کد خبر: 4611
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

سرمایه گذاری روی دلار سود ندارد

سرمایه گذاری روی دلار سود ندارد

گروه بازارپول : بازار ارز در هفته گذشته شاهد نوسانهای محدود ارزها بویژه دلار با چاشنی کاهش قیمت بود که این امر بیش از پیش از جذابیت دلار برای سفته بازان کاست

بازار ارز که این روزها با نوسانهای محدود و حرکت دلار در یک بازه قیمتی روبرو است روز شنبه را نیز با تداوم روند کاهشی دلار آغاز کرد که این امر نارضایتی اکثر فعالان غیر رسمی را در پی داشت.
این گزارش حاکیست، البته فعالان غیر رسمی هفته های آتی را برای دلار افزایشی قلمداد می کنند و معتقد هستند افزایش تقاضای ارز برای واردات در صورت نبودن ارز کافی زمینه رشد دلار را فراهم می کند.
بر طبق گزارش سایت طلا، بازار ارز در آغاز به کار خود در هفته قبل با افت ارزها همراه شد که در این میان پوند انگلیس به علت تضعیف برابریش در برابر دلار در بازارهای جهانی کاهش بیشتری را متحمل شد و ارزشش با افت ۳۰ تومانی به ۵۲۶۰ تومان رسید.
کاهش دلار در روز شنبه و یکشنبه در حالی بود که میزان تقاضا و سطح معاملات این ارز همچنان کم و افت آن در نظر برخی از فعالان ناشی از نوسانهای طبیعی بازار و در نظر گروهی دیگر ناشی از واریز شدن قسط هشتم توافق ژنو بود، اما به هر روی روند دلار برخلاف پیش بینی ها و افزایش تقاضای دلار به واسطه مسافرت ها و ثبت واردات بود.
در معاملات روز یکشنبه ارزش دلار به ۳۱۲۳ تومان و هر پوند و یورو به ۵۲۵۰ و ۴۲۰۵ تومان رسید.
معاملات بازار ارز در روز دوشنبه شاهد نوسانهای محدود و البته افزایشی دلار بود که ارزش این اسکناس سبز را به ۳۱۳۰ تومان رساند.
در پایان معاملات روز دوشنبه قیمت یورو بر ۴۱۹۷ تومان و پوند بر ۵۲۴۰ تومان بسته شد.
اما از روز سه شنبه بازار ارز با شیب ملایم کاهشی قدری دیگر از ارزها کاست و در نهایت بعد از نوسانهای ۵ تا ۱۰ تومانی بر بهای ۳۱۲۳ تومان آرام گرفت.
در روز پنج شنبه قیمت هر یورو و پوند انگلیس بر ۴۱۷۸ و ۵۲۲۵ تومان و هر درهم امارات بر ۸۵۱ تومان قرار گرفت.
در هفته قبل اظهارات دولت در خصوص سیاستهای ارزی و تغییر نگاه دولت به بازار آزاد قابل توجه بود.
نهاوندیان رئیس دفتر ریاست جمهوری با بیان اینکه سیاست اصلی دولت حرکت آرام و تدریجی به سمت تک نرخی شدن ارز است، افزود به تازگی پیشنهاد رسمیت بخشی به بازار آزاد ارز مورد بررسی قرار گرفته که با تصویب آن خرید و فروش با نرخ ارز آزاد غیر قانونی نیست و این در شرایطی است که تا قبل از آن نرخهای این بازار مورد تأئید بسیاری از مسئولان نبود.
حال باید دید با آرام شدن بازار ارز و کنترل موفق بانک مرکزی بر این بازار قیمت دیگر کالاها و محصولات نیز به مانند طلا و سکه پایین خواهد آمد یا نه.