سقوط درآمد اوپک رکورد زد

0
۲۶۷ بازدید

ارزش صادرات نفت اوپک در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار از سال ۲۰۱۰ به کمتر از یک تریلیون دلار رسید

به گزارش وال استریت ژورنال، گزارش سالانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نشان می‌دهد که ارزش مالی صادرات نفت اعضای اوپک در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار طی چهار سال گذشته به کمتر از یک تریلیون دلار رسیده و نشان می‌دهد که کاهش قیمت نفت در سال گذشته به این سازمان لطمه زده است.

ارزش صادرات سازمان کشورهای صادر کننده نفت از یک تریلیون و ۱۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به ۹۹۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در سال گذشته میلادی تنزل کرد زیرا بهای نفت از بشکه ای ۱۱۴ دلار در تابستان گذشته به کمتر از ۶۰ دلار در پایان سال ۲۰۱۴ سقوط کرد.

این گزارش نشان می‌دهد که قبل از تصمیم تاریخی این سازمان در ماه نوامبر مبنی بر کنارگذاشتن نقش تنظیم بازار از طریق کاهش تولید، این تغییرات در حال تکان دادن صنعت نفت و ۱۲ عضو اوپک بوده است. اکنون اعضای اوپک با ظرفیت بالایی در حال تولید و دفاع از سهم بازار خود در برابر شرکت‌های نفتی خصوصی و دیگر تولیدکنندگان هستند.

اوپک قبل از رسیدن به سطح تولید حدود ۳۱ میلیون بشکه در روز در سال جاری در سال ۲۰۱۴ به طور متوسط روزانه ۳۰ میلیون و۷۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کرد که نسبت به سال قبل تر روزانه ۱۶۰ هزار بشکه کاهش داشت. سهم این سازمان از عرضه نفت جهانی از ۳۳.۵ درصد به ۳۲.۶ درصد تنزل کرده است.

آخرین باری که ارزش صادرات اوپک به کمتر از یک تریلیون دلار رسید در سال ۲۰۱۰ بود که ۷۴۵ میلیارد دلار شد. بهای نفت پس از آن افزایش یافت و به مدت سه سال در محدوده بشکه‌ای ۱۰۰دلار باقی ماند که این امر درآمد اعضای اوپک را افزایش داد.

از سوی دیگر نیز پایگاه خبری بلومبرگ اعلام کرد، جهان در آستانه تجربه طولانی ترین دوره اشباع بازارهای نفت در دست کم سه دهه اخیر است و اراده اوپک برای حفظ سهم بازار این سازمان، این امر را اجتناب ناپذیر می سازد.

بلومبرگ نوشت؛ براساس آمار آژانس بین المللی انرژی، در پنج دوره سه ماهه گذشته، عرضه جهانی نفت از تقاضای آن فراتر رفته و این طولانی ترین دوره فراوانی نفت در بازارها از بحران اقتصادی آسیا در سال ۱۹۹۷ است.

براساس آمار یادشده، اگر شتاب تولید نفت اوپک در سطح فعلی آن باقی بماند، جهان، طولانی ترین دوره اشباع بازارهای نفت از دست کم سه ماهه سوم سال ۱۹۸۵ را تجربه خواهد کرد.

بانک بین المللی گلدمن ساچز آمریکا اعلام کرد: شواهد ناچیزی مبتنی بر احتمال کاهش تولید اوپک وجود دارد. عربستان سعودی، بزرگ ترین تولیدکننده اوپک، احتمالا تولید خود را افزایش خواهد داد.

این بانک پیش بینی کرد: چنانچه ایران با غرب بر سر پرونده هسته ای خود به توافق برسد و تحریم ها لغو گردد، تولید اوپک ممکن است حتی بیش از پیش نیز افزایش یابد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13379