سرمایه گذاران به بازار طلا بدبین هستند

0
۵۹۰ بازدید

سرمایه گذاران به بازار طلا بدبین هستند

محمد امین ناطقیان

گروه نهادهای مالی

m.amin.nateghian@jahaneghtesad.com

اونس طلا روز جمعه در مقطعی به پایین‌ترین قیمت در ۵ سال گذشته رسید تا همچنان با نگاه منفی علاقه‌مندان به طلا روبه‌رو باشد.اونس در آخرین روز کاری در مقطعی به قیمت ۱۱۲۹ دلار رسید؛ اما بعد روی قیمت ۱۱۳۳ دلار ایستاد، قیمتی که چند ماه پیش برای لحظاتی تجربه شده بود. رکوردزنی معکوس فلز زرد در هفته کاری گذشته باعث شده برآیند نظرسنجی‌های جدید پایگاه اینترنتی کیتکو برای کوتاه‌مدت منفی باشد. جدی شدن افزایش نرخ‌های بهره فدرال‌رزرو، رشد دلار و کاهش بهای نفت چهارمین هفته پیاپی افت طلا را رقم زد تا اونس به کمترین قیمت از آوریل ۲۰۱۰ برسد.به این ترتیب در آخرین نظرسنجی کیتکو از مخاطبان ۳۶۴ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۲۴۷ نفر معادل ۶۸ درصد کاهش و ۹۰ نفر معادل ۲۵ درصد افزایش قیمت‌ها را در هفته جدید کاری پیش‌بینی کرده‌اند. ۲۷ نفر معادل ۷درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند. در نظرسنجی از کارشناسان نیز ۱۹ نفر شرکت کرده‌اند که از این میان ۱۳ نفر معادل ۶۸ درصد کاهش و ۴ نفر معادل ۲۱ درصد افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. دو نفر معادل ۱۱ درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.

براساس نظر کارشناسان، مهم‌ترین عاملی که به ارزش طلا ضربه می‌زند انتظار بازارها برای افزایش نرخ‌های بهره در ایالات‌متحده است. روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، جنت یلن، رئیس فدرال رزرو در جلسه‌ای در کنگره آمریکا حاضر شد و دوباره تاکید کرد که کمیته بازار آزاد فدرال‌رزرو حس می‌کند که اواخر سال‌جاری میلادی زمان خوبی برای افزایش نرخ‌های بهره است. جولین ژسوپ، رئیس بخش پژوهش‌های موسسه «کپیتال اکونومیکس» می‌گوید: «مشکل اساسی طلا در حال حاضر همچنان احتمال افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در ماه سپتامبر است.» نیک اگزارهوس، اقتصاددان ارشد موسسه «سی‌ای‌بی‌سی ورلد مارکتس» موافق است که افزایش نرخ‌های بهره به‌طور بالقوه برای طلا در کوتاه‌مدت عاملی منفی است: «با توجه به سخنان یلن در هفته گذشته، دلار به رشد ادامه خواهد داد و این امر کار را برای طلا دشوار می‌کند.»

البته واضح است که همه کارشناسان در مورد طلا «کاهشی» نیستند. برخی متذکر می‌شوند که طلا ممکن است از این سطح جهش داشته باشد. آدام باتن، تحلیلگر ارز در «فارکس لایو» می‌گوید: «طلا در هفته جدید به این دلیل ساده رشد خواهد کرد که همه فکر می‌کنند این اتفاق نخواهد افتاد. با این حال نباید انتظار جهش را داشت. طلا در هفته‌های آینده تحت فشار خواهد ماند.» جورج گرو، معاون و استراتژیست فلزات موسسه «آر‌بی‌سی کپیتال مارکتس گلوبال فیوچرز» هم می‌گوید: اعتقاد به کاهش ارزش طلا ندارد.

به گزارش جهان اقتصاد، طلا در بازار جهانی تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخهای بهره در آمریکا و صعود دلار به بالاترین سطح در سه ماه گذشته، به سوی بزرگترین کاهش در چهار ماه گذشته پیش می‌رود. هر اونس طلا برای تحویل فوری در ابتدای معاملات روز گذشته به ۱۰۸۶ دلار کاهش یافت که پایینترین قیمت از مارس سال ۲۰۱۰ بود و سپس به ۱۱۰۷ دلار صعود کرد با این همه همچنان ۲.۳ درصد کاهش نشان داد. در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در اوت با ۲۵.۸۰ دلار یا ۲.۲۸ درصد کاهش، به ۱۱۰۶ دلار رسید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14244