳۴۹ بازدید

نماینده تویوتا درایران: از بروکراسی گلایه و از مردم عذرخواهی می کنیم

 

مهدی زاهدی-  m.zahedi25@yahoo.con

روز دوشنبه نماینده رسمی تویوتای ژاپن در ایران سرانجام پس از سالها در جمع خبرنگاران حاضر شد و ضمن تشریح وضعیت فعلی واردات خودرو به کشور از پیچیدگی بروکراسی اداری در ایران انتقاد کرد.

عبدالرضا فهیمی که یکی از اعضای انجمن واردکنندگان خودروی کشور است در این نشست از اتفاقاتی سخن گفت که سبب شده دراین سالها سهم واردکنندگان غیر رسمی خودرو در بازار ایران به شدت افزایش یابد.

فهیمی دربخشی ازاظهاراتش به موضوع مصوبه آخرسال گذشته وزارت صنعت درباره فروش گارانتی به وارد کننده های متفرقه اشاره کرد و گفت: به دلیل ابهامات موجود در این موضوع ما حاضریم عطای فروش گارانتی را به لقایش ببخشیم.

عضو انجمن وارد‌کنندگان خودرو ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح ساماندهی واردات خودرو را ابلاغ کرد که براساس آن تعیین اصالت خودروهای وارد شده به وسیله وارد‌کنندگان غیررسمی برعهده نمایندگی‌های رسمی است. بعضا مشاهده می‌شود در واردات غیررسمی مشکلاتی مانند فرار مالیاتی و استفاده از کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای و برخی از مشکلات کیفی اتفاق می‌افتد.

فهیمی در پاسخ به این‌که یکی از مسوولان وزارت صنعت اظهار کرده است در صورت عدم فروش خدمات گارانتی از سوی نمایندگی‌های رسمی به وارد‌کنندگان غیررسمی به قیمت تعیین شده سه درصد ارزش (SIF)، دست وارد‌کنندگان غیررسمی برای واردات باز خواهد شد، اظهار کرد: اتفاقا ما از آن موضوع خوشحال خواهیم شد، زیرا ما معتقدیم بهتر است مانند گذشته هرکسی بتواند خودرو وارد کنند تا این‌که ما ملزم باشیم به هر خودروی وارد شده فارغ از اصالت آن گارانتی بفروشیم آن هم به قیمت‌ تعیین شده!

تعرفه موثر واردات خودرو ۱۲۵ درصد است

او علت هزینه‌ بالای محصولات این شرکت را مخارج جانبی تحمیل شده برای واردات خودرو عنوان و اعلام کرد: هزینه‌ اسقاط خودروهای فرسوده، هزینه شماره گذاری، مالیات بر ارزش افزوده و … موجب گران تمام شدن خودروهای وارداتی می‌شود.

فهیمی در خصوص اسقاط خودروهای فرسوده اظهار داشت: هرچند مدیران دولتی با افتخار از جمع‌آوری بالغ بر ۳۰۰ هزار خودرو فرسوده سخن می‌گویند، اما در واقع این مصرف کنندگان و مردم هستند که هزینه اسقاط این خودروها را پرداخت می‌کنند.

وی با بیان این‌که پنج درصد ارزش ۱۰۵ هزار دستگاه خودرو وارداتی در سال گذشته به نوسازی ناوگان آمبولانس کشور اختصاص یافت، اضافه کرد: با در نظر گرفتن میانگین قیمت ۲۰ هزار دلاری هر دستگاه خودروی وارداتی در سال گذشته، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از این ناحیه در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

عضو انجمن وارد‌کنندگان خودرو ادامه داد: در حال حاضر با توجه به عوارض مختلف مربوط به واردات خودرو تعرفه موثر واردات این کالا حدود ۱۲۵ درصد است و قیمت هر دلار صرف شده برای واردات خودرو بین ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان است.

عذرخواهی از مردم به دلیل مشکلاتی که بروکراسی ایجاد کرده است

مدیرعامل شرکت ایرتویا نماینده فروش و خدمات پس از فروش تویوتا در ایران، به دلیل پاره ای مشکلات برای برخی خریداران خودرو تویوتا از آنها عذرخواهی کرد.

فهیمی در خصوص تاخیر در تحویل خودرو به برخی از مشتریان گفت: در مواردی مانند تغییر مدیریت در راهنمایی و رانندگی، تعطیلات رسمی و تغییر قوانین فرآیند شماره‌گذاری به تاخیر می‌افتد که در این زمینه شرکت ایرتویا نیز ملزم به تبعیت از قوانین و طی مراحل جدید است که این امر زمان بیشتری را طلب می‌کند و ما بابت این تاخیرهای به وجود آمده از مردم پوزش می‌طلبیم.

مدیرعامل ایرتویا با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک بخش عمده‌ای از این مشکلات برطرف و ارتباط مستقیم دوباره برقرار شود، بیان کرد: در حال حاضر حداکثر ۲۵ درصد واردات خودرو توسط نمایندگی‌های رسمی صورت می‌گیرد و ۷۵ تا ۸۰ درصد بازار در اختیار وارد‌کنندگان غیررسمی است که با توجه به پرداخت نکردن مابه التفاوت مالیات ارزش افزوده به دولت از سوی واردکنندگان غیر رسمی، عرضه کنندگان بازار خاکستری از مزایا و سود بیشتری برخوردار هستند.

فهیمی در پایان و در خصوص روند کند عرضه خودروهای هیبریدی توسط این شرکت خاطرنشان کرد: بخش عمده خودروهای هیبریدی تویوتا در آمریکا تولید می‌شود که برگه استانداردهای اروپایی به آنها تعلق نمی‌گیرد، اما این به معنی استاندارد نبودن این خودروها نیست و حتی در مواردی برتری‌هایی نسبت به این خودروها نیز دارد. تطبیق این استتانداردها در ایران پروسه‌ای زمان بر دارد که امیدواریم با توافق نهایی شرایط برای واردات بیشتر این خودروها فراهم شود. هم اکنون چند سازمان دولتی نیز به دنبال خرید خودروهای هیبریدی تویوتا هستند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12913