سفر مقامات ترکیه به خاک عراق لغو شد

0
۱,۶۹۵ بازدید

وزارت خارجه عراق در واکنش به نقض حاکمیت این کشور توسط ترکیه، صدور روادید مرزی برای اتباع ترکیه و همه سفرهای مقامات ترکیه به خاک عراق را لغو کرد.

وزات عراق وزارتخانه در واکنش به نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیه، صدور روادید در گذرگاهها و فرودگاههای مرزی را با همراه همه سفرهای مقامات ترکیه به عراق لغو کرد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، وزارت خارجه عراق امروز اعلام کرد: این وزارتخانه در واکنش به نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیه در اقدامی متقابل به مثل صدور روادید در گذرگاهها و فرودگاههای مرزی را با همراه همه سفرهای مقامات ترکیه به عراق لغو کرد.

احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق خبرگزاری این کشور گفت: وزارت خارجه سفیر ترکیه در بغداد را دو بار پیاپی احضار و دو یادداشت اعتراض شدید اللحن را به خاطر تعدی‌های ترکیه به حاکمیت عراق، به وی تسلیم کرد.

وزارت خارجه عراق از دولت ترکیه خواست تا عاملان جنایت‌های خصمانه را مورد بازخواست قرار دهد.

الصحاف گفت: فواد حسین وزیر خارجه عراق تماس‌هایی با همتایان عرب و خارجی خود گرفته است و همه کشورها در سطح عربی و اروپایی موضع عراق را تایید و به این کشور در دفاع از وحدت و حاکمیت اراضی خودش یاری می‌رسانند.

وی تصریح کرد: وزارت خارجه عراق مقابله به مثل با ترکیه را از طریق متوقف کردن یادداشت تفاهم امضا شده بین دوطرف در سال ۲۰۰۹ میلادی را اعلام کرد. براساس این یادداشت تفاهم، روادید ورود در گذرگاهها و فرودگاههای مرزی داده می شد. همچنین وزارت خارجه عراق تصمیم گرفت که همه سفرهای برنامه ریزی شده مسئولان ترکیه به عراق و در صدر آن سفر وزیر دفاع ترکیه را لغو کند.

وی افزود: عراق در حفاظت از حق خود به قوانین بین المللی اتکا می کند. گفتمان سیاسی و دیپلماسی دو راه ممکن برای کاهش این تنش و رسیدن به یک چشم انداز مشترک است که می تواند به راه حل های مشارکتی بیانجامد.‎

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=108959