سرمایه گذاران در مناطق محروم مجازات می شوند!

0
۱,۰۷۳ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، طبق ماده ۱۴ به عنوان یک ماده الحاقی به قانون معادن، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است تمام معادن مستقر در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته و مناطق برخوردار را ملزم کند تا به ترتیب ۳۰ درصد و ۱۵ درصد از سود سالانه خود را در استان مربوطه جهت اشتغال‌زایی سرمایه‌گذاری کنند.

ایرادهای اساسی مرکز پژوهشهای مجلس به طرح الحاق یک ماده به قانون معادن

گروه تولید-طبق اعلام نظر مرکز پژوهش های مجلس، طرح الحاق یک ماده به قانون معادن دارای ایرادات اساسی شکلی و محتوایی است.

به گزارش جهان اقتصاد، طبق ماده ۱۴ به عنوان یک ماده الحاقی به قانون معادن، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است تمام معادن مستقر در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته و مناطق برخوردار را ملزم کند تا به ترتیب ۳۰ درصد و ۱۵ درصد از سود سالانه خود را در استان مربوطه جهت اشتغال‌زایی سرمایه‌گذاری کنند.

در صورت تخلف معادن از این حکم، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است گزارش تخلف را به سازمان امور مالیاتی ارسال کند. سازمان امور مالیاتی مکلف است ۵۰ درصد از میزان سودی را که شرکت‌ها جهت سرمایه‌گذاری اختصاص نداده‌اند، به‌ عنوان مالیات دریافت و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند. این مبلغ توسط شورای برنامه‌ریزی استان صرف حمایت از تولید و اشتغال می‌شود.

کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح الحاق این ماده به قانون معادن معتقدند این طرح گرچه با هدف تشویق سرمایه گذاری و اشتغال زایی تدوین شده است، اما تصویب آن نه تنها موجب تشویق سرمایه گذاری و اشتغال زایی نخواهد شد بلکه زمینه دور زدن قانون را ایجاد می کند.

همچنین اجرای این طرح، جذابیت سرمایه گذاری در معادن و صنایع معدنی به ویژه در مناطق محروم را به شدت کاهش خواهد داد و امکان جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن وجود نخواهد داشت. این طرح درحقیقت نوعی مجازات برای سرمایه گذارانی است که در مناطق محروم اقدام به فعالیت اقتصادی می کنند.

بر اساس نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس، تصویب طرح الحاق یک ماده به قانون معادن و اجرای آن سبب ایجاد مانع در برابر فعالیت‌های معدنی، سردرگمی و بلاتکلیفی معدنکاران، اتلاف منابع، کاهش تمایل فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در مناطق محروم، خروج سرمایه از بخش معدن و صنایع معدنی، تعطیلی معادن و ایجاد تداخل در انجام وظایف دستگاه های اجرایی خواهد شد.

* ایرادها و ابهام های شکلی

ایرادها و ابهام های شکلی طرح یاد شده از نظر مرکز پژوهش های مجلس شامل «مغایرت الحاق ماده به عنوان ماده مکرر با اصول تنقیحی»، «ضرورت استفاده از عبارت بهره برداران معادن و دارندگان قرارداد استخراج و فروش معادن به جای کلمه معادن» و «ابهام در عبارت سود سالانه» است.

همچنین، «مشخص نشدن معیار، محدوده و سایر ضوابط مربوط به سرمایه گذاری و اشتغالزایی»، «ابهام در هدف حمایت از تولید و اشتغال» و «ابهام درباره دامنه شمول حاکمیت مفاد ماده واحده نسبت به معادنی که پروانه بهره برداری داشته و هم اکنون در حال فعالیت هستند و معادنی که پس از تصویب این قانون پروانه اخذ می کنند»، از دیگر ابهام ها و ایرادهای این طرح است.

* ابهامات محتوایی

کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس درباره ایرادها و ابهامات محتوایی طرح نیز معتقدند از جمله این ایرادها، «تسری دادن سود حاصل از فعالیت معادن به کل معادن بدون در نظر گرفتن مقیاس معدن و نوع ماده معدنی» و «غیر منطقی بودن الزام بهره برداران معادن به سرمایه گذاری در حوزه هایی که ممکن است تخصصی در آن نداشته باشند» است.

«ایجاد محدودیت در سرمایه گذاری با الزام کردن بهره برداران معادن به سرمایه گذاری در استان مربوطه»، «تحمیل هزینه جدید در کنار مالیات، حقوق دولتی و غیره، و متعاقب آن، کاهش انگیزه سرمایه گذاران برای ورود به حوزه معدن و حتی باعث خروج بهره برداران فعلی از این حوزه»، «فراهم شدن زمینه قانون گریزی و ابراز غیرواقعی سود سالانه توسط بهره برداران معادن» نیز از دیگر ایرادهای محتوایی طرح مذکور است.

همچنین «پیچیده بودن سود سالانه یک بنگاه اقتصادی که اقدام به احداث واحد فرآوری یا صنایع معدنی در کنار معدن می کند» و «در تضاد بودن این طرح با هدف اصلی اصلاح ماده ۱۳۲ قانون مالیات های مستقیم موضوع ماده ۳۱ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور»، بخش دیگری از ایرادهای طرح یاد شده است.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=100888